MacBook Pro 2020 16 inch laptopu televizyona bağlamak

Kutlu Özbakan

Hectopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Stajyer Ögrenci
İyi günler,

MacBook Pro 2020 sahibiyim. İşim gereği kodlama ve tasarım yaptığım için büyük bir ekrana ihtiyacım var. Malum dolar sebebi ile büyük ekran bir monitör almak epey bir zor. Bu yüzden yaklaşık 1500 civarı bir fiyat karşılığında Ultra HD 40 inc bir televizyon almak istiyorum. Gerekli ara kablolar ile bağladığım zaman herhangi bir problem yaşayıp yaşamayacağımı siz arkadaşlarıma sormak istiyorum. Yoğunluk olarak tasarım ve kodlama yapacağım. Oyun veya türevi şeyleri yapmak gibi bir planım yok. İnternette araştırdığım bilgilere göre çok yüksek boyutlu televizyonlarda 30 FPS şeklinde çalıştığına dair bilgiler gördüm. Bu işin aslı nedir? Aldığım zaman problemsiz Full HD bir şekilde işlerimi yürütebilir miyim?

Düşündüğüm televizyon: link

Teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Fakat sanırım kendimi ifade edemedim. Nasıl bağlantı yapılacağını biliyorum. Fakat bağlantı sonrası ne tür problemler yaşayabilirim. (Görüntü kalitesi ,Görüntü Hızı veya kalitesizlik gibi)

Bunları göze almadan satın almak istemiyorum açıkcası.

Eğer AirPlay desteği olan bir televizyon alırsanız kablosuz olarak görüntüyü aktarabilirsiniz.
Oyun oynamayacağınız için çok az olan gecikmeyi hissetmezsiniz. Ben arkadaşın evine gittiğim zaman Wi-Fi'a bağlanınca üst barda AirPlay logosu çıktı. Sordum deneyebilir miyim? diye.
Hem YouTube üzerinde video açıp denedim. Hem de o sıra IntelliJ ile uğraşıyordum kaynak kod açtım. Baya güzel ve kaliteli şekilde ekranımı yansıtabildim.

Eğer kablo ile bağlayacaksanız asıl faktör televizyonun kalitesi olacaktır. Sonrasında ise ThunderBolt 3'den HDMI adaptörü. Çoğu kişi 110₺'ye Apple'ın sattığı adaptörü tercih etmiyor. Eğer kalitesiz bir dongle alırsanız görüntüde bozulma oluşabilir.

Eğer AirPlay desteği olan bir televizyon alırsanız kablosuz olarak görüntüyü aktarabilirsiniz.
Oyun oynamayacağınız için çok az olan gecikmeyi hissetmezsiniz. Ben arkadaşın evine gittiğim zaman Wi-Fi'a bağlanınca üst barda AirPlay logosu çıktı. Sordum deneyebilir miyim? diye.
Hem YouTube üzerinde video açıp denedim. Hem de o sıra IntelliJ ile uğraşıyordum kaynak kod açtım. Baya güzel ve kaliteli şekilde ekranımı yansıtabildim.

En altta bıraktığım link içerisinde bulunan televizyonu almayı düşünüyordum. Herhangi bir AirPlay desteği yok sanırım. Bütçem kısıtlı olduğu için ne yazık ki öyle bir şey yapamam.

Kalite televizyonun kalitesi olur daha fazla olmaz.
Haklısınız. Zaten link içinde ki televizyonu alacağım gibi gözüküyor. Bilgisayarı bağladığım zaman yazıların okunaklı olması, Photoshop açtığım zaman performans kaybı yaşamamak istiyorum. Bunlar hakkında bir problem yaşar mıyım bilemiyorum açıkcası.
Eğer kalitali bir televizyon alacaksan 3 ila 5 bin TL arası gider en iyi ihtimal. Onun yerine gidip 1500-2000 TL gibi bir fiyata ileri seviye monitor iş görür.
Kalitesinden çok bana geniş alan lazım hocam. 1500-2000 TL arası monitörler var evet ama genel olarak hepsi küçük. Tek derdim o görüntüyü aktarıldığı zaman performans ve görüntü kaybı yaşamak istemiyorum.

Eğer PhotoShop vs ile uğraşacaksanız renk doğruluğu önemli bir hale gelecektir.
Bence de Televizyon yerine monitör tercih etmelisiniz. Performans konusunda bir sorun yaşamazsınız.
En basit 12" MacBook bile sorun yaşamaz. 16" MacBook Pro 6K monitörleri bile besleyebiliyor.

Haklısınız. Zaten link içinde ki televizyonu alacağım gibi gözüküyor. Bilgisayarı bağladığım zaman yazıların okunaklı olması, Photoshop açtığım zaman performans kaybı yaşamamak istiyorum. Bunlar hakkında bir problem yaşar mıyım bilemiyorum açıkcası.

Kalitesinden çok bana geniş alan lazım hocam. 1500-2000 TL arası monitörler var evet ama genel olarak hepsi küçük. Tek derdim o görüntüyü aktarıldığı zaman performans ve görüntü kaybı yaşamak istemiyorum.

Hocam televizyona uzaktan bakmanız lazım görüntü kalitesinin iyi olması ben televizyon yerine 4K monitör alırdım ikisi de 4K olucağı için aynı içeriği gösterecekler zaten.

Geri
Yukarı