MacBook Air M1 hoparlöründen cızırtı geliyor

hidensa

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Ürünü 2 ay önce aldım. Bugün en son seste sesleri cızırtılı çıktığını işittim. Belirli testlerden sonra en son seste temiz ses değil de bazı tiz seslerde bozuk çıktığını belirledim. 9 binlik bir makinede böyle bir şeyin ortaya çıkması açıkçası beni üzdü. Sizlerde de böyle sorunlar var mı? Yoksa değişim için cihazı teknik servise mi göndereyim? Yardımlarınıza ihtiyacım var, arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhabalar. Ürünü 2 ay önce aldım. Bugün en son seste sesleri cızırtılı çıktığını işittim. Belirli testlerden sonra en son seste temiz ses değil de bazı tiz seslerde bozuk çıktığını belirledim. 9 binlik bir makinede böyle bir şeyin ortaya çıkması açıkçası beni üzdü. Sizlerde de böyle sorunlar var mı? Yoksa değişim için cihazı teknik servise mi göndereyim? Yardımlarınıza ihtiyacım var, arkadaşlar.

Klavye tuşları titriyor kronik bir sıkıntı klavye koruyucu alırsan ya da kalvyenin üzerine elini koyarsan çözülecektir.

Yani iade etmeme gerek yok değil mi hocam? Apple bu konuda bir şey yapar mı sizce? Hangi klavye koruyucuyu önerirsiniz?

Ben 4 kez değiştirdim hepsi aynıdı iade edersen değişim olur ama gelen cihazda aynı sıkıntı ile gelecektir. Klavye koruyucunun marka modeli önemsiz herhangi bir tanesini al. Ben yamuk diye değiştirdim cihazlarımı cihazın düz masaya koyduğunda kapağı açıkken sallanmıyorsa ben olsam değiştirmezdim ayrıca düz beyza bir sayfada mesela Google'da Zoom yapıp ekranın beyaz renkte sağ ve sol tarafının renklerinin eşit olduğuna bak (true tone kapalı şekilde)
bunlarda sıkıntı yoksa o Mac'e yapış sakın bırakma :D.

Ben 4 kez değiştirdim hepsi aynıdı iade edersen değişim olur ama gelen cihazda aynı sıkıntı ile gelecektir. Klavye koruyucunun marka modeli önemsiz herhangi bir tanesini al. Ben yamuk diye değiştirdim cihazlarımı cihazın düz masaya koyduğunda kapağı açıkken sallanmıyorsa ben olsam değiştirmezdim ayrıca düz beyza bir sayfada mesela Google'da Zoom yapıp ekranın beyaz renkte sağ ve sol tarafının renklerinin eşit olduğuna bak (true tone kapalı şekilde)
bunlarda sıkıntı yoksa o Mac'e yapış sakın bırakma :D.
Mac için koruyucu almıştım onunla kullanıyorum hocam ama koruyucudan önce de sallanma hissetmemiştim. O dediğiniz beyaz renklerin eşitliğini anlamadım ama zoom yaptığımda bir sıkıntı görünmüyordu aynı gibiydi. Bugün mediamarkt'ta deneme cihazlarını karşılaştırdım 600hz ses deneyi yaptım bir nevi :D. yeni MacBook Pro larda cızırdama yok cızırdamayı geçtim son seste laptop titremiyor bile. 13'' MacBook Pro da da cızırdamaya rastlamadım ama hafif bir titreme vardı. MacBook Air a geçip deneyince efsane bir cızırdama sesi ve cihazın son seste baya titrediğini farkettim. zaten bu cihazlarda aynı klavye kullanılıyor, yani sıkıntı cihazın titremesinden kaynaklı. mediamarkttaki adamla tartıştım biraz bu konuyu kendi Mac'inde de deneyeceğini söyledi ama bu bir sorun teşkil etmez bence değiştirmeye değmez dedi. benim için de sorun değil açıkçası ama bazı YouTube vloglarında insanların konuşmalarının ortalarında cızırdama oluyor orada gıcık oluyorum biraz. benim tahminim cihazın kasasının çok ince olmasından dolayı kolaylıkla titremesi ve titreşimden dolayı tuşların kasaya sürtünmesi. media markttaki arkadaş Mac air da kullanılan hoparlörün diğerlerine göre bir tık kalitesiz olduğunu ve bu titreşimin nedeni olabileceğinden de bahsetti haklı aslında. evde kullandığım bir ses sistemi var ve ben onu Mac in hemen arkasına koyuyorum ve sesi biraz açtığımda doğal olarak titreştiriyor masayı ve o titreşimden dolayı yine Mac teki klavyeden cızırtı duyuyorum. iş gıcık bir hal almaya başladı yani ve klavye koruyucu ile deneyeceğim eğer kesilmez ise satıp yurtdışından yeni MacBook Pro 14'' almayı düşünüyorum 2000 Usd sonuçta. dolar da 9'a düşerse 18 bin tl ile kapatırız işi :D. bu arada klavye koruyucu olarak mcstorey den almayı düşünüyorum önerir misiniz ve klavye koruyucu laptobun klavye konforunu/hissiyatını çok azaltır mı sizce? teşekkürler...

Bunlarda sıkıntı yoksa o Mac'e yapış sakın bırakma :D.

Bu ekranın beyaz rengiyle alakalı muhabbet tam olarak nedir?

Mac için koruyucu almıştım onunla kullanıyorum hocam ama koruyucudan önce de sallanma hissetmemiştim. O dediğiniz beyaz renklerin eşitliğini anlamadım ama Zoom yaptığımda bir sıkıntı görünmüyordu aynı gibiydi. Bugün MediaMarkt'ta deneme cihazlarını karşılaştırdım 600Hz ses deneyi yaptım bir nevi :D. Yeni MacBook Pro'larda cızırdama yok cızırdamayı geçtim son seste laptop titremiyor bile. 13" MacBook Pro da da cızırdamaya rastlamadım ama hafif bir titreme vardı. MacBook Air'a geçip deneyince efsane bir cızırdama sesi ve cihazın son seste bayağı titrediğini fark ettim. Zaten bu cihazlarda aynı klavye kullanılıyor, yani sıkıntı cihazın titremesinden kaynaklı. MediaMarkt'taki adamla tartıştım biraz bu konuyu kendi Mac'inde de deneyeceğini söyledi ama bu bir sorun teşkil etmez bence değiştirmeye değmez dedi. Benim için de sorun değil açıkçası ama bazı YouTube vloglarında insanların konuşmalarının ortalarında cızırdama oluyor orada gıcık oluyorum biraz. Benim tahminim cihazın kasasının çok ince olmasından dolayı kolaylıkla titremesi ve titreşimden dolayı tuşların kasaya sürtünmesi. MediaMarkt'taki arkadaş Mac Air da kullanılan hoparlörün diğerlerine göre bir tık kalitesiz olduğunu ve bu titreşimin nedeni olabileceğinden de bahsetti haklı aslında. Evde kullandığım bir ses sistemi var ve ben onu Mac'in hemen arkasına koyuyorum ve sesi biraz açtığımda doğal olarak titreştiriyor masayı ve o titreşimden dolayı yine Mac'teki klavyeden cızırtı duyuyorum. İş gıcık bir hal almaya başladı yani ve klavye koruyucu ile deneyeceğim eğer kesilmez ise satıp yurt dışından yeni MacBook Pro 14" almayı düşünüyorum 2000 USD sonuçta. Dolar da 9'a düşerse 18 bin TL ile kapatırız işi :D. Bu arada klavye koruyucu olarak mcstoreyden almayı düşünüyorum önerir misiniz ve klavye koruyucu laptopun klavye konforunu/hissiyatını çok azaltır mı sizce? Teşekkürler...

Koruyucular yazım hissini değiştiriyor ama bir süre sonra alışıyorsunuz maksimum 3 gün içinde güzel yazmaya başlıyorsunuz. Onun dışında spesifik bir marka bilmiyorum ama koruyucuyu takmadan önce klavyeyi iyice temizleyin ardından bir kez takın ve uzun süre çıkarmayın çünkü çıkarıp taktıkça koruyucu kirleniyor temizlemesi biraz sıkıntı. Koruyucu ile problem kesinlikle çözülüyor için rahat olsun.
Bu ekranın beyaz rengiyle alakalı muhabbet tam olarak nedir?

Ekranların panellerinde renk sapması olabiliyor (her ekranda olduğu gibi) bu durumu benim gözüm hemen anlıyor. Bana gelen bir cihaz tolerans değerlerinin çok ötesindedi diğer ekranlarda LCD olduğu için belli sapmalar vardı ama o cihazda fazlaydı. O cihazın fotosunu ve yabancı arkadaşların 4-5 farklı Mac alıp karşılaştırdığı fotoyu koyuyorum.

Sağ taraf kırmızı tona sahipken sol taraf yeşil tona sahip.

Dosya Ekleri

• Benim Macbookum.JPG
    Benim Macbookum.JPG
    220,3 KB · Görüntüleme: 110
  • Macbook 4 & 5.jpg
    Macbook 4 & 5.jpg
    225,7 KB · Görüntüleme: 105
Merhaba,
M1 Pro kullanıcısıyım. Bu sorunu yaşayan ve netteki çözüm yollarından hemen hemen hepsini denememe rağmen sonuç alamayarak en son çözüme ulaştığım için yaptığım adımları paylaşmak istedim.

1. Sorunlu kullanıcının içindekileri alıp yedekleyin ve o kullanıcı hesabını her şeyiyle silin.
  2. Mac'ten Mac'e veya Windows'tan taşıyarak cihazınızı kullanmaya başladıysanız eğer bu işlemi yapmadan cihazınızı kullanmaya başlamalısınız.
  3. Cihazı sıfırlayın, tekrar kurun.
  4. Kurulum sonrası dosyalarınızı manuel olarak taşıyın ve kullanmaya başlayın.
Benim sorunum Intel Mac'imden M1 MacBook Pro'ya migration yoluyla taşıyarak kullanmaya başlamaktandı bu yüzden ancak böyle çözebildim fakat işinize yarıyabilir diye yazayım dedim.
Sorun yazılımsal.

Herkese kolaylıklar ve iyi günler dilerim.

Merhaba,
M1 Pro kullanıcısıyım. Bu sorunu yaşayan ve netteki çözüm yollarından hemen hemen hepsini denememe rağmen sonuç alamayarak en son çözüme ulaştığım için yaptığım adımları paylaşmak istedim.

1. Sorunlu kullanıcının içindekileri alıp yedekleyin ve o kullanıcı hesabını her şeyiyle silin.
  2. Mac'ten Mac'e veya Windows'tan taşıyarak cihazınızı kullanmaya başladıysanız eğer bu işlemi yapmadan cihazınızı kullanmaya başlamalısınız.
  3. Cihazı sıfırlayın, tekrar kurun.
  4. Kurulum sonrası dosyalarınızı manuel olarak taşıyın ve kullanmaya başlayın.
Benim sorunum Intel Mac'imden M1 MacBook Pro'ya migration yoluyla taşıyarak kullanmaya başlamaktandı bu yüzden ancak böyle çözebildim fakat işinize yarıyabilir diye yazayım dedim.
Sorun yazılımsal.

Herkese kolaylıklar ve iyi günler dilerim.

Dostum Pro'larda olan bir sıkıntı değil Air'da tuşlar titriyor zaten tışların üzerinde elini koyunca duruyor yani sorun kesinlikle donanımsal, sizin sorununz farklı.

Geri
Yukarı