Çözüldü MacBook Air M1 güç adaptörü takılıyken şarj iniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semih087

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. MacBook Air M1 kullanmaktayim. 2 aydir cihaz sürekli olarak şarja takılı olarak kullanmaktayim ve daha önce hiç şarjım eksilmemisti %100'de sabit kalıyordu 2 gündür cihaz şarja takılı iken sarji %100'ken bir anda şarj eksilmeye başlıyor %99-98 derken 80'lere kadar iniyor güç adaptörü takili olmasına rağmen şarj doldurmuyor eksiliyor belli yere kadar 80'lere kadar indikten sonra bu sefer tekrar şarj edip %100'e kadar dolduruyor. Bunun sebebi nedir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende bu şekilde şarjımın %80e sabitlenmesini istiyorum ne yaptıysam başaramadım bir türlü olmamıştı bende sürekli prize takılı olarak kullanıyorum sadece gece yatarken prizden çıkarıyorum ondan kaynaklımı sizinki gibi %80e sabitlenme olayı olamdı bende bendeki durum şu %100 şarj tam dolu halde iken pilde pil şarj olmuyor yazıyor ve şarjı %90a kadar indirip tekrardan şarj oluyor konumuna geçip şarjı %100e tamamlıyordu bende bunun olmasını istemiyorum her gün doldur boşalt yapmasını sizdeki gibi olması için geceleyin prizden çekmemek olayı yeterli olur mu sizce ekstre bir şey yapmam gerekmiyor değil mi?

Gece prizden çekmemeniz yeterli olacaktır. Hemen anında düşürmez %80'e lakin birkaç gün 7/24 prize bağlı olursa fark edip kendini ayarlayacaktır.
Arada /80'e duraklatıyor ama o kadar evet iki tane M1 Air cihazım var biri Monterey biri Big Sur ikisinde de böyle bir durum yok. Arkadaşımın bilgisayarıda M1 Air de denedik de telefonda.

Anladim hocam peki arada 80e duraklatiyor dediniz onun haricinde %100olarak sabit mi bekletiyor ve arada derken ne kadar sıklıkla %80'de bekleme olayi var sizde.

Evet iyleştirilmiş şarjı kaparsam ya da devam et dersem %100 de sabit kalıp adaptörden güç çekiyor.

Teşekkür ederim hocam bilgiler için, bir de şunu sizle paylaşmak isterim ya dün size yazmistim sinava hazırlandığım için lazım servise veremem diye cihazi bir de şu durum var, benim durum hakkında normal diyen bir kişi var oğuzhan t moderatör arkadaşın dedigine göre onda da bendeki gibiymiş basta durum pil şarj olmuyor deyip %95'e 90a indirip sonradan şarj ediyormuş %100e kadar ve pil optimize olduktan sonra sizdeki gibi onda da şu an %80e sabitleme olayi var şu anda yani sorun var mı yok mu ondan ortada kaldım bugüne kadar 20 günden beri bu durum var bende de bende bir ihtimal optimize olmasını bekliyorum pilin oda olmazsa belki yeni gelecek olan güncellemeyle sorunum çözülebilir en kötü ihtimal Big Sur sürümüne geri dönerim servis o yüzden benim için son çare ilk başta diğer ihtimalleri değerlendirmek istiyorum.

Teşekkür ederim hocam bilgiler için, bir de şunu sizle paylaşmak isterim ya dün size yazmistim sinava hazırlandığım için lazım servise veremem diye cihazi bir de şu durum var, benim durum hakkında normal diyen bir kişi var oğuzhan t moderatör arkadaşın dedigine göre onda da bendeki gibiymiş basta durum pil şarj olmuyor deyip %95'e 90a indirip sonradan şarj ediyormuş %100e kadar ve pil optimize olduktan sonra sizdeki gibi onda da şu an %80e sabitleme olayi var şu anda yani sorun var mı yok mu ondan ortada kaldım bugüne kadar 20 günden beri bu durum var bende de bende bir ihtimal optimize olmasını bekliyorum pilin oda olmazsa belki yeni gelecek olan güncellemeyle sorunum çözülebilir en kötü ihtimal Big Sur sürümüne geri dönerim servis o yüzden benim için son çare ilk başta diğer ihtimalleri değerlendirmek istiyorum.

Sorun hakkında bir gelişme var mı?

Bi bakın derim.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-03-14 21.25.42.png
    Ekran Resmi 2022-03-14 21.25.42.png
    801,3 KB · Görüntüleme: 48
Sorun hakkında bir gelişme var mı?

Yok hocam maalesef öyle bir garip durumki Apple kıdemli departmandaki çalışanlar bile hiçbir şey bildiği yok biri başka bir şey söylüyor diğeri başka, yani böyle saçma bir şey mi olur arkadaş ya prize takılıyken şarj neden insin her gün %100'den %90a inip tekrar dolduruyor yani gün içinde kendim prizden çıkartıp pilde kullandım tamamen bitirdim pili şarja taktım aynı gün içinde bu olay yine oluyor yani illaki bu doldur boşaltı yapacak yapmazsa kıyamet kopar ya catania versiyonunda bunu iptal edebiliyordun pil ömrünü yönet seçeceğini kapatarak adamlar bir güncelleme çıkartıyor güzel çalışan sistemleri batırıyor zoraki olarak sistem sana bu özelliği kullandırttırıyor amale gibi seçme şansın yok bu cihazı kendi seçimlerime göre kullanamacayacaksam neden kullanayım ki ne kadar mantıksız saçma bir durum akıl alır gibi değil hele bu Monterey sürümü ağzına etti MacBook'ların Monterey'e güncellediğimden beri bu sorunlar bitmek bilmedi başkalarında da garip garip sorunlar oluşuyor diyeceksiniz ki bigsura geri dön oda çözüm olmuyor bilgisayar birlere Monterey sürümüne geçtiği için ondaki alışkanlıklar maalesef geri dönüşü olmuyor.
Bir bakın derim.

Baktım hocam kapasite hakkında düzeltme diyor benim o kısımda bir sorun yok pil kapasitesini doğru ölçüyor ama yine de güncelleyeceğim teşekkür ederim haber verdiğiniz için.

İyileştirilmiş şarjı kapatmakla alakası yok bu durumun. İyileştirilmiş şarj kullanım biçiminizi algılayıp prizden çekeceğiniz saate tam uygun olarak şarj etmeye çalışır. Sizin yaşadığınız sorun bataryanın sürekli %100'de durmasından dolayı bilgisayarın batarya ömrünü korumak için bu değeri %80'e çekmesi. Lakin gece veya kullanmadığınızda prizden çekip kullanacağınız zaman yeniden takınca bilgisayar ne yapacağını şaşırıyor. Al Dente ile bilgisayarın maksimum batarya kapasitesini %50'ye sınırlayın olsun bitsin. Zaten sürekli prizde kullandığınızı söylemiştiniz.

Hocam merhaba. Geçenlerde yeni bir MacBook aldım ve aldığımdan beri sürekli şarjda kullanıyorum. Örneğin akşam 1 saat prizde kullandıktan sonra prizden çekiyorum ertesi gün tekrar prize takıp bataryası %100 dolu bir şekilde prizden kullanıma devam ediyorum. Bu durum zararlı mı? Acaba bataryayı %50'ye sınırlamam daha mı mantıklı olur? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Hocam merhaba. Geçenlerde yeni bir MacBook aldım ve aldığımdan beri sürekli şarjda kullanıyorum. Örneğin akşam 1 saat prizde kullandıktan sonra prizden çekiyorum ertesi gün tekrar prize takıp bataryası %100 dolu bir şekilde prizden kullanıma devam ediyorum. Bu durum zararlı mı? Acaba bataryayı %50'ye sınırlamam daha mı mantıklı olur? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sizlerin değerli yorumlarını da merakla bekliyorum.
@SamedDX @XemreG @gen2

Son düzenleme:

Sürekli geceleri prizden çekip sabah kullanacağınız zaman takmanız bataryaya zarar verir çünkü batarya kullanım alışkanlığınızı anlamakta zorluk çekiyor öyle yapınca. Ben her zaman prize bağlı kullanıyorum. Cihaz zaten sürekli prizde olduğunu anlayıp bataryayı %80'e çekip daha fazla bataryayı doldurmuyor.

Ekran Resmi 2022-03-15 22.55.35.png

Sürekli geceleri prizden çekip sabah kullanacağınız zaman takmanız bataryaya zarar verir çünkü batarya kullanım alışkanlığınızı anlamakta zorluk çekiyor öyle yapınca. Ben her zaman prize bağlı kullanıyorum. Cihaz zaten sürekli prizde olduğunu anlayıp bataryayı %80'e çekip daha fazla bataryayı doldurmuyor.

Eki Görüntüle 1333194

Anladığım kadarıyla gece gündüz bilgisayar prizde duruyor ve bunu anlayıp kendini otomatik bir şekilde %80'e çekiyor üstüne çıkmıyor doğru mudur? Öyleyse harici uygulamalar ile bataryayı sınırlamam gerek yoktur diye düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla gece gündüz bilgisayar prizde duruyor ve bunu anlayıp kendini otomatik bir şekilde %80'e çekiyor üstüne çıkmıyor doğru mudur? Öyleyse harici uygulamalar ile bataryayı sınırlamam gerek yoktur diye düşünüyorum.

Evet aynen öyle. Eğer sürekli tak çıkar yapacaksanız harici uygulama kullanmanızı öneririm lakin eğer tüm gün aynı yerde duracaksa, cihaz kendi kendine bataryayı koruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı