MacBook Air 2019 modeline siteden erişelemiyor

Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar öncelikle merhaba, yakın zamanda bir arkadaşım önerim üzerine MacBook Air 2019 almak üzereydi ve Apple'ın resmi sitesinden özelleştirmelerini yapıp sipariş vermek üzere bekliyordu ki geçtiğimiz gün Apple'ın M1 işlemcili yeni Mac'leri tanıtıldı. Dolayısıyla 2019 MacBook modelleri özelleştirme ve satın alım sayfasından kaldırıldı.

MacBook Air 2019 arkadaşımın istediği özelleştirmelerle beraber (i5, 512 GB SSD) 10 bin ₺ bandına gelirken yeni modelde sadece 512 GB SSD eklemesiyle fiyat 12 bin ₺'yi buluyor. 2019 modelini özelleştirip satın almanın bir yolu var mıdır dersiniz?

Düzenleme: Şöyle bir seçenek de var ki 10 bin ₺ gibi bir bütçe olduğundan yeni MacBook Air modeli de tercih edilebilir, sadece depolama konusunda 512 GB değil 256 GB SSD tercih edilmek zorunda kalınacak. Sizce i5 ve M1 arasındaki yeni nesil güç farkına değer mi? Aşağı yukarı aynı fiyata geliyorlar ve sadece depolama fark ediyor.

Son düzenleme:
Trendyol v.s gibi yerlerde varsa satılır, Apple online mağazasını yeniliyor, erişemiyorsunuz.
PT.com üzerinden istediğimiz konfigürasyonda modeli bulduk fakat şimdi de düzenleme yaparak belirttiğim üzere yeni Air modeli kafa karıştırıyor. Depolamadan feragat edip yeni nesil olanı tercih edilir mi sizce?

PT.com üzerinden istediğimiz konfigürasyonda modeli bulduk fakat şimdi de düzenleme yaparak belirttiğim üzere yeni Air modeli kafa karıştırıyor. Depolamadan feragat edip yeni nesil olanı tercih edilir mi sizce?
Evet tercih edilir. Depolama sonradan ekleyebilirsiniz Thunderbolt 3 üzerinden.

Evet tercih edilir. Depolama sonradan ekleyebilirsiniz Thunderbolt 3 üzerinden.
Cihazı ben kullanacak olsam kesinlikle yeni nesil olanı tercih ederdim ama malum, cihazı kullanacak olan bir arkadaşım o yüzden biraz daha hassas düşünmem gerek.
Muhtemelen makul bir taşınabilir SSD ile yine sıkıntı çekilmeden Thunderbolt üzerinden kullanabiliriz diyorsunuz yani, bana kalırsa performans için az da olsa gözden çıkarılabilecek bir şey depolama. Ama bir yandan da almışken depolamanın ucu ucuna yetmesi hoş olmaz gibi duruyor.

Eğer SSD eklemesi tarzı işlemler kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyorsa gelecekte böyle bir yol da izlenebilir. Dediğim gibi karar vermesi güç çünkü ürünü kullanacak olan kişi ben değilim.

Peki bu bağlamda taşınabilir SSD tarzı kompakt bir cihazla kullanımı sürdürmek sizce doğru olur mu? Nedense sırf depolamadan dolayı bir nesil aşağıyı tercih etmek içime sinmiyor ama arkadaşım depolama konusunda da sıkıntı çeksin istemem.
Aklıma gelmiş bulunduğu için konuya dönüp yazıyorum, M1 çipli MacBook Air tercih etti arkadaşım ve gayet memnun. Günlük kullanım amacıyla kullandığı için Rosetta emülasyonuyla ilgili bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığını ayrıntılı bilemiyorum fakat günlük bir kullanıcı halinden memnun olabiliyorsa ve derdi yoksa zaten ortada pek bir sorun bulunmuyor demektir kritik biçimde. Zamanla optimizasyon daha iyi hale gelip daha güçlü bir cihaz haline bile gelecektir.
Özellikle şarj konusunda çok ileriye taşımışlar. Dolayısıyla M1 çipli MacBook alanların genel olarak pişman olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı