Mac OS X Mountain Lion 10.8.5 USB İmajı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Hackintosh kurulumu için sanal Mac ile uğraşmak istemiyorsanız size güzel haberlerim var! Olarila.com'daki arkadaşlarımız Windows üzerinden USB belleğe yazılabilen Mac OS X Mountain Lion 10.8.5 imajı hazırlamışlar. İmaj Win32 Disk Imager veya SUSE Studio ImageWriter ile USB belleğe yazılabilir. Hepsinden de daha önemlisi, bu imajda iki tane bootloader var. Biri çalışmazsa öbürünü deneyebiliyorsunuz!

Download:

Kod:
Mac_OS_X_10.8.5_Mountain_Lion_bootable_USB_for_Intel_PCs

(Mac OS X lisansınız olduğunu varsayıyoruz. Yukarıdaki kodu Google'da arayın.)

RAW dosyasını USB belleğe yazmak için gerekli programlar:

veya

Programları yönetici olarak çalıştırın ve imajı yazmadan önce belleğinizi biçimlendirin.

Adım 1: USB bellekten boot edip kuruluma geçebilirsiniz.

Varsayılan bootloader Clover bootloader'dır.

Chameleon Bootloader'ı devreye sokmak isterseniz açılışta 1'e basın.

UEFI boot sadece Aptio BIOS'lar için geçerlidir. Diğer BIOS'lar için Clover kullanmanız gerek. EUFI Bootloader'ı daha sonra varsayılan yapabilirsiniz.

Sorun yaratan Kext'leri Transmac ile silebilirsiniz (System/Library/Extensions)! Aynı zamanda sorun yaratan kernelcache dosyalarını da silebilirsiniz (System/Library/Caches/com.apple.kext.caches/Startup)!

Bütün sürücler sorunsuz yüklenmesine rağmen tam yükleyiciye ulaşmas esnasında duruyorsa ekran kartı sürücülerini (Kext) silebilirsiniz:

ATI = AMDRadeon* ve ATI*
Intel = AppleIntelHD*, AppleIntelSNB* ve AppleIntelFramebuffer*
nVidia = GeForce* and NVDA*

Alternatif olarak Single User Mode'da boot ederek Kext'leri başka bir klasöre de taşıyabilirsiniz (Clover'da boşluk tuşuna, Chameleon'da ise ok tuşlarına basarak seçebilirsiniz bu modu).

Single User moduna girdikten sonra çalıştıracağınız komutlar:

Kod:
fsck -fy
mount -uw /
mkdir /kext_backup
cd /System/Library/Extensions
mv AppleIntelHD* AppleIntelSNB* AppleIntelFramebuffer* AMDRadeon* ATI* GeForce* NVDA* /kext_backup
rm ../Caches/com.apple.kext.caches/Startup/kernelcache
reboot

Adım 2: Kurulum yapmak için Disk Utility/ Disk İzlencesi ile sabit diskinizi Mac Os Extended (Journaled) olarak biçimlendirmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Diski GUID biçimlendirme tablosu ile biçimlendirip dosya sistemini Mac OS X Extended yaptıktan sonra kurulumu bitini.

Adım 3: Kurulum bitince sistem halen USB'den boot etmek zorundadır. Sistemi USB olmadan boot edebilir hale getirmek için:

1. Mac OS yüklemesi bitince tekrar USB ile sistemi boot edin.
  2. Bu defa kurulumu değil, kurmuş olduğunuz sabit diski seçin ve Mac OS X masaüstüne gelin.
  3. Bootloader'ı ve gerekli sürücüleri sabit diske yükleyin. Multibeast ile bunları yapabilirsiniz ama elle yapmak için:
    1. Bootloader olarak Clover veya Chameleon kurabilirsiniz. Seçim sizin. USB bellek ile Clover boot ettiyse Clover kurun. Clover kurduktan sonra artık USB'ye gerek yok. Ama yine de sistem boot etmeyecektir zira Mac OS X'i, kurulduğu sistemin Apple olduğuna inandırmak gerek. Bunun için FakeSMC.Kext sürücüsünü kullanacağız. Ayrıca güç yönetimi için de NullCPUPowerManagement.kext kuracağız.
    2. Kext kurmak için ilk olarak Kext Wizard programını indirin. Programı çalıştırın ve Kext yükleme sekmesine gelin. Akabinde aşağıdaki Kext'leri yükleyin.
    3. FakeSMC.kext ve NullCPUPowerManagement.kext.zip. Laptop ise PS/2 klavye desteği için VoodooPS2Controller.kext (veya ApplePS2Controller.kext) ve AppleACPIPS2Nub.kext: http://olarila.com/files/10.8/PS2/PS2_Voodoo.zip

Bu aşamadan sonra gerekli olabilecek diğer sürücleri elle yükleyebilir ya da Multibeast kullanacaksınız onun içinden yükleyebilirsiniz.

Donanımlarınız için Kext bulma:

System Info programını indirip çalıştırın.

Sürücüsünü aradığınız aygıtın ID'lerine bakın.
systeminfol.png

Kexts adresine girin ve aygıt ID'lerine göre arayın:

searchz.png

Aynı aygıt için başkaları tarafından kullanılan Kext dosyaları listelenecektir. Eğer Download butonu devre dışı ise dosya sunucuda değil demektir. Bu durumda arama motorlarını kullanmanız gerek.

downloadkqk.png

Çok iyi paylaşım olmuş Recep Bey. Bu akşam deneyeceğim.

Bu arada bir laptopta deneyeceğim

Lenovo G580 20150 i3 3120. intel HD4000

Merhaba, yönergeleri takip edip imagı usb kurdum fakat sony vgn-fw31e laptop da bir türlü usb den boot etmedi. Nerede yanlış yapmış olabilirim önerisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Laptop intel chipsetli. Teşekkürler.

Boot parametresi yazmadan boot edemezsiniz
Kod:
 boot: -v GraphicsEnabler=No npci=0x2000 darkwake=0
bu şekilde bir deneyin.. Hangi sürümü boot etmeye çalıştığınızı söylerseniz.. ML3U çalışmaz.. ML2 yada Niresh 10.8.2 yada Unibeast Retail kurulum çalışır..

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayın talatimac cevabınız için teşekkür ederim.

Mac OS X Mountain Lion 10.8.5 imajnı yukarıdak linkten çekip win32 ile usb ye attım bu boot paretmesini nasıl ve nerede yazabilirim? Bununla ilgi öğrenmem için bir link verirseniz çok iyi olur.

Buradaki kurulumu izleyin...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk olarak Secure Boot'u kapatın. Varsa CSM'yi devreye alın. Boot etme ayrı, kuruluma geçme ayrı şeydir.

@tatlimac, arkadaş sanırım UBS'den hiç boot edemiyor.

Yine de boot edemezse USB belleği seçtikten sonra "1"e basın birkaç defa.

İlk olarak Secure Boot'u kapatın. Varsa CSM'yi devreye alın. Boot etme ayrı, kuruluma geçme ayrı şeydir.

@tatlimac, arkadaş sanırım UBS'den hiç boot edemiyor.

Yine de boot edemezse USB belleği seçtikten sonra "1"e basın birkaç defa.

:) Evet malasef hiç boot edemiyorum. Masaüstü pc im amd , virtul machine ile denemelerimde sürekli çöktü. Hiçbir şekilde usb ye aktarım yapamadım ama açtığınız bu konudaki Windows'dan sub yi görünce deniyeyim dedim ama yukarıda yazdıklarım oldu. Cevabınız için teşekkür ederim.

Merhaba. Sistemi kurdum uzun uğraşlar sonunda. Şimdi -x de açıldı sıkıntı yok. Kext olaylarından araştırarak anladığım kadarıyla uğraşıyorum ama yapamadım şeyler var Teamviewer ile Mac'ime, :) bağlanıp yardım olacak olan var mıdır?

Merhaba. Sistemi kurdum uzun uğraşlar sonunda. Şimdi -x de açıldı sıkıntı yok. Kext olaylarından araştırarak anladığım kadarıyla uğraşıyorum ama yapamadım şeyler var teamviewer ile mac ime :) bağlanıp yardım olacak olan var mıdır?
Asıl sıkıntı -x ile açılması güvenli modda açıyorsunuz... Bundan büyük sıkıntı mı olur... Boot parametreleri denemeniz gerekli, -x ile açıyorsanız başka parametrelerle de açmanız lazım -v ile deneyin..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı