MacBook Air M1 8 GB vs 16 GB RAM

ForquesT

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba. M1 çipli MacBook Air alma arifesindeyim ama RAM konusunda çok kararsızım. Bu bilgisayarda yazılım geliştireceğim ama bazı yabancı kaynaklar yazılım için 8 yeterli derken bazıları da 16 olmalı diyor. Ayrıca beklentim uzun ömürlü olması, en azından 6-7 yıl kullanmalıyım. 8 GB olan model 12 taksitte 9628 TL, 16 olan ise yine 12 taksitte 12878 liraya geliyor. Aradaki 3250 liralık farkı vermeye değer mi yoksa 8 GB olan model de bu süre zarfında sorunsuz olarak işimi görür mü? Video ve ses ile ilgili bir şey yapılmayacak. Sadece Office ve Python'ın veri ve web kütüphaneleri kullanılacak. İleride başka bir dile veya kütüphaneye de yönelirsem sorun çıkartmasını istemem doğrusu. Örneğin Android'e yönelme durumum olursa bana sorun çıkartmamalı. Cevaplarınızı bekliyorum.

6-7 yıl ilerisini ve o zamanın teknolojilerini garanti olarak bilemeyiz ama o zamanın teknolojisine ayak uydurabilmek istiyorsan şimdiden 16 GB alman gerekir. 8 GB ekstra RAM'e 3000 TL vermek biraz tartışılır tabi. Ama 6-7 yıl garantili bir ömür düşünmeyip 4-5 yıl tam performans çalışmasını düşünüp 8 GB RAM'li modeli alabilirsin sonrasında ise duruma göre ya cihazı satıp aradaki farkı da ekleyip tekrar yeni bir cihaz alırsın ya da hala yeterliyse o cihazla devam edersin.

@anil1906 iyi demiş.

En doğrusu 8GB alıp 3-4 yıl sonra satıp yeni Macbook almak aradaki farkı verip.

6-7 yıl ilerisini ve o zamanın teknolojilerini garanti olarak bilemeyiz ama o zamanın teknolojisine ayak uydurabilmek istiyorsan şimdiden 16 GB alman gerekir. 8 GB ekstra RAM'e 3000 TL vermek biraz tartışılır tabi. Ama 6-7 yıl garantili bir ömür düşünmeyip 4-5 yıl tam performans çalışmasını düşünüp 8 GB RAM'li modeli alabilirsin sonrasında ise duruma göre ya cihazı satıp aradaki farkı da ekleyip tekrar yeni bir cihaz alırsın ya da hala yeterliyse o cihazla devam edersin.

Geri
Yukarı