MacBook Pro 2012 kasıyor

Makaleler
1
Daha fazla  
Cihazımın pili sağlığı çok düşüktü ve Power butonu ise tamamen bozuk, çalışmıyordu. Genellikle cihazımı şarjda kullanıyordum fakat bir gece cihazımı şarja taktığımı sanarken meğerse priz uzatma kablosunu takmamışım ve cihazım pilden çalışmaya devam etmiş ve şarjı bittiğinden dolayı bir an da kapandı. O günden itibaren cihazımı asla bir daha pil de çalıştıramadım o yüzden de pili çıkartıp çalıştırmayı denedim. Power tuşum bozuk olduğu için cihazım kablodan güç aldığı an da çalıştı fakat yaklaşık 5 dakika da açıldı ve aşırı derecede kasmaya başladı, götürdüğüm tamirci ise sıvı teması var deyip 3000₺ istedi fakat ben cihazımı aldığımdan beri sıvı teması olmadı, daha önceden aldığım kişi yaptıysa bile şu ana kadar kendini yavaş yavaş belli ederdi diye düşünüyorum ayrıca cihazı ben kendim açtığımda ise hiçbir şekilde sıvı teması göremedim. Sorun nerede olabilir ne yapmam gerekiyor?

Cihazımın pili sağlığı çok düşüktü ve Power butonu ise tamamen bozuk, çalışmıyordu. Genellikle cihazımı şarjda kullanıyordum fakat bir gece cihazımı şarja taktığımı sanarken meğerse priz uzatma kablosunu takmamışım ve cihazım pilden çalışmaya devam etmiş ve şarjı bittiğinden dolayı bir an da kapandı. O günden itibaren cihazımı asla bir daha pil de çalıştıramadım o yüzden de pili çıkartıp çalıştırmayı denedim. Power tuşum bozuk olduğu için cihazım kablodan güç aldığı an da çalıştı fakat yaklaşık 5 dakika da açıldı ve aşırı derecede kasmaya başladı, götürdüğüm tamirci ise sıvı teması var deyip 3000₺ istedi fakat ben cihazımı aldığımdan beri sıvı teması olmadı, daha önceden aldığım kişi yaptıysa bile şu ana kadar kendini yavaş yavaş belli ederdi diye düşünüyorum ayrıca cihazı ben kendim açtığımda ise hiçbir şekilde sıvı teması göremedim. Sorun nerede olabilir ne yapmam gerekiyor?

Eğer aşırı ısıya maruz kaldıysa bir parça arızalanmış olabilir. Çok eskiden 2006 MacBook'uma olmuştu.

Hocam termal macunu kontrol ettiniz mi?

MacBook'larda lehimlerin zamanla sökülmesi söz konusu. Ondan kaynaklı güç kontrolcü çipi arızalanmış veya bağlantı noktaları kopmuş olabilir.

Soğuk lehim her cihazda olabiliyor aslında tamiri çok zor değil.

Bu Apple'nin iğrenç mimarlığı var, anakart tasarımları lehimlerim bozulmasına neden veriyor.

Hayır lehimlerin bozulması tamamen ısı değişimi ile alakalı hatta bunu engellemek için Apple geri dönüştürülmüş endüstiriyel lehim kulanıyor.

İstedikler kadar kullansınlar, ısı yayan parçaların yanına hassas parçaları yerleştirmeleri bir salaklık.

İstedikler kadar kullansınlar, ısı yayan parçaların yanına hassas parçaları yerleştirmeleri bir salaklık.

Dostum ısı yayan parçaların yanına zaten hassas parçaları yerleştirmiyorlar mesela hafıza yongasından çok uzakta M1 yongası yerleştirilmiş. Burada sıkıntı işlemci, ekran kartı gibi parçaların anakarta yüzey montaj teknolojisi ile bağlanması (BGA) bu parçaların altlarındaki lehimler zamanla ısınıp soğuyarak çatlıyor bunun önüne geçmek için endüstri standartında ısından az etkilenen yeni lehimleme formülleri geliştirdiler. Son zamanlarda aladığın ortalama kalitedeki bir üründe bu sıkıntıyı görmezsin. Bunun Apple ile alakasını çözemedim? Hiç reballing diye bir şey duyamdın mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı