MacBook vs normal dizüstü bilgisayar

Musa Tufan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, üniversiteye bu yıl başladım ve laptop ihtiyacım var. MacBook Air 2020 veya diğer dizüstü bilgisayarlar arasında kaldım. Bir de oyuncu laptopu alsam daha mı iyi olur bilemedim. Casper Excalibur, HP Pavilion, Acer Nitro veya bilmediğim başka model. Hem okul işlerimi hem de oyunumu oymamış olurum ama şöyle düşünüyorum oyun bilgisayarları gerçekten ağır benim için taşıması sıkıntı olacak gibi, sizin önerilerini bekliyorum ofis için veya oyun bilgisayarı veya her ikisi için laptop marka model önerileri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okul için taşınabilirlik önemlidir. Macbook Air alın derim. Ben HP Pavilion Gaming kullanıyorum, biraz ağır ve taşınabilirliği zor olan bir cihaz. Sorun yaşamazsınız ancak rahat edemezsiniz.

Bence oyuncu laptobu al. Neden dersen, oyunlarda Macbooklar iyi çalışmıyor. Ancak oyuncu laptobu alsan hem oyun oynayabilirsin hem Macbooktaki işlerinin büyük çoğunluğunu yapabilirsin. Bir de fiyata önem veriyorsan Macbook'u tercih etme. Microsoft'un verdiği hizmetler senin işine uyuşmuyorsa ve Macbook sana daha uygunsa Macbook al tabii.

Paraya baglı normal dizustu.

Oyuncu bilgisayarı oyun ve ağır işler için kullanılır ve şarjı 2 3 saat gider. Yeni başlamışsın pili uzun ve hafif olması ilk önceliğin olsun. Ben okul dönemi boyunca masaüstü topladım anlık işler için eve gitmek zorunda kaldım. Ya Mac ya Ultrabook al şarjları uzun gidiyor taşınması kolay ve yormuyor. At çantana götür getir. Biraz da oyun oynarım dersen çok güçlü olmayan bir bilgisayar işini görecektir. Eğer mühendislik okuyacaksan programları açan ama oyuncu bilgisayarı almak daha mantıklı. Eğer çok oyun da oynarım pil ağırlık boyut önemli değil diyorsan da oyuncu bilgisayarı al. Ayrıca Mac'e Windows kurulabiliyor. 3 kg bilgisayarı götür getir de çanta ile insanı bir müddet sonra yorar.

En önemli şeyi, bütçeni yazmamışsın. Dostum sırf Macbook olsun diye 8 yıllık bilgisayar alınmaz. Şöyle yap elma logosunu unut, yine de alır mıydın? O özelliklere o parayı verir miydin bunu düşün. Üstelik o cihazın pili de ölmüştür muhtemelen. Yerinde olsam yine ince hafif(1.5-1.7kg arasında) bir Windows laptop alırdım. Yüksek bir ihtimalle işlemci, RAM ve depolama olarak çok daha iyi olacaktır. Bir de alacağın Air 128GB SSD'ye sahipse yandın zaten. Arkadaşlarımda var hiç bir şey sığmıyor, boyuna bir şeyler silmek zorunda kalıyorlar, çok sinir bozucu. Alacağın PC ya 1TB SSHD ya da SSD+1TB HDD'li bir şey olsun. Taşınabilir HDD alırım diye de düşünme, o işler öyle basit olmuyor :)

Örneğin bak; 1.9kg, 256GB SSD'li Ryzen işlemcili laptop var, işlemcisi Core i5-8250U ile çok benzer. Buna bir tane daha 256GB SSD veya 1TB HDD takarsın uygun yollu mis gibi olur. Hatta kontrol etmedim ama boş soketi varsa ilerde 8GB daha RAM ekleyebilirsin.

Araştırırsan daha farklı alternatifler de bulursun. Bana göre en güzel ikili, dışarıda ince ve hafif bir laptop, evde de güçlü bir toplama PC kombinidir.

Son düzenleme:
En önemli şeyi, bütçeni yazmamışsın. Dostum sırf Macbook olsun diye 8 yıllık bilgisayar alınmaz. Şöyle yap elma logosunu unut, yine de alır mıydın? O özelliklere o parayı verir miydin bunu düşün. Üstelik o cihazın pili de ölmüştür muhtemelen. Yerinde olsam yine ince hafif(1.5-1.7kg arasında) bir Windows laptop alırdım. Yüksek bir ihtimalle işlemci, RAM ve depolama olarak çok daha iyi olacaktır. Bir de alacağın Air 128GB SSD'ye sahipse yandın zaten. Arkadaşlarımda var hiç bir şey sığmıyor, boyuna bir şeyler silmek zorunda kalıyorlar, çok sinir bozucu. Alacağın PC ya 1TB SSHD ya da SSD+1TB HDD'li bir şey olsun. Taşınabilir HDD alırım diye de düşünme, o işler öyle basit olmuyor :)

Örneğin bak; 1.9kg, 256GB SSD'li Ryzen işlemcili laptop var, işlemcisi Core i5-8250U ile çok benzer. Buna bir tane daha 256GB SSD veya 1TB HDD takarsın uygun yollu mis gibi olur. Hatta kontrol etmedim ama boş soketi varsa ilerde 8GB daha RAM ekleyebilirsin.

Araştırırsan daha farklı alternatifler de bulursun. Bana göre en güzel ikili, dışarıda ince ve hafif bir laptop, evde de güçlü bir toplama PC kombinidir.
Macbook'u Macbook yapan macOS, arkasındaki Apple logosu değil.

MacOS'ta olabilir MacBook'da fark etmez.

Ubuntu kurulu değil kuruyorum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı