Macaristan'da eğitim alabilmek için ne yapılmalı?

AyarsıZZ

Hectopat
Makaleler
1
Artık kesin olarak kararımı verdim, üniversite için Macaristan'a gideceğim. Biraz araştırdım ama yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı birkaç sorum olacak.

Soru 1: "Stipendium Hungaricum" isimli bursa başvurmayı düşünüyorum. Bu başvuruyu ne zaman yapmalıyım. Bu burs Macarca mı olacak, İngilizce mi?

Soru 2: Macaristan konsolosluğuna gitsem orada Macaristan ve Macaristan Üniversiteleri hakkında bilgi alabilir miyim?

Soru 3: Macaristan'da bulunan uygun fiyatlı üniversiteler ve onların bölüm ücretleri ne kadardır?

Soru 4: Üniversiteden mezun olduktan sonra burs ücretini hemen ödemeye başlıyor muyuz yoksa ücreti ödemek için belirli bir süre tanıyorlar mı?

Artık kesin olarak kararımı verdim, üniversite için Macaristan'a gideceğim. Biraz araştırdım ama yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı birkaç sorum olacak.

Soru 1: "Stipendium Hungaricum" isimli bursa başvurmayı düşünüyorum. Bu başvuruyu ne zaman yapmalıyım. Bu burs Macarca mı olacak, İngilizce mi?

Soru 2: Macaristan konsolosluğuna gitsem orada Macaristan ve Macaristan Üniversiteleri hakkında bilgi alabilir miyim?

Soru 3: Macaristan'da bulunan uygun fiyatlı üniversiteler ve onların bölüm ücretleri ne kadardır?

Soru 4: Üniversiteden mezun olduktan sonra burs ücretini hemen ödemeye başlıyor muyuz yoksa ücreti ödemek için belirli bir süre tanıyorlar mı?

Kendini geliştiremedikten sonra Macaristan'da okusan ne olacak başkan? Önce kendini geliştir Türkiye'de. Anlık gelir yurt dışında okuyacağım diye. Para çok önemli ki o sende yok gibi o zaman kendini geliştireceksin Türkiye'de ondan sonra kapılar açılır önüne merak etme.

Macaristan yerine Almanya daha iyi bir secenek olabilir. Maalesef su gunlerde bircogumuz için yurt dışına gitmek hele ki Almanya gibi bir ulkeye gitmek insanin maddi acidan gozunu korkutuyor. Alman universtileri ücretsiz, okudugunuz surece burs alabilir ve Starbucks gibi mekanlarda part time calisarak ev masraflarini vs cikartirsiniz. Fakat @blackdeadly hocaminizin da dedigi gibi kendini gelistirmen gerekiyor yani senin gibi dusunen binlerce belki de milyonlarca kisi (sadece Türk) bulunuyor ve sen gitmek istedigini soyluyorsun.

Kendini geliştiremedikten sonra Macaristan'da okusan ne olacak başkan. Önce kendini geliştir Türkiye'de de geliştirirsin. Anlık gelir yurt dışında okuyacağım diye. Para çok önemli ki o sende yok gibi o zaman kendini geliştireceksin Türkiye'de ondan sonra kapılar açılır önüne merak etme.
Aradığım cevap bu değildi. O düşünce ile yola çıkıp Türkiye'de kendini heba eden çok insan var, onlardan biri olmak istemiyorum. Para bulunur onu hallederim, hiç bir şey gelmezse elimden sistemi satarım.
Macaristan yerine Almanya daha iyi bir seçenek olabilir. Maalesef su günlerde bir çoğumuz için yurt dışına gitmek hele ki Almanya gibi bir ülkeye gitmek insanın maddi açıdan gözünü korkutuyor. Alman üniversiteleri ücretsiz, okuduğunuz surece burs alabilir ve Starbucks gibi mekanlarda part time çalışarak ev masraflarını vs. çıkartırsınız. Fakat @blackdeadly hocamızın da dediği gibi kendini geliştirmen gerekiyor yani senin gibi düşünen binlerce belki de milyonlarca kişi (sadece Türk) bulunuyor ve sen gitmek istediğini söylüyorsun.
Almanya'yı düşündüm ama tek problem para değil. Hem İngilizce hem de Almanca bilmek gerekiyor. İngilizcem A2 seviyesinde 1 yılda 2 dil öğrenmek çok zor olur.

Aradığım cevap bu değildi. O düşünce ile yola çıkıp Türkiye'de kendini heba eden çok insan var, onlardan biri olmak istemiyorum. Para bulunur onu hallederim, hiç bir şey gelmezse elimden sistemi satarım.

Almanya'yı düşündüm ama tek problem para değil. Hem İngilizce hem de Almanca bilmek gerekiyor. İngilizcem A2 seviyesinde 1 yılda 2 dil öğrenmek çok zor olur.
Koronodan once kuzen gitmisti, b2 almancasi vardi fakat en fazla 2 yil icerisinde ogrenmisti. Yani ben dil sorun olmasa kesin gidebilirim diyorsaniz elinizide ne varsa ne yoksa birakin dile yonelin. Yani en azindan ben oyle yapardim.

Bu dediğimi uygulayıp. Erasmusu Universidad de Valladolid de okuyup, ardından yüksek lisans için aynı üniversiteye gittim.

Korona'dan önce kuzen gitmişti, b2 Almancası vardı fakat en fazla 2 yıl içerisinde öğrenmişti. Yani ben dil sorun olmasa kesin gidebilirim diyorsanız elinizde ne varsa ne yoksa bırakın dile yönelin. Yani en azından ben öyle yapardım.
Tavsiye için teşekkürler, benim kararım kesin bu sene diplomayı alıp seneye Macaristan'da bir üniversiteye girmeyi düşünüyorum. Anladığım kadarıyla kuzeninin tek eksiği Almancaymış. Benim çok eksiğim var Almanya'ya gitmek için. Üniversiteden sonra belki Almanya'ya gitmeyi düşünebilirim.
Bu dediğimi uygulayıp. Erasmusu Universidad de Valladolid de okuyup, ardından yüksek lisans için aynı üniversiteye gittim.
Onun için biraz da şans lazım. Türkiye'de çoğu kişiye vurmaz o şans. Ben direkt yurt dışında bir üniversitede başlangıç yapmayı düşünüyorum.

Tavsiye için teşekkürler, benim kararım kesin bu sene diplomayı alıp seneye Macaristan'da bir üniversiteye girmeyi düşünüyorum. Anladığım kadarıyla kuzeninin tek eksiği Almancaymış. Benim çok eksiğim var Almanya'ya gitmek için. Üniversiteden sonra belki Almanya'ya gitmeyi düşünebilirim.

Onun için biraz da şans lazım. Türkiye'de çoğu kişiye vurmaz o şans. Ben direkt yurt dışında bir üniversitede başlangıç yapmayı düşünüyorum.
Hakkinizda hayirlisi olsun hocam.

Geri
Yukarı