MacBook Air M1 vs Huawei Matebook D16

Technopat'da diğer okuduğum karşılaştırma konularında MacBook yerine çoğu kişi Huawei Matebook 14 modelini öneriyordu işlemcisi daha güçlü ve depolama-bellek daha yüksek diye. Bu konuda ise herkes MacBook'tan gidiyor. Valla kafam çok karıştı 😀

MacBook alma nedenleri:

a) Windows’ta sık sık yaşadığım cihazı resetlemeye kadar götüren takılmaların olmaması.
b) Cihazı haftalarca kapatmama. (MacBook’un kapağını kapattığımızda gerçekten kış uykusuna yatıyor ve pil tüketimi gerçekten az oluyor. Süre gelen yazılıma sahip tabanlı laptoplar ise şekerleme yaptığı için çoğu kez ya uyku moduna giremiyor ya da pil çabuk bitiyor.)
c) Yazılım geliştirme araçlarının (Özellikle Eclipse’in) çok hızlı açılması ve çalışması
d) Donanımın ve yazılımın tek bir firma tarafından üretiliyor olması nedeniyle, bir kullanıcının beklediği tüm temel fonksiyonların gayet hızlı ve estetik bir şekilde çalışması.

Tabii ki M1. Zaten günlük işler, dizi film gibi aktiviteler için düşük güç tüketmesiyle birlikte şarjının uzun gitmesi büyük avantaj. Ayrıca ilerde belki işiniz düşerse render için bile uygun bir sistem.

Windows'ta sık sık yaşadığım cihazı resetlemeye kadar götüren takılmaların olmaması.

Kullanım ile ilgili. Yıllarca Windows kullandım hiç başıma gelmedi.

Cihazı haftalarca kapatmama. (MacBook'un kapağını kapattığımızda gerçekten kış uykusuna yatıyor ve pil tüketimi gerçekten az oluyor. Süre gelen yazılıma sahip tabanlı laptoplar ise şekerleme yaptığı için çoğu kez ya uyku moduna giremiyor ya da pil çabuk bitiyor.)

Lenovo gibi firmalar Apple'ın bu kapak kapattıktan sonra sistemi kış uykusuna yatırıyor dediğiniz özelliğini yıllardır zaten kullanıyor. Sizin bilmemeniz Windows'a suç atmanıza bir neden değil.

Uzun lafın kısası bu saydıklarınız bir MacBook kullanmak için neden değiller. Siz kendi kullanımınıza bir neden aradığınız için bunları seçmişsiniz.
Bende MacBook diyorum. Bütçe ve ihtiyaç varsa en iyi seçim olacaktır.

Tabii ki M1. Zaten günlük işler, dizi film gibi aktiviteler için düşük güç tüketmesiyle birlikte şarjının uzun gitmesi büyük avantaj. Ayrıca ilerde belki işiniz düşerse render için bile uygun bir sistem.
Hocam peki RAM konusu ne olacak? M1 alacaksınız kesin 16 GB alın diyenleri gördüm çünkü RAM'iniz ayrıca ekran kartınız da olacak diyorlar. Ona da bütçem yetmez. Bundan 4-5 sene sonra 8 GB RAM yetersiz kalmaya başlarsa çok kötü olur.

Hocam peki RAM konusu ne olacak? M1 alacaksınız kesin 16 GB alın diyenleri gördüm çünkü RAM'iniz ayrıca ekran kartınız da olacak diyorlar. Ona da bütçem yetmez. Bundan 4-5 sene sonra 8 GB RAM yetersiz kalmaya başlarsa çok kötü olur.
İşte bir sorun da o. Normalde şu anlık 8GB RAM M1 için yeterli ama ileride ne olacağını bilemeyiz. Şahsi düşüncem en az 3, ortalama 5 yıl yeterli gelecektir.

Geri
Yukarı