MacBook M1'e Windows kurulursa sorun olur mu?

M1 ARM mimarisi kullanan bir yongadır (işlemci değil) şu an Windows X86 mimarisi üzerinde stabil çalışabiliyor yani M1 yongalı bir Mac'e Windows kuramazsın ama Windows uygulamalarını çalıştıran crossover uygulamasını kullanıyorum tavsiye ederim.

M1 ARM üzerinde çalışan bir yonga setidir ancak o yonga seti üzerinde CPU çekirdekleri de var dolayısıyla aynı zamanda işlemci diye tanımlamak yanlış değil. M1 yongalı bir Mac'e doğrudan Windows yüklenebilir aslında ancak o yolu Apple kapattı sadece. Tercih meselesi. Windows yıllar önceden beri ARM üzerinde çalışan versiyonlarla çıkıyor ARM destekliyor yani Windows. Apple kapattığı için parallels crossover gibi şeylere kaldı kullanıcılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
M1 ARM üzerinde çalışan bir yonga setidir ancak o yonga seti üzerinde CPU çekirdekleri de var dolayısıyla aynı zamanda işlemci diye tanımlamak yanlış değil. M1 yongalı bir Mac'e doğrudan Windows yüklenebilir aslında ancak o yolu Apple kapattı sadece. Tercih meselesi. Windows yıllar önceden beri ARM üzerinde çalışan versiyonlarla çıkıyor ARM destekliyor yani Windows. Apple kapattığı için parallels crossover gibi şeylere kaldı kullanıcılar.

Zaten ARM üzerinde Windows çalışmaz demedim, X86 mimarisi üzerinde sabil çalışabiliyor dedim. ARM mimarisini destekleyen bir Windows sürümü olduğunu biliyorum ama uygulamalar düzgün çalışmıyorken, işletim sistemi düzgün çalışmıyorken Apple'ın engellemesi kadar doğal bir şey yok. Zaten engellememiş olsa bile şu an piyasadaki uygulamaların büyük çoğunluğu Windows'un ARM sürümünde ya çalışmıyor ya da sıkıntılı çalışıyor. M1 meselesine gelirsek M1'e işlemci demenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Evet içerisinde işlemci olabilir ama bu onun işlemci olduğunu göstermez, işlemcinin yanında bir sürü özelleştirilmiş bölümler de var. İşin temeline inersek M1 bir SOC'tur. Anlaşılan Apple da M1'e işlemci denilmesini istemiyor, ki bu Mac hakkında bölümünde işlemci yazan yere yonga yazmış.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-02-11 20.43.59.png
    Ekran Resmi 2022-02-11 20.43.59.png
    499,9 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10 ARM versiyonunu belki kurabilirsiniz ancak kurmamanız için sebepler var.
1 - Çoğu komponent sıkıntılı çalışır ya da çalışmaz.
2 - Windows 10 ARM sürümünün x86 emülasyonu berbat denilebilir.

Parallels Desktop ile Windows 10 ARM sanal makinesi açmanız mümkün, yine de Windows ARM'daki x86 emülasyonu kötü.

Merhaba ben MacBook Air M1 almayı düşünüyorum müzik işleriyle ilgileniyorum ancak kullandığımız birçok VST macOS Platformunda ya çok pahalı ya da crack imkanı sunulmuyor ve halihazırda Windows tabanlı PC'ler ya müzik işleri için yeterli olmuyor ya da oldukça pahalı oluyor bu yüzden MacBook Air M1 alma konusunda tereddütlerim var

Biliyorum crack kullanımını tavsiye etmiyorsunuz ancak kullandığım 900 küsur vst var ve her biri 30 dolar olsa bile çok zengin olmayı gerektiriyor lütfen bunu göz ardı etmeyin

Harici bir SSD'ye Windows'u kursam MacBook'ta çalıştırabilir miyim?

Windows ARM tabanı bu tür DAW'lar ve crack işlemleri için yeterli kalıyor mu? ( FL Studio )

Veya alternatif bir çözüm öneriniz var mı?

Sorularımı yanıtlarsanız gerçekten çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Merhaba ben MacBook Air M1 almayı düşünüyorum müzik işleriyle ilgileniyorum ancak kullandığımız birçok VST macOS Platformunda ya çok pahalı ya da crack imkanı sunulmuyor ve halihazırda Windows tabanlı PC'ler ya müzik işleri için yeterli olmuyor ya da oldukça pahalı oluyor bu yüzden MacBook Air M1 alma konusunda tereddütlerim var

Biliyorum crack kullanımını tavsiye etmiyorsunuz ancak kullandığım 900 küsur vst var ve her biri 30 dolar olsa bile çok zengin olmayı gerektiriyor lütfen bunu göz ardı etmeyin

Harici bir SSD'ye Windows'u kursam MacBook'ta çalıştırabilir miyim?

Windows ARM tabanı bu tür DAW'lar ve crack işlemleri için yeterli kalıyor mu? ( FL Studio )

Veya alternatif bir çözüm öneriniz var mı?

Sorularımı yanıtlarsanız gerçekten çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Ben de müzik prodiksiyonu ile uğraşıyorum ve M1 Mac kullanıyorum. M1 de Windows'un ARM versiyonu çalışıyor yani Windows ile işin olacaksa sakın alama. 900 tane vst ile nasıl bir iş yapıyorsun analamadım doğrusu Logic'in dahili vstleri gayet yeterli onun yanına birkaç tane vst kursan yeterli oluyor. Mesele birçok ünlü kompresörün modellemesi var analog EQ var ses kütüphanesi bayağı geniş bunların yanına serum, arturia gibi synthesizer, fabfiliter gibi paket ve kulaklık ile referans monitörü için sonarworks kurarsın olur bitter çok vst ile iyi iş çıkmaz. Ayrıca Mac'de de lisansız yazılım kullanılabiliyor.

Ben de müzik prodiksiyonu ile uğraşıyorum ve M1 Mac kullanıyorum. M1 de Windows'un ARM versiyonu çalışıyor yani Windows ile işin olacaksa sakın alama. 900 tane vst ile nasıl bir iş yapıyorsun analamadım doğrusu Logic'in dahili vstleri gayet yeterli onun yanına birkaç tane vst kursan yeterli oluyor. Mesele birçok ünlü kompresörün modellemesi var analog EQ var ses kütüphanesi bayağı geniş bunların yanına serum, arturia gibi synthesizer, fabfiliter gibi paket ve kulaklık ile referans monitörü için sonarworks kurarsın olur bitter çok vst ile iyi iş çıkmaz. Ayrıca Mac'de de lisansız yazılım kullanılabiliyor.

Şöyle ki canlı kayıtlar beatmaking mix ve mastering olmak üzere her işlemi kendim yapıyorum ve waves pluginlerini tercih ediyorum bu pluginler tek tek mevcut olmuyor 300 civarı complate bundle olarak dağıtılıyor Fabfilter IZotope'nin gibi pluginlerde olmazsa olmazlarımdan

Ben hayatımda hiçbir zaman MacBook kullanmadım halen aktif olarak Windows tabanlı PC kullanıyorum MacBook kullanan birisi olarak MacBook'a geçmemi tavsiye ediyor musun? Yoksa Windows üzerinden devam mı etmeliyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı