Çözüldü MacBook Air M1 güç adaptörü takılıyken şarj iniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semih087

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. MacBook Air M1 kullanmaktayim. 2 aydir cihaz sürekli olarak şarja takılı olarak kullanmaktayim ve daha önce hiç şarjım eksilmemisti %100'de sabit kalıyordu 2 gündür cihaz şarja takılı iken sarji %100'ken bir anda şarj eksilmeye başlıyor %99-98 derken 80'lere kadar iniyor güç adaptörü takili olmasına rağmen şarj doldurmuyor eksiliyor belli yere kadar 80'lere kadar indikten sonra bu sefer tekrar şarj edip %100'e kadar dolduruyor. Bunun sebebi nedir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende bu şekilde şarjımın %80e sabitlenmesini istiyorum ne yaptıysam başaramadım bir türlü olmamıştı bende sürekli prize takılı olarak kullanıyorum sadece gece yatarken prizden çıkarıyorum ondan kaynaklımı sizinki gibi %80e sabitlenme olayı olamdı bende bendeki durum şu %100 şarj tam dolu halde iken pilde pil şarj olmuyor yazıyor ve şarjı %90a kadar indirip tekrardan şarj oluyor konumuna geçip şarjı %100e tamamlıyordu bende bunun olmasını istemiyorum her gün doldur boşalt yapmasını sizdeki gibi olması için geceleyin prizden çekmemek olayı yeterli olur mu sizce ekstre bir şey yapmam gerekmiyor değil mi?

Gece prizden çekmemeniz yeterli olacaktır. Hemen anında düşürmez %80'e lakin birkaç gün 7/24 prize bağlı olursa fark edip kendini ayarlayacaktır.
Aynı bilgisayarları kullanıp nasıl farklı sonuçlar alıyoruz anlamak mümkün değil benim macimde dediğin olay yok sizin piller bozuk demek. Özellik ile alakalı bir durum söz konusu değil.
Sarj %60'a gelip orada dursa cyclelar eksilmiyor. Ama surekli %80 ve 100 arasi gidip gelirse tabii ki pil eskir.

Dostum bende de iyleştirilmiş şarj açık ve böyle bir şey yapmadı iki MacBook'umda da böyle bir durum yok bence sizin macbooklarınız bozuk.
Bu ozelligi tasimayan bir laptop veya baska bir cihaz ile eskime hizini karsilastirdin mi?
Dostum bende de iyleştirilmiş şarj açık ve böyle bir şey yapmadı iki MacBook'umda da böyle bir durum yok bence sizin macbooklarınız bozuk.
Hayir yani sarj donguleri harcanan bir pil niye eskimeyecek onu anlamadim ki.

Son düzenleme:
Bu ozelligi tasimayan bir laptop veya baska bir cihaz ile eskime hizini karsilastirdin mi?

Hayir yani şarj donguleri harcanan bir pil niye eskimeyecek onu anlamadim ki.

Sen en başta iyleştirilmiş şarjı yanlış tanımlamışsın iyileştirilmiş şarj kullanım rutinlerini öğrenerek bataryanı belli bir seviyede genellikle /80 de tutup güç adaptöründen güç çeken bir özellik sizin olayınızın iyileştirilmiş şarjla alakası yok.

Hayir yani şarj donguleri harcanan bir pil niye eskimeyecek onu anlamadim ki.

Bu özelliği taşımayan bir cihaz ile karşılaştırmak çok aptalca olur bu cihazların içindeki batarya teknolojileri farklı olabilir termal dizaynları gereği farklı ısılarda olabilir vs… vs… iyleştirilmiş şarjı kapayabilirsin ve eğer kapadığında bataryaya müdahale ediyor ise bataryan ya da Mac'in bozuktur.

Yapabilecegin bir şey yok sanirim. Bu ozelligi nasıl kapatabilirim diye sorabilirsin.

Eski versiyonlardaki gibi pil ömrünü yönet seçeceği yok bende Monterey'de iyileştirilmiş pil şarjı var onu kapamakta sonucu değiştirmiyor.
Sen en başta iyleştirilmiş şarjı yanlış tanımlamışsın iyileştirilmiş şarj kullanım rutinlerini öğrenerek bataryanı belli bir seviyede genellikle /80 de tutup güç adaptöründen güç çeken bir özellik sizin olayınızın iyileştirilmiş şarjla alakası yok.

Bu özelliği taşımayan bir cihaz ile karşılaştırmak çok aptalca olur bu cihazların içindeki batarya teknolojileri farklı olabilir termal dizaynları gereği farklı ısılarda olabilir vs… vs… iyleştirilmiş şarjı kapayabilirsin ve eğer kapadığında bataryaya müdahale ediyor ise bataryan ya da Mac'in bozuktur.

Bende en başından beridir bunu diyorum ama sen anlamadın beni iyileştirilmiş pil şarjı olayında %80'e filan şarjı sabitleme muhabbeti var yani pil duraklatılmış beklemede olarak yazar ve altında şimdi tam şarj et seçeceği vardır bizdeki olay ise pil şarj olmuyor yazıyor ve saçma sapan %100'den %90a inip tekrar çıkıyor Apple'i aradım normal diyor servise gitsem bir şey değişmeyecek yine normal diyecekler çünkü cihazda donanımsal sorun çıkmıyor testlerde garip bir şey işte ama kesinlikle bu durum normal değil usta.

Son düzenleme:
Eski versiyonlardaki gibi pil ömrünü yönet seçeceği yok bende Monterey'de iyileştirilmiş pil şarjı var onu kapamakta sonucu değiştirmiyor.

Bende en başından beridir bunu diyorum ama sen anlamadın beni iyileştirilmiş pil şarjı olayında %80'e filan şarjı sabitleme muhabbeti var yani pil duraklatılmış beklemede olarak yazar ve altında şimdi tam şarj et seçeceği vardır bizdeki olay ise pil şarj olmuyor yazıyor ve saçma sapan %100'den %90a inip tekrar çıkıyor Apple'i aradım normal diyor servise gitsem bir şey değişmeyecek yine normal diyecekler çünkü cihazda donanımsan sorun çıkmıyor testlerde garip bir şey işte ama kesinlikle bu durum normal değil usta.

Sen durumu ilk analtığında herkes iyileştirilmiş şarjala alakalı olabileceğini sandı defelarca kapayıp denemeni söylememe rağmen en sonunda zorla kapadın ve düzelmediğini söyledin ben de bunun bir sıkıntı olabileceğini ve Apple destekten servis randevusu alman gerektiğini söylüyorum ben 5 kez MacBook değiştirdim nasıl servise gitmeden bu kadar emin olabiliyorsun anlamak mümkün değil kendini ifade etme yeteneği ve sabırı olan herkes bu macbooka Apple servisinde ücretsiz onarım yaptırabilir ama sen hala servise gitmemekte ısrar edip burada yazıyorsun buradaki kimse Apple teknisyeni değil bizim çözümlerimiz tükendi eğer fayda sağlamak istiyorsan servise gidip olanları burada paylaşırsın yoksa bu konuyu burada sürekli tartışmaya devam ederiz. Apple Mac'ler için 1000 devirde bataryanın /80 ömürü kalacağını söylüyor bunun altına düşerse de ücretsiz onarım yaparlar.
Ve ayrıca illa apple testlerinde sorun çıkması gerekmez bir teknisyenin sorunu görmeside yeterlidir.

Sen durumu ilk analtığında herkes iyileştirilmiş şarjala alakalı olabileceğini sandı defelarca kapayıp denemeni söylememe rağmen en sonunda zorla kapadın ve düzelmediğini söyledin ben de bunun bir sıkıntı olabileceğini ve Apple destekten servis randevusu alman gerektiğini söylüyorum ben 5 kez MacBook değiştirdim nasıl servise gitmeden bu kadar emin olabiliyorsun anlamak mümkün değil kendini ifade etme yeteneği ve sabırı olan herkes bu macbooka Apple servisinde ücretsiz onarım yaptırabilir ama sen hala servise gitmemekte ısrar edip burada yazıyorsun buradaki kimse Apple teknisyeni değil bizim çözümlerimiz tükendi eğer fayda sağlamak istiyorsan servise gidip olanları burada paylaşırsın yoksa bu konuyu burada sürekli tartışmaya devam ederiz. Apple Mac'ler için 1000 devirde bataryanın /80 ömürü kalacağını söylüyor bunun altına düşerse de ücretsiz onarım yaparlar.

Hocam birincisi ben son olarak iyileştirilmiş pil şarjını kapatmadım baştada kapattım değişmemişti hatta sanada yazmıştım diye hatırlıyorum ama mesajlar çok olunca karışmış olabilir, ikincisi Apple'in kıdemli departmanından yetkililer söylüyor teknik servise de gitseniz bir şey değişmeyecek cihazınızda sorun yok diyorlar boş yere gitmiş olursunuz diye kendileri diyor çünkü Command +D tuşu ile açılan test ekranında ADP000 sonucunu veriyor yani sorun bulunmuyor servisede gitse cihaz boş yere 1 hafta orada kalacak ve sorun yok deyip cihazı geri verecekler siz kendinizde diyorsunuz 1000 devirin altında %80 altına inerse pil zaman değişim sağlanır diye benim sistemde kapasitem %100 gözüküyor o yüzden pilide değiştirmezler ve genelde teknik servisler çok büyük bir problem olmadıkça cihazda sorun yok deyip normal bu diye geçiştirirler diğer markaların teknik servislerinden epey bir tecrübem var ben buradaki kullanıcılara kullanım tecrübesi olanlara daha çok güveniyorum, sizde mesajlarıma cevap yazmak istemeyebilir siniz normal karşılarım zaten paylaşımlarımı ve mesajlarımı size özel yazmıyorum belki bir kişi bile farklı biri görse belki bir bilgisi olur yardım eder diye yazıyorum tekrar söylüyorum hocam siz yazmak zorunda değilsiniz bu kısma kadar olan yardımlarınız bilgileriniz içinde teşekkür ederim mesajlarım ve paylaşımlarım sizi rahatsız ediyorsa konunun gereksiz yere uzadığını düşünüyorsunuz paylaşımımı takip etmekten çıkarabilirsiniz saygılar.

Hocam birincisi ben son olarak iyileştirilmiş pil şarjını kapatmadım baştada kapattım değişmemişti hatta sanada yazmıştım diye hatırlıyorum ama mesajlar çok olunca karışmış olabilir, ikincisi Apple'in kıdemli departmanından yetkililer söylüyor teknik servise de gitseniz bir şey değişmeyecek cihazınızda sorun yok diyorlar boş yere gitmiş olursunuz diye kendileri diyor çünkü Command +D tuşu ile açılan test ekranında ADP000 sonucunu veriyor yani sorun bulunmuyor servisede gitse cihaz boş yere 1 hafta orada kalacak ve sorun yok deyip cihazı geri verecekler siz kendinizde diyorsunuz 1000 devirin altında %80 altına inerse pil zaman değişim sağlanır diye benim sistemde kapasitem %100 gözüküyor o yüzden pilide değiştirmezler ve genelde teknik servisler çok büyük bir problem olmadıkça cihazda sorun yok deyip normal bu diye geçiştirirler diğer markaların teknik servislerinden epey bir tecrübem var ben buradaki kullanıcılara kullanım tecrübesi olanlara daha çok güveniyorum, sizde mesajlarıma cevap yazmak istemeyebilir siniz normal karşılarım zaten paylaşımlarımı ve mesajlarımı size özel yazmıyorum belki bir kişi bile farklı biri görse belki bir bilgisi olur yardım eder diye yazıyorum tekrar söylüyorum hocam siz yazmak zorunda değilsiniz bu kısma kadar olan yardımlarınız bilgileriniz içinde teşekkür ederim mesajlarım ve paylaşımlarım sizi rahatsız ediyorsa konunun gereksiz yere uzadığını düşünüyorsunuz paylaşımımı takip etmekten çıkarabilirsiniz saygılar.

Ben sadece sana yardımcı olmak istiyorum o Apple kıdemli danışmanı kim ise gerçekten kullanıcısının bu kadar yanıltacak kadar konuşmuş olamaz diye düşünüyorum ben ne zaman desteğe servisle alakalı bir şey sorsam korkularından biz burdan bilemeyiz servise götürün diyorlardı sana nasıl bu kadar kesin konuşmuş anlamadım birincisi şu Apple tanılar sadece kullanıcıların basit şekilde cihazını test etmesini sağlar her sorunu gösterecek diye bir kural yok mesela ekranında sorun olursa göstermez ya da bazı sorunları göstermez zaten serviste başka şekillerde test edeceklerdir cihazını ikincisi şu sonuç olarak cihazın bataryası beklendiği gibi davranmıyor sen bir kullanıcısın başka bir şey düşünmene gerek yok servise gidip bir teknisyene bunu gösterdiğin an zaten değişim yapacaklardır başka markalarla Apple'ı karıştırma. Üçüncüsü benim dediğim /80 kuralı cihaz beklendiği gibi çalıştığında geçerli ve son kez söylüyorum anlamak istiyor ya da istemiyor olabilirsin servisler hakkında ön yargın olabilir ama cihazın beklendiği gibi çalışmıyor ve bunun senden kaynaklı olmadığı ortada servis onu onramak mecburiyetinde kim ne derse desin ben beş kez sıfır cihazla değiştirdim bundan önce birçok kez Apple servisi ile muhatap oldum ve olumlu sonuç aldım, kendini düzgün bir biçimde ifade edip hakını aramalısın yani bu konuyu bu kadar konuşacak bir şey yok cihazın bozuk ve bunu düzeltebilecek tek kişi Apple resmi servisidir ve düzeltmek zorunda.

Ben sadece sana yardımcı olmak istiyorum o Apple kıdemli danışmanı kim ise gerçekten kullanıcısının bu kadar yanıltacak kadar konuşmuş olamaz diye düşünüyorum ben ne zaman desteğe servisle alakalı bir şey sorsam korkularından biz buradan bilemeyiz servise götürün diyorlardı sana nasıl bu kadar kesin konuşmuş anlamadım birincisi şu Apple tanılar sadece kullanıcıların basit şekilde cihazını test etmesini sağlar her sorunu gösterecek diye bir kural yok mesela ekranında sorun olursa göstermez ya da bazı sorunları göstermez zaten serviste başka şekillerde test edeceklerdir cihazını ikincisi şu sonuç olarak cihazın bataryası beklendiği gibi davranmıyor sen bir kullanıcısın başka bir şey düşünmene gerek yok servise gidip bir teknisyene bunu gösterdiğin an zaten değişim yapacaklardır başka markalarla Apple'ı karıştırma. Üçüncüsü benim dediğim /80 kuralı cihaz beklendiği gibi çalıştığında geçerli ve son kez söylüyorum anlamak istiyor ya da istemiyor olabilirsin servisler hakkında ön yargın olabilir ama cihazın beklendiği gibi çalışmıyor ve bunun senden kaynaklı olmadığı ortada servis onu onramak mecburiyetinde kim ne derse desin ben beş kez sıfır cihazla değiştirdim bundan önce birçok kez Apple servisi ile muhatap oldum ve olumlu sonuç aldım, kendini düzgün bir biçimde ifade edip hakını aramalısın yani bu konuyu bu kadar konuşacak bir şey yok cihazın bozuk ve bunu düzeltebilecek tek kişi Apple resmi servisidir ve düzeltmek zorunda.

Son çare olarak zaten servise gidilir de şu an sinava hazirlandigim için cihazi servise bırakmak istemiyorum hocam, bugün tekrar Apple ile konusacagimda sendeki durumu kısaca bir özet geçer misin o bilgileride telefonla konuştuğumda Apple'a söyleyeceğim çünkü kiyas açısından sendeki cihaz MacBook Air M1 miydi bir de sürüm Monterey 12.1 mi usta sende bir de son olarak güç adaptörü takılı kullanımında bendeki gibi %100'den %90a indirip tekrar şarj etmiyor değil mi sarji sende %80'de filan sabitleyip duraklatilmis olarak mi gösteriyor.

Son çare olarak zaten servise gidilir de şu an sinava hazirlandigim için cihazi servise bırakmak istemiyorum hocam, bugün tekrar Apple ile konusacagimda sendeki durumu kısaca bir özet geçer misin o bilgileride telefonla konuştuğumda Apple'a söyleyeceğim çünkü kiyas açısından sendeki cihaz MacBook Air M1 miydi bir de sürüm Monterey 12.1 mi usta sende bir de son olarak güç adaptörü takılı kullanımında bendeki gibi %100'den %90a indirip tekrar şarj etmiyor değil mi sarji sende %80'de filan sabitleyip duraklatilmis olarak mi gösteriyor.

Arada /80'e duraklatıyor ama o kadar evet iki tane M1 Air cihazım var biri Monterey biri Big Sur ikisinde de böyle bir durum yok. Arkadaşımın bilgisayarıda M1 Air de denedik de telefonda.

Geri
Yukarı