MacBook Air M1 Discord'da yayın izlerken ısınıyor

242247

Hectopat
Merhaba,
Mba M1 bilgisayarım var. Bu bilgisayarı aldığımda ufak ufak ısınma hissediyordum, aynı zamanda arkadaşım da aldı. O sıfır aldı ben ikinci el ama garantili faturalı aldım. Neyse.

Mesela Discord'a giriyoruz, birisi ekran paylaşımı açıyor, odada 3 kişi bile olsak bilgisayar cayır cayır ısınıyor. ESC, 12345 vs. tuşların olduğu o kısımdan başlıyor ısınma. Klavyenin ortalarına doğru geliyor bekledikçe ve en üstte o tuşların orada ısının başladığı yer el yakan seviyeye kadar ısınıyor.

Genelde %99 bunu Discord'da yayın izlerken yaşıyorum ama bunun dışında LoL oynamayı denediğimde ya da tarayıcıdan basit bir tarayıcı oyunu (örneğin Smashkarts, Shell Shockers vs.) Oynadığımda hemen bilgisayar ısınıyor.

15-16 bin TL'lik bilgisayarın 1000₺'lik laptop gibi ısınmasını aklım almıyor.
Velhasıl asıl can alıcı nokta, benimle aynı anda alan arkadaşımla beraber denedik. Onunla aynı şeyleri yaptık, örneğin bir yayına girdik, o 1-2 saat izledi onda ısınma olmadı bende ısınma daha 1-2. dakikalarda başlıyor.

Teknik destek şu dört şeyi önerdi:
  • Bilgisayarı yeniden başlat.
  • Güvenli modda dene.
  • Yeni kullanıcı açıp dene.
  • Format atıp dene.

İlk 3'ünü denedim sonuç alamadım.
4.cüyü denemedim çünkü çok fazla dosyam ve uygulamam var, bunları sırf evde kendim test etmek için tekrar kurmak istemiyorum. Zaten çözüm olmayacağından %99 eminim çünkü daha önce zaten aldığımda 1 kez ve aldıktan 1 hafta sonra 1 kez daha format atmıştım sorun devam etmişti.

Teknik desteğe olayı teknik servise çeksin diye uğraşıyorum, adam bana Discord'u, Chrome'u ve etkinlik monitöründen kapatınca düzelme oluyor mu diyor...
Ben de akıllı gibi kapattım, konuştuğumuz chat de kapandı... Hiç demiyor bu adamla konuşuyoruz Chrome'u kapatınca nasıl devam edeceğiz diye...
Ayrıca onu geçtim, ben bu kadar parayı Chrome'u Discord'u kapatmak için mi verdim? 3.000 TL'lik masaüstü bilgisayarım cayır cayır açıyordu her şeyi sıkıntısız...

Şimdi sorum şu, ben teknik destekle hiç uğraşmayıp direk bir yetkili servisten randevu alıp garanti kapsamında cihazı götürsem:

1. Cihazın içindekileri yedekleyeyim mi? Format atıyorlar mı?
  2. Kaç günde teslim ederler?
  3. Cihazın içini açıp bozma ihtimalleri var mı? Bozarlarsa ben ne yapabilirim? Baktım tornavida izi kırık çıkık çizik var ne yapmalıyım?
  4. Ankara'da hangi servisi önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı