MacBook Pro için Type-C Hub önerisi

efe00

Hectopat
Selamlar, başlıkta yazdığım gibi MacBook Pro'm için (2020 M1 model) Type-C Hub arıyorum. Birkaç model buldum fakat bazılarında aynı anda iki HDD takıldığı zaman birinin gücünü kestiğini söylüyorlar. Ben de önceki bilgisayarımı çoğunlukla stant üstünde kullandığım için her zaman klavye ve mouse için 2 tane USB girişi takılı oluyordu. Bu nedenle bellek takmak istediğim zaman hem klavyeyi hem Mouse'u çıkarmamın gerekmediği bir Hub arayışındayım şu an. Tavsiye edebileceğiniz bir model var mıdır? Bütçem en fazla 500 TL, çok ucuz olmasına gerek yok, sağlam olsun yeter.

Bulduklarım şunlar:

1. Ürün
2. Ürün

Bir de sormak istediğim, çift girişli olan Hub'lar (1. üründeki gibi) ve tek girişli, kablolu Hub'lar (2. üründeki gibi) arasında ne gibi bir fark oluyor? Çift girişlilerde bahsettiğim güç kesme durumu oluyor mu?

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Hocam m1'den memnun musun sanırım yazılımcısın tavsiye eder misin yazılımcılıara
Hocam bilgisayarın siparişini bu sabah verdim aslında :D Biraz tezcanlı olduğum için hemen almak istedim bu aparatı da.

Ama sorunuza gelirsek, çok fazla inceleme okudum, izledim ve gördüğüm kadarıyla şu anda bile (bile diyorum çünkü daha uygulamalar tam olarak M1 işlemciye uygun değil) gayet performanslı. Yazılımcı değilim ama mühendislik öğrencisiyim, ileride yapay zeka vs. gibi konularda da işime yaraması için seçtim bu bilgisayarı özellikle. Neural Engine'ın makine öğrenmesini çok performanslı bir şekilde başardığını da incelemelerde okudum.

Oyun bilgisayarlarından geri kalan tek yönü GPU performansı, o da RTX gibi bir teknolojinin karşısında henüz duramadığı için :D

Size tavsiyem, GPU veya mobilite arasında seçim yapmanız. GPU'dan feragat edip mobiliteye, şarja vs. önem vermek istiyorsanız Macbook alın derim; ama şarj süresi önemli değil, sağa sola da çok taşımayacağım, GPU'su iyi olsun, diğer işlerimin yanında oyunları da Ultra ayarlarda oynayabileyim derseniz oyun bilgisayarlarına yönelin derim.

Hocam bilgisayarın siparişini bu sabah verdim aslında :D Biraz tezcanlı olduğum için hemen almak istedim bu aparatı da.

Ama sorunuza gelirsek, çok fazla inceleme okudum, izledim ve gördüğüm kadarıyla şu anda bile (bile diyorum çünkü daha uygulamalar tam olarak M1 işlemciye uygun değil) gayet performanslı. Yazılımcı değilim ama mühendislik öğrencisiyim, ileride yapay zeka vs. gibi konularda da işime yaraması için seçtim bu bilgisayarı özellikle. Neural Engine'ın makine öğrenmesini çok performanslı bir şekilde başardığını da incelemelerde okudum.

Oyun bilgisayarlarından geri kalan tek yönü GPU performansı, o da RTX gibi bir teknolojinin karşısında henüz duramadığı için :D

Size tavsiyem, GPU veya mobilite arasında seçim yapmanız. GPU'dan feragat edip mobiliteye, şarja vs. önem vermek istiyorsanız Macbook alın derim; ama şarj süresi önemli değil, sağa sola da çok taşımayacağım, GPU'su iyi olsun, diğer işlerimin yanında oyunları da Ultra ayarlarda oynayabileyim derseniz oyun bilgisayarlarına yönelin derim.
1 yıl çalışıp masaüstü toplayacağım oyun için önerin için çok teşekkür ederim :D

Başka bir arkadaş da aynı başlıkla daha önceden bu konuyu açmış, bakarken gözümden kaçmış sanırım.

Ancak dediğim çift HDD sorunu gibi sorunları olmayan hub önerilerinize açığım hala :)

Hocam ilk mesajımda yazdığım 2. ürünün başka bir versiyonunu aldım buradaki linkten. Aldığım zaman 280 liraydı, 2. ürün de benim aldığımdan yaklaşık 100 lira daha pahalıydı. Ben de ethernet çıkışından feragat edip (başka bir farkı var mı bilmiyorum) şu an elimde olan BZ0G modelini aldım. Şu anda 520 TL yazıyor fiyat olarak. Belki stokta olmadığı/az olduğu için yüksektir ama acilse eğer DZ0G modelini düşünebilirsiniz; bendekine ek olarak üzerinde ethernet portu da var ve fiyatı da daha uygun.

Üründen genel olarak memnunum. Az önce size yanıt vermek amacıyla aynı anda 2 harici HDD ve 1 flash bellek takıp aralarında dosya aktarımı yaptım. Gayet başarılı; takılma, donma, kopma vs. yaratmadı. En azından 10 dakikalık süre içerisinde.

1 harici HDD, 1 flash bellek ve HDMI bağladım, onda da sıkıntı yaratmadı.

Sadece kablosuz mouse, kablosuz klavye ve HDMI bağladığımda mouse hareketlerinde takılmalar oluyor, sebebini bir türlü çözemedim.

Bir defasında da hub üzerinden şarj etmeye çalıştığımda 60W vermediği için batarya şarj olmayıp adaptöre bağlı çalışmıştı, başka bir zaman denediğimde normal şarj etmişti ama nasıl olsa diğer port boşta kalıyor, ordan şarj edebiliyorum diye çok denemedim onu diye çok üstünde durmadım.

Başka sorunuz veya denememi istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam ilk mesajımda yazdığım 2. ürünün başka bir versiyonunu aldım buradaki linkten. Aldığım zaman 280 liraydı, 2. ürün de benim aldığımdan yaklaşık 100 lira daha pahalıydı. Ben de ethernet çıkışından feragat edip (başka bir farkı var mı bilmiyorum) şu an elimde olan BZ0G modelini aldım. Şu anda 520 TL yazıyor fiyat olarak. Belki stokta olmadığı/az olduğu için yüksektir ama acilse eğer DZ0G modelini düşünebilirsiniz; bendekine ek olarak üzerinde ethernet portu da var ve fiyatı da daha uygun.

Üründen genel olarak memnunum. Az önce size yanıt vermek amacıyla aynı anda 2 harici HDD ve 1 flash bellek takıp aralarında dosya aktarımı yaptım. Gayet başarılı; takılma, donma, kopma vs. yaratmadı. En azından 10 dakikalık süre içerisinde.

1 harici HDD, 1 flash bellek ve HDMI bağladım, onda da sıkıntı yaratmadı.

Sadece kablosuz mouse, kablosuz klavye ve HDMI bağladığımda mouse hareketlerinde takılmalar oluyor, sebebini bir türlü çözemedim.

Bir defasında da hub üzerinden şarj etmeye çalıştığımda 60W vermediği için batarya şarj olmayıp adaptöre bağlı çalışmıştı, başka bir zaman denediğimde normal şarj etmişti ama nasıl olsa diğer port boşta kalıyor, ordan şarj edebiliyorum diye çok denemedim onu diye çok üstünde durmadım.

Başka sorunuz veya denememi istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Hocam inanır mısınız dün bu model aklıma takılmıştı, bu yorumu yazmanız harika oldu, çok teşekkür ederim.BZ0G modeli Trendyol’da hâla 320 ₺.Bir de ethernet-usb dönüştürücüsü alıp kullanabilirim.Ama ekstra bir dönüştürücü daha kullanmak gecikme yapar mı ondan endişeliyim.Usb veya hdmi olsa pek endişelenmezdim ama etherneti zaten düşük ping alabilmek için kullandığımdan gecikmeden endişeliyim, gerçi sadece misafir geldiğinde kullanıyorum normalde hep kablosuz tercih ediyorum.Belirttiğiniz DZ0G modelinde ısınma şikayetleri var ama kullandığınız BZ0G’da sadece bir kişi hafif ısındığını pek sıkıntı olmadığını söylüyordu.Siz bu testler esnasında ısınma sorunu yaşadınız mı?Bir ısınmayı test ederseniz minnettar olurum.Ek olarak en son macOS sürümü belki kablosuz fare hdmi sorununu çözebilir.Bir deneyin derim.

Son düzenleme:
Hocam biraz önce 30-45 dakika kadar HDMI ve ayrı adaptörlerde kablosuz klavye ve fare bağlı kullanarak ısınmayı test ettim. Üstüne bir de HDMI ve fare bağlıyken harici HDD'ye toplamda yaklaşık 10 GB tutan birkaç dosya aktarımı da yaptım. Sonuç: evet ısınıyor ama normal derecede. Herhangi bir telefonda oyun oynarsanız telefon daha fazla ısınır :) Yani ısınmaya yönelik bir problem yok.

DZ0G'nin ısınması tamamen gelen ürüne bağlı bir sorun da olabilir, modelin kronik bir sorunu da olabilir; hatta insanlar buz gibi kullanmak istedikleri için ufak bir ısınmayı şikayet ediyor da olabilirler. Tavsiyem, eğer ethernet önemliyse, DZ0G'yi alıp denemeniz. Eğer ısınma sorunu size problem olursa iade edip BZ0G + ethernet adaptörü alırsınız. USB-C - Ethernet adaptörleri de var ama normallerinden biraz daha pahalılar.

Kablosuz fareyi de macOS güncellemesi yaptıktan sonra denememiştim. Siz söyleyince denedim. İlk başta fare normal çalışırken klavyeye bastığımda inanılmaz geç algılıyordu, hatta bazı tuşları bu gecikmeden dolayı algılamıyordu. Klavyenin adaptörünü çıkarıp takınca normale döndü. Ara sıra farede takılmalar oluyor, o da bilgisayara yaklaşınca çözülüyor. Çok uzakta değildim, normalde o uzaklıktan problem çıkarmaması gerekiyor ama muhtemelen adaptörüne yeterli güç gitmediği için kullanım menzili düşüyor. Eğer sürekli harici klavye ve fare kullanıyorsanız ve adaptörlerini tek hub üzerinden bilgisayara bağlayacaksanız, en azından birisi için kesinlikle bluetooth'lu bir model gerekiyor.

Geri
Yukarı