MacBook aldım, şimdi ne yapmalıyım?

Monsieurr97

Decapat
Merhaba arkadaşlar, sipariş ettiğim MacBook Air 2020 model bilgisayar bugün bana ulaştı. Magic Mouse 2 ve HDMI dönüştürücü de aldım yanında. Mac ekosisteminde yeniyim Python programlama ile uğraşacağım. Şimdi yeni Mac'imle yapmam gerekenler nelerdir? Her türlü öneri ve bilgiye açığım. Merak ettiğim bir diğer konu ise zorda kaldığımda bilgisayarı PowerBank'ten şarj etsem sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkürler.

Merhaba öncelikle cihazınız hayırlı olsun. İlk etapta sizlere HomeBrew yüklemenizi öneririm, MacOS için eksik paketleri yüklüyor, ayrıca çok geniş bir arşivi de var göz atmanızı öneririm.
PowerBank konusuna gelirsek PowerDelivery özellikli (PD kısaltması) bir PowerBank ile cihazı şarj edebilirsiniz.
Bunlar haricinde öneride bulunmak için yeterince sizi tanımadığım, neleri kullanacağınızı bilmediğim için pek bi öneri yapamıyorum ancak uzun bir süredir MacOS sistemiyle ilgilendiğim için aklınıza takılan birçok şeyi sorabilirsiniz cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Merhaba öncelikle cihazınız hayırlı olsun. İlk etapta sizlere HomeBrew yüklemenizi öneririm, MacOS için eksik paketleri yüklüyor, ayrıca çok geniş bir arşivi de var göz atmanızı öneririm.
PowerBank konusuna gelirsek PowerDelivery özellikli (PD kısaltması) bir PowerBank ile cihazı şarj edebilirsiniz.
Bunlar haricinde öneride bulunmak için yeterince sizi tanımadığım, neleri kullanacağınızı bilmediğim için pek bi öneri yapamıyorum ancak uzun bir süredir MacOS sistemiyle ilgilendiğim için aklınıza takılan birçok şeyi sorabilirsiniz cevaplamaktan memnuniyet duyarım.
Elimdeki 10.000'lik PowerBank'in PD özelliğine sahip olduğunu nasıl anlarım?
Magic Mouse 2'yi harici SSD'den boot edeceğim Windows ile kullanabilir miyim?
Bilgisayarın kurulumu yaparken belirlediğim parolayı kabul etmiyor, ne yapmalıyım?
Arayüz ya da sistem durumunu iyileştirmek için önerileriniz var mı?

Elimdeki 10.000'lik PowerBank'in PD özelliğine sahip olduğunu nasıl anlarım?
Magic Mouse 2'yi harici SSD'den boot edeceğim Windows ile kullanabilir miyim?
Bilgisayarın kurulumu yaparken belirlediğim parolayı kabul etmiyor, ne yapmalıyım?
Arayüz ya da sistem durumunu iyileştirmek için önerileriniz var mı?
Type-C In/Out şeklinde bir gösterge varsa ve teknik dökümanlarında 12v/2A yada daha yüksek voltaj-akım verebiliyorsa PowerDelivery destekli olması muhtemel, model adıyla internette aratarak daha, detaylı bilgiye ulaşmak mümkün.
Magic Mouse 2 cihazını BootCamp driverleri ile kullanmanız mümkün, normal bir windows cihaz Bluetooth ile bağlanamıyor paralı yazılımlar gerekiyor. (Harici SSD'ye kurduğunuz Windows'a BootCamp driverleri yüklerseniz kullanabilirsiniz.)
Bilgisayarın kurulum kısmında girdiğiniz parolayı hangi gerekçe ile kabul etmediğine dair bir ibare var mı ? Yada birbirinin aynı şifreyi alt kutucuğa girmeniz lazım oralarda bir hata yapmış olabilir misiniz ?
Arayüz konusunda verebileceğim tavsiyelerden biri panelin native çözünürlüğünü kullanmak isterseniz ekstra bir program kullanmanız lazım SwitchResX yada EasyRes gibi, yani benim MacBook Pro cihazımdan örnek vermek gerekirse cihaz 2880x1800 çözünürlüğünde fakat Sistem Tercihleri > Ekranlar kısmında Daha Çok Alan(1920x1200) seçeneği mevcut, çünkü HiDPI dediğimiz retina çözünürlük sadece belirli çözünürlüklerde geçerli. Panelin native çözürülüğüne çıkıp daha çok alan elde etmek istediğinizde keskinlikten %50 oranında ödün vermeniz gerekiyor.
Bunun haricinde sistem durumunu iyileştirmekten kastımız genel cihaz bakımı için CleanMyMac X, işlemci gündelik kullanımlarda sürekli yüksek frekanslarda gezmesin diye Turbo Boost Switcher for Mac OS X yada Volta, NTFS desteğine sahip olmak için FUSE (Ücretsiz) veya Paragon NTFS (Ücretli) bunları önerebilirim. Yine çeşitli alternatif programlar için AlternativeTo - Crowdsourced software recommendations bu siteyi önerebilirim, Windows sisteminde kullandığınız programların eğer MacOS sisteminde yoksa karşılığını gösteriyor.

Bilgisayarın kurulum kısmında girdiğiniz parolayı hangi gerekçe ile kabul etmediğine dair bir ibare var mı ? Yada birbirinin aynı şifreyi alt kutucuğa girmeniz lazım oralarda bir hata yapmış olabilir misiniz ?
Bilgisayarın kurulum kısmında şifreyi düzgün bir biçimde girdim ve kabul etti. Ancak, System Settings'de Users kısmında mesela parola değiştirmek istediğim zaman ya da ayar değişikliği için unlock butonuna bastığım zaman şifreyi soruyor ve girdiğimde, şifreyi girdiğim kutucuk titriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı