MacBook Pro 2021 M1 Max ekranda yatay çizgiler çıkıyor

Xiao

Femtopat
Daha fazla  
Herkese Merhaba,
Ekim'de MacBook Pro 2021 siparişi verdim Apple Türkiye sitesinden. Ocak gibi eve ulaştı fakat ben o ara yurt dışındaydım. Geçen hafta cuma günü eve geldiğim gün açtım ve kurulumunu yaptım. Şarjını bitirip şarja takınca ekranda yatay mavi kırmızı çizgiler oluştu. Bilgisayarı yeniden başlatınca kayboldular.
Daha sonra şarjını sıfırlayıp ekranı kapatınca magsafe ile şarj etmeye çalıştım. Fakat 5 saniyede bir beep sesi vererek şarj olmadı. Uyku modunda şarj etmem gerekti. Sonrasında ne ağır güç ya da Memory gerektiren bir şey yaptım. Sadece video izledim YouTube'dan ve ders çalıştım ama uzun kullanım sonrası RAM kullanımının 31-32 GB olduğunu hatta SSD swap yaptığını gördüm.
En son da dün gece ders videosu izlerken bir anda ekranın alt tarafında 3-4cm'lik yatay siyah-gri-beyaz renkte çizgiler oluştu ve ekranda kayma var. Apple servisi ile konuştuktan sonra bunun donanımsal bir hata olabileceğini söylediler. Fakat ben Online eğitim görüyorum ve sırf bu hata yüzünden 12 yıllık bilgisayarımdan ders çalışmaya çalışıyorum ki tahmin edebileceğiniz üzere pek de bir şey yapamıyorum video izlemek dışında. Arkadaşımın eski bir bilgisayarını ödünç almak zorunda kaldım bir kaç günlüğüne bu yazıyı bile yazarken. Bugün teknik servise götürdüm (Gürgençler) ve en az 10-15 gün orada kalacağını söylediler değişim de yapamadıklarını belirttiler. 60 bin TL'lik bir bilgisayar 1 haftada bu kadar sorun verebilir mi? Bu bilgisayarın değişimi için neler yapmam gerekiyor? Çünkü yurt dışında eğitimime devam edeceğim ve sırf güvenilir ve uzun ömürlü olduğu için MacBook tercih ettim. Bu bilgisayarın değişimi için kiminle nasıl görüşmeliyim tavsiye verebilecek var mı?
Teşekkürler.

photo_2022-03-07_05-12-11.jpg

photo_2022-03-07_05-12-11 (2).jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıfır bir üründe donanımsal arıza varsa tamir ettirmek zorunda değilsiniz. Kullanıcı kaynaklı olmayan bir arıza söz konusu ve size sorunsuz bir mislini temin etmek zorundalar. Gerekirse THH'e başvurun.

Sıfır bir üründe donanımsal arıza varsa tamir ettirmek zorunda değilsiniz. Kullanıcı kaynaklı olmayan bir arıza söz konusu ve size sorunsuz bir mislini temin etmek zorundalar. Gerekirse THH'e başvurun.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Amerika'dan senior advisor ile görüştüm fakat 14 günlük süreyi geçince değişim zor tarzı bir şey söyledi lakin teknik servis eğer donanımsal hata olduğuna dair belge doldurursa değişim yapabilirsiniz dedi. Bunu gürgençlere sordum değişim yapmıyoruz dedi. Apple destek böyle söyledi bir form varmış diye sorunca yok diyerek geçiştirdiler. Böyle başka sorun olsa bu cihazda ha bire gelecek miyim diye sorunca yapacak başka bir şeyin yok yüz ifadesiyle evet cevabını aldım. Bilgisayarın alım tarihi ekim ve eve gelmesi da ocak ayında oldu yani 2 haftalık süreyi aşıyor. Fakat ben kutudan geçen hafta cuma akşamı çıkardım. Bu durumda haksız durumuna düşmem değil mi? Uçak biletlerimi de atmadım eve ne zaman geldiğim sorulursa diye.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Amerika'dan senior advisor ile görüştüm fakat 14 günlük süreyi geçince değişim zor tarzı bir şey söyledi lakin teknik servis eğer donanımsal hata olduğuna dair belge doldurursa değişim yapabilirsiniz dedi. Bunu gürgençlere sordum değişim yapmıyoruz dedi. Apple destek böyle söyledi bir form varmış diye sorunca yok diyerek geçiştirdiler. Böyle başka sorun olsa bu cihazda ha bire gelecek miyim diye sorunca yapacak başka bir şeyin yok yüz ifadesiyle evet cevabını aldım. Bilgisayarın alım tarihi ekim ve eve gelmesi da ocak ayında oldu yani 2 haftalık süreyi aşıyor. Fakat ben kutudan geçen hafta cuma akşamı çıkardım. Bu durumda haksız durumuna düşmem değil mi? Uçak biletlerimi de atmadım eve ne zaman geldiğim sorulursa diye.
Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok açıkçası çünkü 14 günlük kısım kargo eve vardığı anda başlıyor. Geçmiş olsun hocam. Teknoloji biraz şans işi maalesef.

Hocam geçmiş olsun garantiye gönderin. Apple garanti konusunda sağlam bir marka.
Yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Eğer cihaz 1 ay içinde arza verirse değişim talep edebilirsin doa kapsamına girer çünkü bu tüketici hakklarında yer alan bir şey daha geçen hafta bir arkadaşın MacBook Pro 14 inch cihazını tamir edeceklerdi engel olduk değiştirtik Apple ile görüş eğer cihazın yeni ise değişirler ben kendi cihazımı 5 kez değiştirdim. Sorunun sanki M1 yongasının anakarta düzgün montajlanmamasından ya da üretim hatalı olmasından kaynaklanıyor gibi geldi bana.

Eğer cihaz 1 ay içinde arza verirse değişim talep edebilirsin doa kapsamına girer çünkü bu tüketici hakklarında yer alan bir şey daha geçen hafta bir arkadaşın MacBook Pro 14 inch cihazını tamir edeceklerdi engel olduk değiştirtik Apple ile görüş eğer cihazın yeni ise değişirler ben kendi cihazımı 5 kez değiştirdim. Sorunun sanki M1 yongasının anakarta düzgün montajlanmamasından ya da üretim hatalı olmasından kaynaklanıyor gibi geldi bana.

1.5-2 ay oldu ürün eve geleli ama kutudan çıkaralı 1 hafta olmuştu problem olduğunda henüz. Advisorlar ile görüştüm 3-4 farklı kişiyle ama hiçbiri değiştirtmiyor değişim olmuyor tarzı laflar söylüyorlar. Derslerim yoğun olduğu için teknik servise vermiş bulundum çünkü geçici bir cihaz vermediklerini söylediler ki vermek zorunda olduklarını öğrendim bugün. Kiminle iletişime geçeyim eğer böyle bir durum olursa bir daha? Teknik servis dahi değişim yapmıyoruz diyor. Eğer 10 gün içinde halledemezlerse geçici cihaz isteyeceğim Apple sitesindeki hakkımı kullanarak. 20 gün içinde gelmezse ya da cihaz yine hata verirse geldikten sonra bu sefer tüketici hakem heyetine başvuracağım yoruldum artık.

1.5-2 ay oldu ürün eve geleli ama kutudan çıkaralı 1 hafta olmuştu problem olduğunda henüz. Advisorlar ile görüştüm 3-4 farklı kişiyle ama hiçbiri değiştirtmiyor değişim olmuyor tarzı laflar söylüyorlar. Derslerim yoğun olduğu için teknik servise vermiş bulundum çünkü geçici bir cihaz vermediklerini söylediler ki vermek zorunda olduklarını öğrendim bugün. Kiminle iletişime geçeyim eğer böyle bir durum olursa bir daha? Teknik servis dahi değişim yapmıyoruz diyor. Eğer 10 gün içinde halledemezlerse geçici cihaz isteyeceğim Apple sitesindeki hakkımı kullanarak. 20 gün içinde gelmezse ya da cihaz yine hata verirse geldikten sonra bu sefer tüketici hakem heyetine başvuracağım yoruldum artık.

Şöyle Apple ürünlerinde cihazın ne zaman aktifleştirildiğini yani ne zaman kullanmaya başladığını görebiliyorlar ama büyük ihtimal tüketici hakem heyeti fatura tarihinden itibaren kabul edecektir yani cihazını değişmezlerse bunu şikayet ettiğin zaman bir sonuç alacağını sanmıyorum ama çok detaylı bilgi sahibi değilim uğraşırım diyorsan belki olumlu sonuç alırsın ikinici ise benim Mac'im dolapta 2 ay bekledi açmadım seri nurmarasında baktığımda garantisi başlamamıştı Apple desteği aradım açılınca mı başlıyor fatura tarihinden itibaren mi dedim bana normalde aktifleştirip gönderiyoruz ama sizinkinde bir sıkıntı olmuş Mac'lerde fatura tarihinden itibaren başlar dedi ama ben 2 ay sonra açtığımda cihaz aktifleşti şu an bu Mac hakkında penceresinde benim kullanmaya başladığım tarihten itibaren başladığı görünüyor sende bu Mac hakkında sekmesi altında destek bölümünde hangi tarih yazıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı