MacBook Pro batarya ömrü bitti

Vedat Ünal

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar,

2015 early MacBook Pro bir bilgisayarım var. Rutin bir şekilde kullanırken şarjı bitti ve ben şarja taktım. Sabah kalktığımda şarj olmadığını ve bataryanın ömrünün bittiği uyarısını aldım. İşin garip tarafı şu 1 gün öncesinde bile Full batarya halindeyken 5-6 saat kesintisiz kullanıyorken 1 gecede nasıl olurda batarya ömrü biter şaşırdım açıkçası. Isınmadan dolayı olabilme ihtimaline karşı soğutup öyle denedim olmadı. Sonra SMC reset attım yine olmadı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2020-06-05 20.58.02.png
    Ekran Resmi 2020-06-05 20.58.02.png
    28 KB · Görüntüleme: 129
Bilgisayar kapalı iken, şarjdan çıkarın sadece batarya takılıyken güç tuşuna basılı tutun 15 saniye boyunca. Ardından açmayı deneyin. Olmazsa güç kablosunu takıp aynı işlemi tekrarlayın.

Bilgisayar kapalı iken, şarjdan çıkarın sadece batarya takılıyken güç tuşuna basılı tutun 15 saniye boyunca. Ardından açmayı deneyin. Olmazsa güç kablosunu takıp aynı işlemi tekrarlayın.

Denedim fakat yine sonuç aynı. Adaptör olmadan açılmıyor. Bu işte bir tuhaflık olduğunu düşünüyorum. 1 gün öncesine kadar 6-7 saat giden batarya 1 gecede bitme olasılığı çok düşük. Acaba format atsam ya da Catalina'ya güncellesem mi?
@Recep Baltaş hocam bir çözüm bulamadım. Siz yardımcı olabilir misiniz? 1 gün öncesine kadar 6-7 saat giden batarya nasıl olurda 1 gecede biter anlam veremedim. Catalina'ya güncelledim fakat düzelmedi. Nvram reset ve SMC reset denesemde çözüme ulaşamadım. Tamam bataryayı değiştirmesine değiştireyim ama bana pek mantıklı gelmedi 1 gecede bataryanın aniden bitmesi. Mantıken düşünüyorum batarya ömrünü bitiriyor olsa yavaş yavaş tüketir 7 yıldır MacBook Pro kullanan bir yakınım var cycle sayısı 500'lerde ve pil sağlığı yüksek durumda.

Son düzenleme:
Denedim fakat yine sonuç aynı. Adaptör olmadan açılmıyor. Bu işte bir tuhaflık olduğunu düşünüyorum. 1 gün öncesine kadar 6-7 saat giden batarya 1 gecede bitme olasılığı çok düşük. Acaba format atsam ya da Catalina'ya güncellesem mi?
@Recep Baltaş hocam bir çözüm bulamadım. Siz yardımcı olabilir misiniz? 1 gün öncesine kadar 6-7 saat giden batarya nasıl olurda 1 gecede biter anlam veremedim. Catalina'ya güncelledim fakat düzelmedi. Nvram reset ve SMC reset denesemde çözüme ulaşamadım. Tamam bataryayı değiştirmesine değiştireyim ama bana pek mantıklı gelmedi 1 gecede bataryanın aniden bitmesi. Mantıken düşünüyorum batarya ömrünü bitiriyor olsa yavaş yavaş tüketir 7 yıldır MacBook Pro kullanan bir yakınım var cycle sayısı 500'lerde ve pil sağlığı yüksek durumda.
Selamlar, yasadiginiz sorun ile ilgili nasil bir cozum buldunuz?
Benzer durumla karsi karsiyayim ama benim batarya en azindan calisiyor, yani kendini kapatmiyor. Ama saglik %75 ve dongu sayisi ise 905, "Pili kontrol ettirin" uyarisi mevcut.
Siz bataryayi kendiniz mi degistirdiniz yoksa Apple yetkili servise bir islem mi yaptirdiniz?

Merhabalar,

2015 early MacBook Pro bir bilgisayarım var. Rutin bir şekilde kullanırken şarjı bitti ve ben şarja taktım. Sabah kalktığımda şarj olmadığını ve bataryanın ömrünün bittiği uyarısını aldım. İşin garip tarafı şu 1 gün öncesinde bile Full batarya halindeyken 5-6 saat kesintisiz kullanıyorken 1 gecede nasıl olurda batarya ömrü biter şaşırdım açıkçası. Isınmadan dolayı olabilme ihtimaline karşı soğutup öyle denedim olmadı. Sonra SMC reset attım yine olmadı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
558 devirde olan bir bataryanın böyle davranmaması gerekir. Tabii hangi koşullarda kullanıldığıda büyük bir etkendir. Apple piller için 1000 devir sayısına ulaştığında %80 performansını koruyacağının garantisini sunar. Garantin bitmiş olsa da şansını dene Apple'dan randevu alıp ücretsiz onarım talep et ama unutma bunu yapmak zorunda değiller. Ücretli onarım teklif edebilirler.

Selamlar, yasadiginiz sorun ile ilgili nasıl bir cozum buldunuz?
Benzer durumla karsi karsiyayim ama benim batarya en azindan calisiyor, yani kendini kapatmiyor. Ama saglik %75 ve dongu sayisi ise 905, "pili kontrol ettirin" uyarisi mevcut.
Siz bataryayi kendiniz mi degistirdiniz yoksa Apple yetkili servise bir islem mi yaptirdiniz?

Orijinal batarya değişimi yapıldı. Sorun düzeldi. Ayrıca MacBook bataryaları 1000 devirden önceden de ömrünü tuket biliyor. Bunu Apple söyledi. Bir bataryanın ömrü 3 yıl dedi ama kullanıma bağlı 4-5 yıla kadar uzayabilir. Uzun süre cihazı kullanmamakta batarya ömrünü azaltıyor. Haftada bir Full deşarj edip daha sonra prize bağlı kullanmak en sağlıklısı. Böyle kullandım ben 6 yıl kadar batarya kullandım. Pil devir sayısı az olsa bile batarya özelliğini kaybediyor. Bunu da belirtmek isterim.

Yeni konular

Geri
Yukarı