MacBook ile oyuncu bilgisayarı arasındaki performans nedir?

MucoBEY

Hectopat
Yer
Bağcılar
Daha fazla  
Arkadaşlar ablam üniversiteye gidecek. Bunun için MacBook almak istiyor.
Benim sorum şu: Grafik tasarım, video editleri veya buna benzer şeylerde, oyuncu laptop ile MacBook arasında ki performans farkı ne olur?

M2 Çipli MacBook Air - Gece Yarısı ablam bunu almak istiyor, benim laptopum: Slayer 7-3060 - Game Garaj mesela bu ikisi arasında ne kadar performans farkı olur?
İnternette güzel bir test videosu göremedim, size danışmak istedim. Benim düşüncem MacBook 5 dakikada yapıyorsa, oyuncu laptopu 6 dakikada iş yapar. Haksız mıyım?

Ben ablama "oyuncu laptopu al, macOS yükle, gene Mac kullan" diyorum, ama ısrarla MacBook laptopu istiyor. MacBook'ların fiyatları çok pahalı ve sadece edit programları üzerine odaklanmış vaziyette(benim bildiğim bu). Alsa oyuncu laptopu, macOS yüklese ne farkı olur ki?

Bir de 16 GB RAM yapmak istiyor, 16 GB RAM yapınca 28 bin fiyat oluyor. 256 GB SSD veriyorlar, onu da yükseltmek istesen 32-35 bin lira...
Fiyat-performans olarak kesinlikle oyuncu laptopu daha iyi oluyor. Ama ablama anlatamıyorum işte :D oyun oynamıyorum diyor, ama oyun oynamayarak bitmiyor mesele(ki oyun oynar).

Reis deneyim olmadığı için performans bilgisi veremem ama RAM arttırma işini Apple Store'da yapmasın çünkü fiyatlar orada normal RAM fiyatından daha pahalı.

"Not: Birleşik bellek, kullanıcı erişimli değildir. Daha fazla belleğe ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, bellek kapasitesini ürünü satın alırken yükseltebilirsiniz."
Böyle bir not eklemişler, sanırım bu sonradan yükseltemeyeceğiz anlamına geliyor.

Video edit kısmında epey fark olur.
Birinin 4 dakikaya bitirdiği edit işlemini diğeri 20 dakikada bitiriyor ki kullanılan Windows pc epey yüklü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lakin içerik üreticisi vs değilse ve günlük kullanım için alacaksa gereksiz. Günlük kullanımda aralarındaki farkı anlamak zor.

"Not: Birleşik bellek, kullanıcı erişimli değildir. Daha fazla belleğe ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, bellek kapasitesini ürünü satın alırken yükseltebilirsiniz."
Böyle bir not eklemişler, sanırım bu sonradan yükseltemeyeceğiz anlamına geliyor.

Evet doğru unutmuşum kusura bakma o yüzden.

İkisini de kullanacagın alanlar farklı olur bir kere. Mac bilgisayarda bir oyun uyumlu olsa bile, windows bilgisayarda daha performanslı çalışacaktır aynı oyun. Diğer tarafta Intel’in en üst seviye işlemcileri yoksa M1 ve M2 çipleri çok daha iyi ve az enerji tüketir ki M2 işlemci, Intel‘in amirali ile yakınlar birbirlerine. M işlemciler kompaktlardır ve Mac işletim sistemi ile süper uyumlu çalışıyorlar. Ayrıca bir Macbook windows laptopa göre çok daha uzun pil ömrü sunuyor. Bu da avantaj bence. Windows oyun tarafında bence çok başarılı. Mac de günlük işlerde. Yazılım işlerinde, tasarım işlerinde, video edit medit işlerinde daha iyidir. Mac’in zaten oyun tarafında bir iddiası da yok.

M2 MacBook Air base model çok kötü ne yazık ki. M1 tavsiye ederim M2 Air fiyatına göre daha düşük performanslı SSD var.

Video edit kısmında epey fark olur.
Birinin 4 dakikaya bitirdiği edit işlemini diğeri 20 dakikada bitiriyor ki kullanılan Windows PC epey yüklü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lakin içerik üreticisi vs değilse ve günlük kullanım için alacaksa gereksiz. Günlük kullanımda aralarındaki farkı anlamak zor.

Mac çok daha iyi. Hatta üniversite için iPad bile Windows PC'lerden daha iyi.

MacBook Air M.2'ye göre değerlendirecek olursak, arasında kaç dakika fark oynar?(tam linki konuda belirtmiştim)
MacBook da 8 GB RAM, 256 GB SSD.
Oyuncu laptopta 16 GB RAM, 500 GB M.2 SSD.

M2 MacBook Air base model çok kötü ne yazık ki. M1 tavsiye ederim M2 Air fiyatına göre daha düşük performanslı SSD var.

Tavsiye ettiğiniz modelin linkini atabilir misiniz? Ve o model ile benim konu başında belirttiğim oyuncu laptop ile arasında ne kadar fark olur?(editlerde)

Oyuncu laptopa macOS yüklersek editler hızlanır mı?

Geri
Yukarı