Çözüldü MacBook Air M1 güç adaptörü takılıyken şarj iniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semih087

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. MacBook Air M1 kullanmaktayim. 2 aydir cihaz sürekli olarak şarja takılı olarak kullanmaktayim ve daha önce hiç şarjım eksilmemisti %100'de sabit kalıyordu 2 gündür cihaz şarja takılı iken sarji %100'ken bir anda şarj eksilmeye başlıyor %99-98 derken 80'lere kadar iniyor güç adaptörü takili olmasına rağmen şarj doldurmuyor eksiliyor belli yere kadar 80'lere kadar indikten sonra bu sefer tekrar şarj edip %100'e kadar dolduruyor. Bunun sebebi nedir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende bu şekilde şarjımın %80e sabitlenmesini istiyorum ne yaptıysam başaramadım bir türlü olmamıştı bende sürekli prize takılı olarak kullanıyorum sadece gece yatarken prizden çıkarıyorum ondan kaynaklımı sizinki gibi %80e sabitlenme olayı olamdı bende bendeki durum şu %100 şarj tam dolu halde iken pilde pil şarj olmuyor yazıyor ve şarjı %90a kadar indirip tekrardan şarj oluyor konumuna geçip şarjı %100e tamamlıyordu bende bunun olmasını istemiyorum her gün doldur boşalt yapmasını sizdeki gibi olması için geceleyin prizden çekmemek olayı yeterli olur mu sizce ekstre bir şey yapmam gerekmiyor değil mi?

Gece prizden çekmemeniz yeterli olacaktır. Hemen anında düşürmez %80'e lakin birkaç gün 7/24 prize bağlı olursa fark edip kendini ayarlayacaktır.
Bunun iki nedeni olabilir birincisi macOS tarafından kasıtlı olarak pilin %90'a indirilmesi ikincisi ise güç adaptörün normalde 30W yani yük altında bile MacBook'a yetecek güçte ama bozuk değilse eğer adaptörün bozuksa yeterli güçü sağlayamadığı için MacBook pilleri kullanmak durumunda kalıyordur normal şartlarda bir MacBook prize bağlıken asla pilden güç almaz adaptörden güç alır.

Yanlış hatrlamıyorsam tanılar güç adaptörünü de test ediyordu. Denemende fayda var.

Açılış ekranında yapılan command +D tuşu ile açılan test ekranını diyorsanız onu yapmıştım ADP000 sonucu vermişti sorun bulunamadı demisti bir de hocam agir yük altında olmuyor cihazım Safari'den YouTube Netflix izliyorum bir de FM 2022 oynuyorum cihazi zorlayacak program kullanmıyorum.

Açılış ekranında yapılan command +D tuşu ile açılan test ekranını diyorsanız onu yapmıştım ADP000 sonucu vermişti sorun bulunamadı demisti bir de hocam agir yük altında olmuyor cihazım Safari'den YouTube Netflix izliyorum bir de FM 2022 oynuyorum cihazi zorlayacak program kullanmıyorum.
Çok ilginç bataryanın yazılımda da sıkıntı olabilir.Batarya döngüsünü vb işlemleri takip etmek için batarya üzerinde bi kart vardır bu kartda da yazılım çalışıyor hatta bataryanın ayrı seri numarası bile var.Ama dediğim gibi iki temel sebebi olabilir ya macOS ve ya batarya yazılımı kasıtlı olarak %90 a indiriyor ki burda mesela tam bir sınır mı oluyor yoksa %87 gibi ilginç rakamlara mı iniyor? Yani demek istediğim hep aynı tam %90'a kadar mı iniyor yoksa hep farklı seviyeler ama yaklaşık %90 civarına mı ? Ya da Adaptörde sıkıntı olma ihtimali var ama o ihtimal elenmiş gibi duruyor.

Çok ilginç bataryanın yazılımda da sıkıntı olabilir. Batarya döngüsünü vb işlemleri takip etmek için batarya üzerinde bir kart vardır bu kartda da yazılım çalışıyor hatta bataryanın ayrı seri numarası bile var. Ama dediğim gibi iki temel sebebi olabilir ya macOS veya batarya yazılımı kasıtlı olarak %90'a indiriyor ki burada mesela tam bir sınır mı oluyor yoksa %87 gibi ilginç rakamlara mı iniyor? Yani demek istediğim hep aynı tam %90'a kadar mı iniyor yoksa hep farklı seviyeler ama yaklaşık %90 civarına mı? Ya da adaptörde sıkıntı olma ihtimali var ama o ihtimal elenmiş gibi duruyor.

Bir sefer tam gorememistim 90 civarlarindaydi şarj etmeye başlamıştı ikincide dikkat ettim 90a geldi 1 dk durdu sonra şarj etmeye başladı tam şarj için kalan süre filan yazdı yani sanki programlanmış gibi inmesi gerekiyormuş gibi inip bekleyip sonradan şarj ediyor.

Bir sefer tam gorememistim 90 civarlarindaydi şarj etmeye başlamıştı ikincide dikkat ettim 90a geldi 1 dk durdu sonra şarj etmeye başladı tam şarj için kalan süre filan yazdı yani sanki programlanmış gibi inmesi gerekiyormuş gibi inip bekleyip sonradan şarj ediyor.
Apple desteği telefon hattından ararsan cihazlarına bağlanabilirler hele iphone cihazın varsa ona bağlanıp kameradan da yardımcı olabiliyorlar bana öyle yardımcı olmuşlardı.Apple destekle iletişime geçmenin vakti gelmiş gibi duruyor.

Apple desteği telefon hattından ararsan cihazlarına bağlanabilirler hele iPhone cihazın varsa ona bağlanıp kameradan da yardımcı olabiliyorlar bana öyle yardımcı olmuşlardı. Apple destekle iletişime geçmenin vakti gelmiş gibi duruyor.

Daha önce de bir kere aradım yazılım sıfırlama islemi yaptık macOS tekrardan yüklendi ve bir şey değişmedi durum aynı hatta bana demislerdi depolamadan yer kaplamaz yazılımı silip temiz kurulum olmuş oluyor demislerdi 12 GB depolamadan da gitti bir şey amlamadim keşke yapmasaydım boşa depolamadan da olduk.

Hiç uzatmak istemiyorum hocam ben ne diyorum sen ne diyorsun yani. Harbiden timarhanede gibi hissettim kendimi.

Bende uzatmak istemiyorum ama sen önce iyleştirilmiş şarj pili korumuyor diyorsun daha sonra da MacBook'ların yük altında şarja takılı olsa bile şarjının düştüğünden bahsediyorsun. Ben de sana bunun normal olmadığını ve büyük ihtimal güç adaptörünün yeterli güçü sağlamadığı için böyle olduğunu alatmaya çalışıyorum. M1 Air cihazım hiçbir zaman tam yük altında bile şarjdayken dahili pilleri kullanmaz. Zaten cihazların maksimum. Güç tüketimi hesaplanarak içine ona göre adaptör koyuluyor. Mesela MacBook Pro'ların adaptörlerinin daha yüksek güç verme nedeni de bunun içindir ağır işleri yaparken bile hem bataryayı şarj edip hem de donanımlara yeterli güçü sağlayabilir. Ayrıca bir lityum pilin sürekli tam kapasitede kalmsı ona zarar verecekitr ama içinde hiç enerji kalmadığındaki durum kadar değil. Apple iyleştirilimiş şarj tohaf çalışan bir teknoloji ve işine çok fazla müdahale edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bataryanın kasıtlı olarak Full şarjda tutulmasını istemiyor olabilir ve bunu yapmasının da bataryaya faydası olabilir.

Son düzenleme:
Bunu yapmasının pile hiçbir faydası yok yazmışsın bir üsteki gönderide de biri iyleştirilmiş şarjdan bahsediyor. Cevap verme özeliğini kullanırsan kendini daha iyi ifade edersin.

Pilin surekli dusuk miktarlarda şarj kaybedip tekrar şarj olmasi bozulmasina sebep veriyor arkadasim. Sen bunun adina bugune kadar Li-ion hakkinda bildigimiz her şey de desen zarar veriyor. Apple muhendisleri buna karar verdi de desen de zarar veriyor. Bunu anlatmaya calisiyorum en basindan beri. Sen teorilerden bahsediyorsun ben yillarca servislik yapmis biri olarak pratikten bahsediyorum bu yuzden anlasamiyoruz.

Geri
Yukarı