Macbook Air için SSD değişimi yapmak

deMarc

Kilopat
Elimdeki 2017 çıkışlı Macbook Air'in 128GB'lık SSD'si ile değiştirmek üzere Samsung 970 Evo 500GB aldım. Gittigidiyor'dan da bir adet PCI-e adaptörü almıştım fakat adaptör arızalı çıktı sanırım, bilgisayar SSD'yi görmüyor. Acaba aramızda Macbook Air için SSD değişikliği yapan biri var mı, nereden hangi adaptörü alabiliriz?

Benim aldığım adaptör şuydu:

Videoya bir bakın isterseniz. Recep bey açıklıyor tek tek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Valla bu videoyu önceden izlemiştim, dün de izledim ama sorunumun çözümü videoda yok. Çünkü takıldığı gibi SSD’yi görüyor videodaki Macbook. Belki benimki 2017 model diye bir uyum sorunu çıkmış olabilir, videodaki 2015 model.

Merhaba @deMarc bu işlemi biz de Macbook Air 2017 modeline yapmak istiyoruz. Deneyimlerinizi öğrenebilir miyiz? Teşekkürler

Elbette. Yeni SSD'yi nasıl formatlayacağınızı, nasıl sıfırdan temiz kurulum yapabileceğinizi bildiğinizi farz ederek orayı atlıyorum.

Değişim yapabilmek için T5 ve P5 tornavidalarınız, aldığınız yeni SSD'yi takabilmek için de konunun en başında attığım linkteki PCI-e adaptörü olması gerekli. T5 nispeten kolay bulunabilse de (bazı çok fonksiyonlu tornavida setlerinde olabiliyor) P5 sadece Apple'a özel bir standart sanırım, sırf bu iş için o tornavidayı almanız gerek. Bende T5 vardı, P5'i de şundan aldım:

Daha ucuzları da var sanırım, P5 macbook diye aratın bulursunuz. P5'i arka kapağı açabilmek, T5'i de SSD'yi sökebilmek için kullanıyorsunuz. Arka kapağı P5 ile söktünüz, Technopat videosundaki gibi pilin adaptörünü çıkardınız, T5 ile SSD'yi de söktünüz, sonra da yeni SSD'yi PCI-e adaptörüne bağlayıp monte ediyorsunuz, en sonda da pil adaptörünü geri takmayı unutmuyorsunuz. Hepsi bu kadar.

SSD'yi taktıktan sonra dikkat etmeniz gereken şey ise ilk açılışta Sol Alt + Cmd + R tuşlarına basmanız gerekiyor. Sadece Cmd + R ile açarsanız bilgisayar SSD'yi muhtemelen görmeyecektir. Videolarda bundan bahsedilmemiş olma sebebi sanırım değişim videolarında genelde 2015 veya altındaki cihazların kullanılmış olmasından kaynaklı, benim Macbook Air 2017 model, bu seri SSD'leri göremeyebiliyormuş. Her yolu denemiştim, SSD'yi gösterememiştim. Adaptör arızalı diye düşünüp yerine yenisini almak için N11'deki ürünlere bakarken bir ürün yorumunda Alt + Cmd + R ile başlatın yazdığını görünce dank etti, meğer adaptörüm sağlammış ben bilmiyormuşum :)

Değişim bu şekilde, başka sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım.

Çok teşekkürler @deMarc özellikle klavye kısayolu çok spesifik bir deneyim ve çok değerli. İşlemi birkaç videoda da izlemiştik oldukça basit görünüyor. Bir de kurulum sonrası acaba işletim sisteminde SSD değişimi ile ilgili bir problem ortaya çıktı mı onu merak ediyoruz. İnternette birçok uykudan çıkamama gibi SSD kaynaklı yazılımsal problemlerden bahsedilmiş. Sanıyorum High Sierra ile birlikte bu SSD'lerle ile ilgili uyumsuzluklar kaltkı ancak ilk elden bu konularda deneyimlerinizi duymak çok faydalı olacaktır. Sanıyorum en son sürümü (Catalina) kullanıyorsunuz, bu sürümde SSD'den kaynaklanan bir sorun çıktı mı karşınıza?

Çok teşekkürler @deMarc özellikle klavye kısayolu çok spesifik bir deneyim ve çok değerli. İşlemi birkaç videoda da izlemiştik oldukça basit görünüyor. Bir de kurulum sonrası acaba işletim sisteminde SSD değişimi ile ilgili bir problem ortaya çıktı mı onu merak ediyoruz. İnternette birçok uykudan çıkamama gibi SSD kaynaklı yazılımsal problemlerden bahsedilmiş. Sanıyorum High Sierra ile birlikte bu SSD'lerle ile ilgili uyumsuzluklar kaltkı ancak ilk elden bu konularda deneyimlerinizi duymak çok faydalı olacaktır. Sanıyorum en son sürümü (Catalina) kullanıyorsunuz, bu sürümde SSD'den kaynaklanan bir sorun çıktı mı karşınıza?

Rica ederim, aynen videolardaki gibi çok kolay. Evet ben Catalina kurdum ama aynı zamanda Boot Camp Yardımcısı ile Windows 10 da yükledim, zaten SSD upgrade sebeplerimden biri buydu. Kurulumdan beri çoğunlukla Windows'u kullandım, Catalina kullandığım kısa sürede de o bahsedilen sorunla karşılaşmadım ama Windows'ta hiçbir sorun olmadığını söyleyebilirim. Hatta macOS'ta hibernationdan çıkarken kullanıcı şifresi ekranı geliyor, o süreç bilgisayarın kendisini toparlaması için biraz zaman kazandırıyor. Windows'ta o da yok, direkt kapağı kaldırınca Windows geliyor, yani uyanamamak şöyle dursun performansı biraz daha artmış bile olabilir Windows için konuşacak olursam. Catalina'yı herhalde bu konuyu açtığımdan bu yana geçen zamanda toplam 30-35 saat kadar kullanmışımdır, herhangi bir sorunla karşılaşmadım onda da.

Elimdeki 2017 çıkışlı Macbook Air'in 128GB'lık SSD'si ile değiştirmek üzere Samsung 970 Evo 500GB aldım. Gittigidiyor'dan da bir adet PCI-e adaptörü almıştım fakat adaptör arızalı çıktı sanırım, bilgisayar SSD'yi görmüyor. Acaba aramızda Macbook Air için SSD değişikliği yapan biri var mı, nereden hangi adaptörü alabiliriz?

Benim aldığım adaptör şuydu:

Bende macbook air 2017 almayı dusunuyorum yazılım amaclı kullanacagım.birde film vs işimi görür mü?

Bende macbook air 2017 almayı dusunuyorum yazılım amaclı kullanacagım.birde film vs işimi görür mü?

Görür elbette. Ekranı bir Retina olmasa da normal 1080p monitörlerden daha kötü değil hatta bence çoğu 1080p panelden daha iyi. Yalnız tavsiyem sıfır alacaksanız üzerinde gelen Sierra ya da High Sierra’yı Catalina’ya güncellemeyin. Bunlar Apple’ın en son stabil işletim sistemleri olabilir. Bunlardan sonra çıkan Mojave ve Catalina, pil tüketimi ve RAM kullanımını ciddi derecede arttırıyor. Birçok insanın yaşadığı sıkıntılar da mevcut özellikle 32 bit desteği kalktıktan sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı