MacBook Pro 2011'e güncelleme nasıl yüklenir?

whoisfirat

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Hepinize merhaba. Dün MacBook Pro 2011 aldım ve içerisinde OS X El Capitan yüklü. Bazı uygulamalar artık yüklenmiyor bu sürüme ve yükseltmek istiyorum. Açıkcası kolaylıkla birkaç program ile Catalina'ya yükselte biliyorum fakat bir sorun oluşur mu veya ne yapmam gerekli bilmiyorum. Bu mac'in sanırsam en son alabileceği sürüm MacOS High Sierra'ymış. Sizden ricam Mac kullananlar veya bilgisi olanlar, bu bilgisayarı doğru düzgün elime yüzüme bulaştırmadan nasıl güncelleyebilirim? High Sierra mı güncellemeliyim yoksa Catalina yoksa oluyorsa Big Sur'a mı? Siz güncellediyseniz bir sorun oldu mu veya nereden güncellediniz bilgi verirseniz çok sevinirim.

Bence Catalina Patcher ile yükleyebilirsin ama sorun yaparsa AMD GPU yu devre dışı bırakman gerekir çünkü senin bilgisayarda eğer Discrete Grafik Kartı varsa kronik GPU sorunu başlayacaktır. Herhangi bir macOS olsa bile ama eğer 13 inç kullanıyorsan Catalina Yapabilirsin rahatlıkla. Ben 15 inç 2009 model MacBook Pro ma yaptım gayet iyi geri dönmeyi de düşünmüyorum.

Big Sur istersen :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Catalina İstersen : macOS Catalina Patcher

Mojave istersen : macOS Mojave Patcher

İşlemden önce alman gereken önlemler :

- Mutlaka bir SSD ye kurduğundan emin ol yoksa bir HDD üzerine bu işlemi yaparsan boot süreci her seferinde uzar

- RAM 4 GB ise 8 GB ya da 16 GB yapmanı tavsiye ederim eğer Catalina ve üstünü yükleyeceksen. Cihaz 10 yıllık olduğu için RAM yükseltmede fayda var

- Bu opsiyonel bunu yapmana gerek yok fazla ama eğer ısınmasını istemiyorsan Temizlik yapabilirsin.

Haydi bol şans dilerim Umarım bir sorunla karşılaşmazsın.

Hepinize merhaba. Dün MacBook Pro 2011 aldım ve içerisinde OS X El Capitan yüklü. Bazı uygulamalar artık yüklenmiyor bu sürüme ve yükseltmek istiyorum. Açıkcası kolaylıkla birkaç program ile Catalina'ya yükselte biliyorum fakat bir sorun oluşur mu veya ne yapmam gerekli bilmiyorum. Bu Mac'in sanırsam en son alabileceği sürüm macOS High Sierra'ymış. Sizden ricam Mac kullananlar veya bilgisi olanlar, bu bilgisayarı doğru düzgün elime yüzüme bulaştırmadan nasıl güncelleyebilirim? High Sierra mı güncellemeliyim yoksa Catalina yoksa oluyorsa Big Sur'a mı? Siz güncellediyseniz bir sorun oldu mu veya nereden güncellediniz bilgi verirseniz çok sevinirim.

High Sierra önerebilirim. App Store'dan güncelleme yapılıyor linki güncellemenin https://apps.apple.com/tr/app/macos-high-sierra/id1246284741?mt=12 Mojave kurabilirisiniz patcher ile.
Bir de unutma desteklenmeyen sürümleri yükleyince cihaza daha da yük binicektir.

High Sierra önerebilirim. App Store'dan güncelleme yapılıyor linki güncellemenin https://apps.apple.com/tr/app/macos-high-sierra/id1246284741?mt=12 Mojave kurabilirisiniz patcher ile.

Ama modeli eğer 13 inçse rahatlıkla bu patcher ı korkmadan yapabilir. 15 inç ise ekran kartını takibe alması gerekir zira AMD Radeon HD 6xxx ve 5xxx serisini anakartta kronik soruna yol açabilir.
AMD'yi devre dışı bırakması gerekebilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir arkadaşıma 2011 MBA almıştık, patcher ile mojave yüklemiştim o günden beri AirDrop ile dosya gönderemediğini söylemişti. Bunların hepsi genelde çözülebilen sorunlar ancak bazı eski donanımlar işlevini yitirebiliyor.
Söylediğiniz gibi yükleyebileceğiniz en son sürüm macOS 10.13 High Sierra benim tavsiyem resmi yollardan yükleyebileceğiniz en son sürümü yükleyin.

Bence Catalina Patcher ile yükleyebilirsin ama sorun yaparsa AMD GPU yu devre dışı bırakman gerekir çünkü senin bilgisayarda eğer Discrete Grafik Kartı varsa kronik GPU sorunu başlayacaktır. Herhangi bir macOS olsa bile ama eğer 13 inç kullanıyorsan Catalina Yapabilirsin rahatlıkla. Ben 15 inç 2009 model MacBook Pro ma yaptım gayet iyi geri dönmeyi de düşünmüyorum.

Big Sur istersen :

Catalina İstersen : macOS Catalina Patcher

Mojave istersen : macOS Mojave Patcher

İşlemden önce alman gereken önlemler :

- Mutlaka bir SSD ye kurduğundan emin ol yoksa bir HDD üzerine bu işlemi yaparsan boot süreci her seferinde uzar

- RAM 4 GB ise 8 GB ya da 16 GB yapmanı tavsiye ederim eğer Catalina ve üstünü yükleyeceksen. Cihaz 10 yıllık olduğu için RAM yükseltmede fayda var

- Bu opsiyonel bunu yapmana gerek yok fazla ama eğer ısınmasını istemiyorsan Temizlik yapabilirsin.

Haydi bol şans dilerim Umarım bir sorunla karşılaşmazsın.
Bir de unutma desteklenmeyen sürümleri yükleyince cihaza daha da yük binicektir.
Ama modeli eğer 13 inçse rahatlıkla bu patcher ı korkmadan yapabilir. 15 inç ise ekran kartını takibe alması gerekir zira AMD Radeon HD 6xxx ve 5xxx serisini anakartta kronik soruna yol açabilir.
AMD'yi devre dışı bırakması gerekebilir:

Bir arkadaşıma 2011 MBA almıştık, patcher ile mojave yüklemiştim o günden beri AirDrop ile dosya gönderemediğini söylemişti. Bunların hepsi genelde çözülebilen sorunlar ancak bazı eski donanımlar işlevini yitirebiliyor.
Söylediğiniz gibi yükleyebileceğiniz en son sürüm macOS 10.13 High Sierra benim tavsiyem resmi yollardan yükleyebileceğiniz en son sürümü yükleyin.
Hepinize gerçekten çok teşekkür ederim ilginiz için. Modelim 13 inç ve herhangi bir ekran kartı yok içinde. Sadece Intel HD Graphics 3000 var. Bilgisayarda SSD yok, bu yüzden Catalina'yı sonra yapsam daha iyi olur diye düşünüyorum. (Yani SSD aldıktan sonra..)

Şimdilik attığınız linkten High Sierra'ya güncelleyeceğim şimdilik idare eder diye düşünüyorum en azından uygulamaları destekliyor. Tekrardan hepinize teşekkürler özellikle High Sierra güncelleme linkini atan kardeşim @Kleyn çok teşekkürler çünkü böyle resmi bir linkin vs. olduğunu bilmiyordum. :kalp:

High Sierra ve üstünü kurmanı önermem. Zaten çoğu program High Sierra'da çalışıyor. High Sierra'nın üstünü kurarsan çok zorlanır sistem hem. Kolay gelsin bu arada :)
Valla benim patcher ile yükselttiğim cihazın kendisi 2009 model 15 inç bir MacBook Pro. RAM, SSD veya diğer birçok şeyi yükseltirsen sorun olmaz. RAM 4 GB idi 8 yaptım. SSD olarak NeoForza kullandım. Post Install Patches hata vermezse veya APFS ile ilgili bir çöküş yaratmadığın sürece rahat rahat kullanabilirsiniz.

1621600476991.png

Valla benim patcher ile yükselttiğim cihazın kendisi 2009 model 15 inç bir MacBook Pro. RAM, SSD veya diğer birçok şeyi yükseltirsen sorun olmaz. RAM 4 GB idi 8 yaptım. SSD olarak NeoForza kullandım. Post Install Patches hata vermezse veya APFS ile ilgili bir çöküş yaratmadığın sürece rahat rahat kullanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1034177
Ben de herşey yeterli ancak sadece SSD yok. Onu yükseltebilirsem, Catalina'ya yükseltmek istiyorum.

Geri
Yukarı