Çözüldü MacBook Pro 13" ısınma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

haxemeen

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, 2 hafta önce MacBook Pro 13 Inc 128 GB aldım. Oyun geliştirmeyle uğraşıyorum, işim gereği laptop gerekli oluyor götürüp getirmem gerekiyor iş yerine, Apple cihazlar için de çalışacağımdan dolayı MacBook aldım, cihaz gayet güzel fakat üretimden mi kaynaklı, yoksa ilk laptop deneyimim ondan mı acaba bilinmez, indirme yaparken çok fazla ısınıyor.

Örneğin; maya indiriyorum, (Safari veya Chrome fark etmiyor) 75 derecelere çıktığını gördüm.
Unity ile uğraşıyorum yine sıkıntılarla karşılaşıyorum, anında fan çalıştırıyor hem de boş sahnede!
Önümüz yaz, daha boş sahnede böyle yapıyorsa kim bilir yaz günleri ağır projelerde nasıl çalışacak.

Ne yapmamı önerirsiniz SMC falan hallettim sıfırdan macOS kurulumu yaptım geçmedi Windows'tan yana mı kullansam tercihimi çok kararsız kaldım 😕.
Touchbar'ın üst kısmı el yakacak düzeye geliyor.

Ha bir de unutmadan, Discord ekran paylaşımı sırasında kasmalar da yaşıyorum, aynı şey Unity'de de geçerli.
Yaptığım iş basit bir iş değil biliyorum, CPU'ya ve GPU'ya illa ki yük binecek ama aynı özellikte masaüstü PC'im de var onda yaşamadım.

Üründen bunun harici memnunum. Bilmiyorum belki biraz abartıyorum ama mazur görün😄

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
75 derece laptoplar için kabul edilebilir bir derece indirme yaparken ısınıyorsa HDD/SSD ısınıyor olabilir bir sıcaklık izleme programı ile bakarsanız sorunu daha rahat anlayabilirsiniz. Ayrıca özelliklerinede bakınca adeta berbat 10 bin TL resmen hırsızlık Apple için uygulama geliştireceğinizi söylediniz. Evet Apple için uygulamalar sadece yine Mac'lerden yapılıyor Windows laptop alirsaniz çok net bir şekilde daha fazla performans alacaksınız tercih size kalmış.
Gülünç. Aynı fiyatlarda bu özelliklere sahip başka bir 'Ultrabook' bulamazsınız.

Merhabalar, 2 hafta önce MacBook Pro 13 Inc 128 GB aldım. Oyun geliştirmeyle uğraşıyorum, işim gereği laptop gerekli oluyor götürüp getirmem gerekiyor iş yerine, Apple cihazlar için de çalışacağımdan dolayı MacBook aldım, cihaz gayet güzel fakat üretimden mi kaynaklı, yoksa ilk laptop deneyimim ondan mı acaba bilinmez, indirme yaparken çok fazla ısınıyor.

Örneğin; maya indiriyorum, (Safari veya Chrome fark etmiyor) 75 derecelere çıktığını gördüm.
Unity ile uğraşıyorum yine sıkıntılarla karşılaşıyorum, anında fan çalıştırıyor hem de boş sahnede!
Önümüz ya, daha boş sahnede böyle yapıyorsa kim bilir yaz günleri ağır projelerde nasıl çalışacak.

Ne yapmamı önerirsiniz SMC falan hallettim sıfırdan macOS kurulumu yaptım geçmedi Windows'tan yana mı kullansam tercihimi çok kararsız kaldım 😕.

Ha bir de unutmadan, Discord ekran paylaşımı sırasında kasmalar da yaşıyorum, aynı şey Unity'de de geçerli.
Yaptığım iş basit bir iş değil biliyorum, CPU'ya ve GPU'ya illa ki yük binecek ama aynı özellikte masaüstü PC'im de var onda yaşamadım.

Üründen bunun harici memnunum. Bilmiyorum belki biraz abartıyorum ama mazur görün😄

Macs Fan Control uygulamasını yükleyin oradan detaylı sıcaklık verilerine bakın. Elinizdeki bilgisayar ultrabook bunu unutmayın ısınması normal. Cihaz 60 derece civarlarına kadar fan çalıştırmıyor zaten. Programdan manuel fan ayarı yapıp kullanabilirsiniz.

Önümüz yaz, daha boş sahnede böyle yapıyorsa kim bilir yaz günleri ağır projelerde nasıl çalışacak.

Bir de kasmalar çok yaşanıyorsa fanları programdan kökleyip bir benchmark testine sokun ürün sıkıntılı olabilir.
Onu burda banada söylediler tek fanlı fakat 2 ızgara tarafı var sol ızgara çalışmıyor, macsfancontrol'de bile çalıştırdığımda

Aynen onu bende duydum Safari daha iyi bu konuda, Chrome çok pil yiyormuş.
Şöyle diyeyim. 2 haftaya yakın yoğun bir şeklide Chrome kullandım. Safariye geçince ciddi manada bir rahatlama geldi batarya ve performans konusunda. Aktarım da rahat oldu. Gerek touchbar gerek te parmak izi daha uyumlu çalışıyor.
Ayrıca tek ızgara çalışıyor :)

Onu burda banada söylediler tek fanlı fakat 2 ızgara tarafı var sol ızgara çalışmıyor, macsfancontrol'de bile çalıştırdığımda
Dostum niye anlamadın cihazında tek fan var sol taraftan hava üfleyecek bir fan yok sol ızgara nasıl çalışsın.
ifixit-base-2019-13-inch-macbook-pro-teardown.jpg

Ayrıca chrome birçok cihaz için senkronizasyon imkanı sunuyor Android için safari yok ve 1080p60 videoların üstünü açamıyor.

Dostum niye anlamadın cihazında tek fan var sol taraftan hava üfleyecek bir fan yok sol ızgara nasıl çalışsın.
Eki Görüntüle 560423

Ayrıca chrome birçok cihaz için senkronizasyon imkanı sunuyor Android için safari yok ve 1080p60 videoların üstünü açamıyor.
Dostum senin ısı ile alakalı yazını detaylıca okudum ve Turbo Boost Switcher for mac OS X Uygulamasını indirdim ( Ücretsiz sürümünü ) Fakat Sierralar için mi bu yoksa, Catalanilarda kullanabiliyormu ? Kullanmasıyla alakalı tavsiye verirsen sevinirim çünkü nasıl kullanılacağını bilmiyorum.

Dostum senin ısı ile alakalı yazını detaylıca okudum ve Turbo Boost Switcher for mac OS X Uygulamasını indirdim ( Ücretsiz sürümünü ) Fakat Sierralar için mi bu yoksa, Catalanilarda kullanabiliyormu ? Kullanmasıyla alakalı tavsiye verirsen sevinirim çünkü nasıl kullanılacağını bilmiyorum.
Evet Catalina ile uyumlu, kullanımı basit indirdiğin uygulamayı açtıktan sonra yukarıya gelen yuvarlak içinde şimşek bulunan ikondan disable turbo boost seçeneğini seçip sistem şifresini gireceksin. Birde lütfen bu konuyu değilde benim konumdan iletişime geçelim.

75 derece laptoplar için kabul edilebilir bir derece indirme yaparken ısınıyorsa HDD/SSD ısınıyor olabilir bir sıcaklık izleme programı ile bakarsanız sorunu daha rahat anlayabilirsiniz. Ayrıca özelliklerinede bakınca adeta berbat 10 bin TL resmen hırsızlık Apple için uygulama geliştireceğinizi söylediniz. Evet Apple için uygulamalar sadece yine Mac'lerden yapılıyor Windows laptop alirsaniz çok net bir şekilde daha fazla performans alacaksınız tercih size kalmış.

Bu özelliklerde bu kalitede bu fiyata cihaz bul kalıbımı basarım, 1 ay boyunca birçok laptopu inceledim hiçbirinin ekran kalitesi, malzeme kalitesi, ses kalitesi, hızı ve şarjı bu laptop gibi değildi işlemcisi RAM vs bakmayın bunlara kafa yapar.

Bu özelliklerde bu kalitede bu fiyata cihaz bul kalıbımı basarım, 1 ay boyunca birçok laptopu inceledim hiçbirinin ekran kalitesi, malzeme kalitesi, ses kalitesi, hızı ve şarjı bu laptop gibi değildi işlemcisi RAM vs bakmayın bunlara kafa yapar.
Zaten şimdi anlıyorum neden pahalı olduğunu 1 yıl önce yazdığım şey.

Cihazım 16 inç MacBook 16 GB RAM, batarya ile ilgili sorunları var. Söyledikleri gibi kesinlikle değil, maksimum 3 saat. Fan sorunu, 2. ekranı kullandığınızda acayip bir şekilde, sanki render alıyor gibi çalışıyor. Ayrıca sabit RAM kullanımı ortalama 8-10 GB, geriye 6 GB kalıyor, hiçbir program çalışmadan, 25.000 TL civarında para verdiğiniz bir ürün için kesinlikle rezalet. Ben yıllardır kullanıyorum ama zayıf bir ürün. 32 GB RAM olmadan asla almayın.

Cihazım 16 inç MacBook 16 GB RAM, batarya ile ilgili sorunları var. Söyledikleri gibi kesinlikle değil, maksimum 3 saat. Fan sorunu, 2. ekranı kullandığınızda acayip bir şekilde, sanki render alıyor gibi çalışıyor. Ayrıca sabit RAM kullanımı ortalama 8-10 GB, geriye 6 GB kalıyor, hiçbir program çalışmadan, 25.000 TL civarında para verdiğiniz bir ürün için kesinlikle rezalet. Ben yıllardır kullanıyorum ama zayıf bir ürün. 32 GB RAM olmadan asla almayın.
Hocam söylediklerinize kısmen katılıyorum, ama bazı sorunlar var bunlar sizin cihazınıza özel olmuş olabilir. Öncelikle 79 adet kurulu uygulamam, 12 adet aktif çalışan menu bar uygulamam, genelde 2-3 tane de ön planda çalışan pencere uygulamam var ki bunlardan biri de google chrome, genelde 6 sekme ve üzeri kullanım gerçekleştiririm. Şu an 6 sekme açık bir şekilde bu saydığım uygulamalarla birlikte toplam RAM kullanımı 5,25 GB. Ayrıca macOS yapısı gereği uygulamaları CMD+Q ile kapatmazsanız daha hızlı açabilmek için arka planda tutuyor. Eğer cihaz siz uygulama arasında geçiş yaparken diğer uygulamaların içeriklerini yeniden yüklemiyorsa RAM sorununu dert etmenize gerek yok.
Batarya ile ilgili sorununuz büyük ihtimalle 2. ekran olayıyla bağlantılıdır, cihaza bağlayacağınız ek ekran elektriksel olarak içinde yer alan harici GPU ile çalışıyor bu yüzden 2. ekranı bağladığınız zaman sizin güçlü grafik kartınız zorunlu olarak devreye girerek cihazın ısınmasına yol açıyor(dahili intel GPU ile ekran çalıştırmıyor yani). Benim Radeon Pro 555X bile boşta 5.5 Watt tüketiyor sizin kart 5300M olsa ve 7-10 W arası tüketse bu hem bataryanın hızlı bitmesine hemde cihazın ısınmasına yol açar (boşta güçlü grafik kartının aktif olması 45-50 derece sıcaklıkları 55-60 derecelere çıkarıyor yani ekstra 5-10 derece koyuyor cihaza). Batarya söylediğim gibi sizin cihazın harici ekran kartını kullanmasıyla alakalıdır çünkü bizzat Turbo Boost kapalı + harici grafik kartı devre dışı olarak 9 saat civarı web gezinmesi elde ettim. Safari kullanıp söylediğim gibi güç tüketen şeyleri kapatırsanız o süreleri yakalayabilirsiniz.

Geri
Yukarı