MacBook Air M1 2020 8 GB RAM 256 GB SSD Safari takılıyor

Hlllgr

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, geçen hafta satın aldığım cihaz, Safari'de trackpad ile sayfayı yukarı aşağı kaydırdığım zaman takılarak ilerliyor. Safari kadar olmasa da aynı durum Chrome uygulamasında da var. Cihazı teknik servise gönderdim. Aygıt yazılımı güncellendi. Testlerde sorun yok diyorlar ama takılmalar devam ediyor. Diğer cihazlarda bu şekilde çalışıyor mu? Yoksa sorun benim cihazımla mı ilgili?

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum sadece trackpad'de mi yaşanıyor? Mouse vb. farklı bir aparatla kaydırma yapma şansınız var mı? Her iki elinizi ya da farklı parmaklarınızı kullandığınızda aynı takılmayı yaşıyor musunuz?

Ben hiçbir takılma gözlemlemedim. Nasıl bir sıkıntı var video falan çekebilir misiniz?

Son düzenleme:
Merhaba, geçen hafta satın aldığım cihaz, Safari'de trackpad ile sayfayı yukarı aşağı kaydırdığım zaman takılarak ilerliyor. Safari kadar olmasa da aynı durum Chrome uygulamasında da var. Cihazı teknik servise gönderdim. Aygıt yazılımı güncellendi. Testlerde sorun yok diyorlar ama takılmalar devam ediyor. Diğer cihazlarda bu şekilde çalışıyor mu? Yoksa sorun benim cihazımla mı ilgili?
Ben hiçbir takılma gözlemlemedim. Nasıl bir sıkıntı var video falan çekebilir misiniz?
https://www.reddit.com/link/mj64ls/video/7thgqxupqxq61/player https://www.reddit.com/link/mj64ls/video/nc7vftxppxq61/player
Sürüklemelerde bu tür bir takılma görünüyor. Benzer durum sizde yok sanıyorum.

Durum sadece trackpad'de mi yaşanıyor? Mouse vb. farklı bir aparatla kaydırma yapma şansınız var mı? Her iki elinizi ya da farklı parmaklarınızı kullandığınızda aynı takılmayı yaşıyor musunuz?
Henüz mouse ile deneme fırsatım olmadı ama diğer parmaklarda da aynı durum mevcut.
60hz olduğu için olduğunu söyleyenler var. Eğer çok hızlı kaydırıyorsanız normal bir durum zaten.
Kaynak için teşekkür ediyorum aynı sorunun yaşandığı farklı cihazlarda varmış. İlk Mac deneyimim can sıkıcı oldu. Nasıl çözüleceğini bilmiyorum.

Son düzenleme:
Hocam sürükleme esnasında kesik kesik geliyor yazılar dikkkat ederseniz. Durma anına doğru kare kare donarak duruyor ekran.

Durumu bence çok abarttınız videolara da baktım herhangi bir sorun var gibi durmuyor. 144Hz ve 165Hz monitörlerden de izlediğimde gözüme batan bir donma veya takılma olmadı.
Aynı cihazın prosunu kullanıyorum bu konu da herhangi bir sıkıntı da yaşamadım.

Hocam, videoları izlediğim kadarıyla trackpad'de aşağı yukarı giderken it-bırak, it-bırak yaptığınız için gerçekleştirdiğiniz ivmeye göre yavaşlayarak duruyor. Normalde bu tarz bir durumda aniden durabilecekken tasarımcılar göze daha hoş gelsin diye böyle bir efekt kullanıyor. Ekranınız 60 fps ve o yavaşlama esnasında ağırlık hissini verebilmek için sayfanın kare hızı ciddi oranda düşüyor. Bu nedenle de takılma hissi oluşuyor. 144 Hz ve 60 Hz monitör kullanıyorum. Yaşadığınız aynı takılma hissini 60 Hz monitörde hissederken 144 Hz'de böyle bir durum bulunmuyor. Yani aslında ortada bir sorun bulunmuyor. Dilerseniz it-bırak yerine hiç bırakmadan iki parmağınız trackpad'de olacak şekilde yavaş yavaş inin. O zaman takılma olmadığını göreceksiniz. Magic mouse kullanarak da deneyebilirsiniz. Bu arada nedir bu sosyal bilimcilerin Mac sevdası!

Durumu bence çok abarttınız videolara da baktım herhangi bir sorun var gibi durmuyor. 144Hz ve 165Hz monitörlerden de izlediğimde gözüme batan bir donma veya takılma olmadı.

Aynı cihazın prosunu kullanıyorum bu konu da herhangi bir sıkıntı da yaşamadım.

Belki de haklısınız. 10 yılı aşkın süredir iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcısıyım fakat ilk defa Mac kullanmaya başladım. Sanırım bu cihazlarda pürüzsüz bir sürüklemeye sahip olduğum için belki de onunla kıyasladım. Yukarıda paylaşılan linkteki okuduklarım ve oradan ulaştığım yabancı bir kaynaktaki yorumlarda aynı konu sorun edilmiş. Kaynak da şu: Choppy scroll on M1 Chip Macbook Air - Apple Community

Hocam, videoları izlediğim kadarıyla Trackpad'de aşağı yukarı giderken it-bırak, it-bırak yaptığınız için gerçekleştirdiğiniz ivmeye göre yavaşlayarak duruyor. Normalde bu tarz bir durumda aniden durabilecekken tasarımcılar göze daha hoş gelsin diye böyle bir efekt kullanıyor. Ekranınız 60 FPS ve o yavaşlama esnasında ağırlık hissini verebilmek için sayfanın kare hızı ciddi oranda düşüyor. Bu nedenle de takılma hissi oluşuyor. 144 Hz ve 60 Hz monitör kullanıyorum. Yaşadığınız aynı takılma hissini 60 Hz monitörde hissederken 144 Hz'de böyle bir durum bulunmuyor. Yani aslında ortada bir sorun bulunmuyor. Dilerseniz it-bırak yerine hiçbirakmadan iki parmağınız Trackpad'de olacak şekilde yavaş yavaş inin. O zaman takılma olmadığını göreceksiniz. Magic mouse kullanarak da deneyebilirsiniz. Bu arada nedir bu sosyal bilimcilerin Mac sevdası!

:) cihazı tez yazımı ve diğer akademik çalışmalarda kullanmak için aldım belki de bu yüzden gözüme batıyor söz konusu durum sürekli olarak webde ve makalelerde gezindiğim için. Diğer yandan aynı cihazı kullanan bazı kişiler bu durumu fark etmemiş o da biraz kafa karışıklığına sebep oldu benim cihazımda mı sorun var diye. Belki de güncellemelerle bahsettiğiniz hissiyat düzelir diye umuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı