MacBook Air 8/256 vs iPad 9 MacBook Air 16/512

Cupatra

Femtopat
Merhaba, bir MacBook almayı düşünüyorum ve 16 GB RAM'in ve 255 GB depolamanın uzun ömürlü olmayacağı söyleniyor. RAM'i 16 GB yapıp depolamayı 512 GB yapabilirim ama onun yerine iPad 9 da alabilirim. MacBook'u gündelik işlerde kullanacağım. Uzun ömürlü olması benim için önemli. 7-8 yıl sonra 8 GB RAM yeterli olur mu gündelik kullanımda?

Son düzenleme:
M1 işlemcili MacBook.

M1 MacBook Air almanız tabi ki her türlü daha iyi olur. iPad 9'un işlemcisi M1 kadar gelişmiş değil, A13 kullanmakta. Ama aradaki fiyat farkı değer diyorsanız alın. Fakat sadece gündelik işler yapacaksanız İpad almak daha mantıklı kaçıyor. RAM konusunda şunu söyleyeyim 2012 MacBook Air 4GB Ram'li versiyonu kullananlar görüyorum, hala bilgisayarlarından çok memnunlar.

M1 MacBook Air almanız tabi ki her türlü daha iyi olur. iPad 9'un işlemcisi M1 kadar gelişmiş değil, A13 kullanmakta. Ama aradaki fiyat farkı değer diyorsanız alın. Fakat sadece gündelik işler yapacaksanız İpad almak daha mantıklı kaçıyor. RAM konusunda şunu söyleyeyim 2012 MacBook Air 4GB Ram'li versiyonu kullananlar görüyorum, hala bilgisayarlarından çok memnunlar.
Hocam başlık aslında "MacBook Air 8/256 + iPad 9 vs MacBook Air 16/512" olacaktı özür dilerim yanlış yazmışım.

Hocam başlık aslında "MacBook Air 8/256 + iPad 9 vs MacBook Air 16/512" olacaktı özür dilerim yanlış yazmışım.
Sıkıntı yok hocam. Aslında günlük kullanım için RAM konusunda pek endişe etmenize gerek yok. Zaten render gibi işleriniz olmayacağından 8GB RAM MacOS sayesinde de yarı yolda bırakmaz. Hatta MacBook lazım değil diyorsanız güzelinden bir İpad Pro M1 de alabilirsiniz. Laptopa ihtiyacınız yoksa gereksiz masraftan da kurtulmuş olursunuz.

Dokunmatik ekran şart değilse 16/512 Macbook Air tercih edin bence.

M1 Macbook fiyatına 256 GB iPad Air 4 + Apple Pencil aldım ama kullanmıyorum keşke Macbook alsaymışım. Bilgisayara alışık olduğum için kullanasım gelmiyor, Macbook tercih etseymişim kullanacağım bir sürü alan olurdu.

Hatta MacBook lazım değil diyorsanız güzelinden bir İpad Pro M1 de alabilirsiniz
Aslında bir iPad Pro M1 alıp yanına ucuzundan bir Windows laptopta alabilirim. Seçeneklerim arasına ekledim teşekürler.
Dokunmatik ekran şart değilse 16/512 Macbook Air tercih edin bence.

M1 Macbook fiyatına 256 GB iPad Air 4 + Apple Pencil aldım ama kullanmıyorum keşke Macbook alsaymışım. Bilgisayara alışık olduğum için kullanasım gelmiyor, Macbook tercih etseymişim kullanacağım bir sürü alan olurdu.
Ders amaçlı da kullanacağımdan pdf'in üzerine kalem ile not alma olayı lazım ama eğer MacBook Air 8/256 GB yetmez diyorsanız MacBook Air'in 16/512 GB'lık modelini göz önünde bulunduracağım.

Aslında bir iPad Pro M1 alıp yanına ucuzundan bir Windows laptopta alabilirim. Seçeneklerim arasına ekledim teşekkürler.

Ders amaçlı da kullanacağımdan PDF'in üzerine kalem ile not alma olayı lazım ama eğer MacBook Air 8/256 GB yetmez diyorsanız MacBook Air'in 16/512 GB'lık modelini göz önünde bulunduracağım.

Hocam uzun ömürlü istiyorsanız ucuz Windows laptop işine pek sıcak bakmayın. Bir kaç yıl sonra elinizde şarj kablosuyla gezmeye başlarsınız. İlla laptoplu bir seçenek olsun diyorsanız "MacBook Air 8/256 + iPad 9" ikilisini yapın.
Fakat dediğim gibi laptopa ihtiyacım yok derseniz İpad Pro M1 sizi çok uzun yıllar götürür.

Yeterli olur, hem RAM hem depolama. Kendimden örnek vereceğim, video edit işleriyle uğraşmam gerektiğinde bilgisayar epey doluyor. 2-3 oyunla birlikte 400 GB alan kullanımda şu an. Ama sadece ders ve gündelik iş için kullanacaksanız yeterli olur. En kötü harici SSD alarak gerektiği zaman takarsınız. RAM konusunda da gene dediğim şartlar geçerli. Ağır uygulama veya multitask gerektiren işler yapmayacaksanız 16 GB RAM çok da gerekli değil. Onun yerine alacağınız bir iPad çok daha işinize yarar. İmkan varsa ne olur ne olmaz 8 yerine 16 GB RAM tercih edebilirsiniz. Ayrıca gene uzun ömürlülük bakımından iPad Air 4 + Apple Pencil 2. nesil düşünülebilir. Tabi bunlar sizin bütçenize bağlı. Bütçe artma durumu olursa böyle bir yol izleyebilirsiniz. Ama artmıyorsa da zorlamaya gerek yok, bu haliyle de uzun süre işinizi görecek bir ekosistem yaratabilirsiniz.

Değinmeyi unuttum, @MertHatipOglu'nun da dediği gibi iPad Air 5 veya Pro, yanına klavye opsiyonunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Bilgisayarda yapıp da tablette yapamayacağınız bir şey olmadığından emin olun ama. Bu kadar para bayıp pişman olmak istemezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı