Macbook Air vs Macbook Pro

talaydepapel

Centipat
Üniversitede Bilgisayar Programcılığı veya Grafik Tasarımı bölümleri için Macbook alacağım fakat Macbook Air ve Macbook Pro arasında gidip gelmekteyim sizce hangisini tercih etmeliyim? Üniversite boyunca donanım açısından Air yeterli olur mu yoksa alacaksam Pro mu almalıyım? Özellikle bilgisayar ile ilgili bir bölüm okuyan varsa, yardımcı olabilirse sevinirim.

Air: Batarya
Pro: Performans
Hangisi önceliğin ise onu tercih et. Air alsanda sıkıntı yaşamazsın kullanacağın programlarda. Yalnız Macintosh iyi bir tercih olmayabilir derslerin Windows üzerinde anlatılacak %90. Programların Mac ve Windows arayüzleri birebir aynı olmuyor sıkıntı yaşayabilirsin.

16GB almalisin minimum. En onemli kisim burasi. Pro sart degil bana gore, ileride daha fazla CPU gucune ihtiyac duyarsan yada GPU uzerinde hesaplama yapmak durumunda kalirsan alirsin. Baslangic icin gerekli degil. Ayrica Pro fazla agir bana gore.

Visual Studio artik MacOS ile de kullanilabiliyor, belki derslerde kurmanizi istedikleri programlarda sorun yasayabilirsin ama sanmiyorum. Artik her populer IDE ve programlama tool'u OS agnostik durumda.

Ben olsam ayni paraya Gaming Laptop alirdim, okulda bos zamani cok oluyor insanin, girip bir kac el Battlefield oynayabilmeliyim diye dusunurdum ama tabi senin bilecegin is : )

Tercihinizi en güncel cihazlardan yana mı yapacaksınız ? Bunu belirtmemişsiniz.
Çünkü en son güncellenen MacBook Air retina ekrana kavuştu, alınabilir duruma geldi fakat yinede donanımsal olarak yeterli gelmiyor.

İkisi arasında kaldığınıza göre (en güncel modelleri baz alıyorum)
MacBook Air - 10.299,00 TL
  • True Tone özelliğine sahip Retina ekran
  • 1.6 GHz çift çekirdekli 8. nesil Intel Core i5 işlemci, 3.6 GHz’e kadar Turbo Boost
  • 8 GB 2133 MHz LPDDR3 bellek
  • 256 GB SSD depolama
  • Intel UHD Graphics 617
  • Touch ID
  • Force Touch trackpad
  • İki adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası

MacBook Pro - 10.299,00 TL
  • 1.4 GHz 4 çekirdekli 8. nesil Intel Core i5 işlemci
  • 3.9 GHz’e kadar Turbo Boost
  • Intel Iris Plus Graphics 645
  • 8 GB 2133 MHz LPDDR3 bellek
  • 128 GB SSD depolama
  • True Tone özelliğine sahip Retina ekran
  • Touch Bar ve Touch ID
  • İki adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası
İki cihaz arasında MacBook Air SSD, MacBook Pro ise İşlemci + İntegrated GPU + TouchBar avantajına sahip. Yani tercih edeceğiniz iki cihaz arasında ayrı ekran kartına sahip olan model zaten yok bundan dolayı bence tercihinizi MacBook Pro dan yana yapmalısınız.
Neden MacBook Pro dediğime gelirsek:
  • İçinde yer alan Intel Iris Plus Graphics 645 grafik kartı, MacBook Air'in içinde olan Intel UHD Graphics 617 grafik kartına göre sentetik testlerde %85 e varan fark yaratıyor. Bu yüzden performans anlamında yeterli olacaktır.
  • MacBook Air 2 Çekirdekli Intel® Core™ i5-8210Y - MacBook Pro 4 Çekirdekli Intel® Core™ i5-8257U İşlemci kullanıyor. ( İşlemci Karşılaştırmaları ark.intel.com )
  • TouchBar kimi kullanıcıların hoşuna giden bir detay ve bence çok hoş, kullandığın uygulamalara göre özelleşen bir araç çubuğu kısayollar elinin altında ve kolay ulaşılabilir olması çok iyi.
Bunların haricinde eve bir adet RX570 li bir eGPU kutusu + 256 Yada 512 GB lık bir SSD koyarsanız. Hem taşınabilir bir cihaza hemde eve geldiğinizde oyun oynanabilecek + ağır iş yüklerini üstlenebilecek bir bilgisayara kavuşursunuz.
Fakat tercihinizi daha düşük model MacBook lardan yana yapacaksanız söylediklerim kısmen geçerliliğini yitirebilir.

Son düzenleme:
Hocam bede yeni nesil Mac Air için konuşuyorum... Bence başka bi yol düşünsün. Özellikle o paranın ciddi bir kısmını Udemy gibi kaynaklar ile eğitime yatırsın! Bilgisayarın her zaman daha iyisini alabilir ama eğitimi zamanında alırsan diğer programcıların arasında farkın olur. Hem çalıştıracağı programlar zaten 2 yıllık üniversitede her zaman Windows tabanlı olacaktır. Hemi de Crackli :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı