MacBook pil durumu şarj olmuyor ve şarj eksiliyor

Semih087

Decapat
Daha fazla  
MacBook Air M1 Monterey 12.1 kullanıyorum cihazda 6 gündür değişik bir durum var günde 1 sefer yapiyor bu işlemi şarj %100dolu iken %90a kadar yavaş yavaş düşüyor ve sonra tekrar şarj ediyor bu işlemi güç adaptörü takılıyken yapiyor güç kaynağı: Güç adaptörü pil durumu şarj olmuyor olarak gözüküyor bu sırada ve dikkatimi çeken nokta daha var bu işlemlerin başlandığı günden beri coconutbattery isimli programda pil kapasitesinin düştüğünü görüyorum %100'den %97.8e sonrada şu an %96.3 gozukuyor Apple pil sağlığı kisminda ise pil kapasitesi %100 pil sağlığı normal gozukuyor sizce sorun var mı nu normal mi sizin başınıza da bu şekilde bir olay geldi mi özellikle tecrübeli arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, sürüm ve cihazlarımız aynı. macOS Monterey 12.1 kullanıcısıyım.
Hocam teknopat sosyal forumunu tam olarak kullanmayı bilmiyorum da konuyu açtığımda @Oğuzhan T yazdığımda bu açmış olduğum konu size bildirim olarak gidiyor mu size bu sekilde mi ulaşmış olurum
Evet, sürüm ve cihazlarımız aynı. macOS Monterey 12.1 kullanıcısıyım.

Bu arada çok sağ olun hocam teşekkür ederim mesajımı görüp cevap verip değerli bilgilerinizi paylaştığınız için, günlerdir içim içimi kemiriyor du cihazimda sorun mu var acaba diye Apple çalışanları bile servise göstermeniz gerekiyor buradan yapılacak bir durum yok ve cihazinizda sorun gözüküyor bu durum normal değil demislerdi bana.

Son düzenleme:
Bu arada çok sağ olun hocam teşekkür ederim.
Rica ederim. :)
Apple çalışanları bile servise göstermeniz gerekiyor buradan yapılacak bir durum yok ve cihazinizda sorun gözüküyor bu durum normal değil demislerdi bana.
Onlar bazen yanlış anlayabiliyorlar ve direkt çözüm önerebiliyorlar. Anlayışlı davranmak lazım.

Evet, beni etiketlerseniz bana bildirim gelecektir.

Onlar bazen yanlış anlayabiliyorlar ve direkt çözüm önerebiliyorlar. Anlayışlı davranmak lazım.

Hocam ben kimseyi kötülemek için yazmadım yanlış anlaşılmakta istemem ama inanın beni yanlış anlama gibi durumları olamaz her şeyi en ince detayına kadar anlattım hatta Apple makalelerinden örnekler gösterdim ekran paylaşımı yapıp ekranima bağlandilar makalede hep şarj durumu bekletildi duraklatildi seklinde yazıyordu ayni sizdeki gibi bende dedim onlara bende bu sekilde gözükmüyor sorunum ne olabilir sorun mu var acaba normal mi dedim, bu durum normal değil dediler servise gösterin dediler hocam şimdi servise gitsem en az 1 hafta orada kalacak ve boş yere gitmiş olacağım sinava da hazirlaniyorim bilgisayar üzerinden ders dinleyip yani bir servise gitsem bana çok zararı olacakti hem de boş yere gidecektim keşke onlarda biraz daha bilgili olsa bu tip durumlarda Allah'tan karşıma siz çıktınız tekrardan sağ olun Allah razı olsun sizden.

Hocam bu arada merak ettigim 2 husus daha vardı cihazi kapattığınız zaman güç adaptörünu prizden mi çıkarmak daha sağlıklı yoksa prize takılı kalmasi mi daha iyi olur bir diğeri ise Safari'de açık olan sekmelerin kaybolmamasi için bir ayar var mi Windows cihazlardaki gibi Safari'yi acip kapattığımda açık olan sekmelerin kapanmasını istemiyorum ya da bilgisayarı açıp kapattığımda Safari'yi açtığımda kaldigim yerden devam etmek istiyorum bunun bir ayari var mıdır tesekkkur ederim şimdiden.

Hocam bu arada dün sormayi unuttum mesela ben deneme amaçlı iyilestirilmis pil şarjını kapatmıştım acaba şarj yine inecek mi diye iyilestirilmis pil şarjını kapatmaya rağmen yine eskisi gibi tam olan sarji %90a indirip tekrar şarj ediyordu bu ayari kapatmama rağmen pili optimize etmeye devam edebiliyor mu bu sekilde o islemi bitirmesi gerekmez miydi?

Hocam bu arada dün sormayi unuttum mesela ben deneme amaçlı iyilestirilmis pil şarjını kapatmıştım acaba şarj yine inecek mi diye iyilestirilmis pil şarjını kapatmaya rağmen yine eskisi gibi tam olan sarji %90a indirip tekrar şarj ediyordu bu ayari kapatmama rağmen pili optimize etmeye devam edebiliyor mu bu sekilde o islemi bitirmesi gerekmez miydi? @Oğuzhan T

Son düzenleme:
Ama şu anda sizde iyilestirilmis pil sarji açık değil mi hocam kapatmadiniz yani çünkü sizde optimize olmuştu %80'de bekletiyordu.
Bende kapalı değil. Siz de kapatmayın.

Hocam kapatmam zaten bu dakikadan sonra da. İşte sizle konuşmadan önce bilmiyordum bu durumun normal olduğunu ondan acaba kapatsam şarj eksilmesi düzelir mi diye deneme amaçlı 2-3 gün kapattim sadece %90'a şarj inmesi ve tekrar şarj etme olayi yine devam etmişti.

Hocam, bu arada cihazi kapattığınız zaman güç adaptörünü prizden mi çıkarmak daha sağlıklı, yoksa prize takılı kalmasi mi daha iyi olur?
@Oğuzhan T

Son düzenleyen: Moderatör:
MacBook Air M1 Monterey 12.1 kullanıyorum cihazda 6 gündür değişik bir durum var günde 1 sefer yapiyor bu işlemi şarj %100dolu iken %90a kadar yavaş yavaş düşüyor ve sonra tekrar şarj ediyor bu işlemi güç adaptörü takılıyken yapiyor güç kaynağı: Güç adaptörü pil durumu şarj olmuyor olarak gözüküyor bu sırada ve dikkatimi çeken nokta daha var bu işlemlerin başlandığı günden beri coconutbattery isimli programda pil kapasitesinin düştüğünü görüyorum %100'den %97.8e sonrada şu an %96.3 gozukuyor Apple pil sağlığı kisminda ise pil kapasitesi %100 pil sağlığı normal gozukuyor sizce sorun var mı nu normal mi sizin başınıza da bu şekilde bir olay geldi mi özellikle tecrübeli arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

Dostum bu ikinci konun Apple destek ile görüşüp servis randevusu alabilirsin.Başka adaptörle denemen de faydalı olur.

Son düzenleme:
12.1 MacBook Air M1 kullanıyorum.
Dert etmeyin, hiçbir şekilde sorun yok. Optimize ederken bende de %91'de şarj olmuyor diyor ve öyle kalıyordu.

Apple'ın bu konuda açıklaması şöyle, aşağıda alıntılıyorum.

Hocam bu arada sonradan fark ettim de %91'de şarj olmuyor diyor ve öyle kalıyordu yazmışsınız, %91'de pil şarj olmuyor diyerek sabit mi kalıyordu yoksa bendeki gibi %91e 90a indikten sonra tekrar %100 şarj ediyor muydu?
@Oğuzhan T hocam bir bakabilir misiniz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı