Macbook'lar Paralarını Hak Ediyor Mu?

Dikastes

Kilopat
Yer
Kastamonu
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar. Sorum gayet basit. 10.000 TL'ye kadar ulaşan paraları bulunan bu Macbook'lar paralarını gerçekten hak ediyor mu? Çünkü gördüğüm kadarıyla sistemleri ondan kat kat üstün olanlar notebooklar onlardan daha ucuz. Evet biliyorum Macbook'lar gayet şık ancak sırf şık diye mi para veriyorlar bu Macbook'lara, yoksa benim bilmediğim bir marifetleri mi var? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not:Satın almak gibi bir niyetim yok. Sadece merak ettim.

Fiyatları 3500 lirayı bulan iPhone'lar hakediyor ise MacBook'larda hakediyor. ;)

Şaka bir yana OS X işletim sistemi, özgün tasarım ve retina display gibi sadece MacBook'lar bulunan özellikleri nedeniyle pahalı.

Evet bunlar güzel özellikler açıkçası ama bence aynı özellikte olan bir notebook'a kıyasla ekstra bir 8000 TL bindirecek özellikler değil.

Arkadaşlarında dediği gibi bir zenginlik göstergesidir. Şıktır ve bir patrona yakışabilecek para sıkıntısı olmayan insanlar için gayet güzel cihazlar. Apple cihazları içerisindeki donanıma göre değerlendirmek yanlış olur. Çünkü hitap ettiği kitlenin kazancı belli kullanım amacı belli. Bizim gibi bilgisayar dünyasının çok içinde olan kullanıcılar için bu durum garip gelse de yüksek gelirli insanlar için güzel bir tercih. Apple cihazlarda bulunan o premium hissiyat muadili cihazlarda olmadığı için tercih sebebidir.

Ülkemizde yurtdışı satış fiyatlarının üstünde satılıyor ki ülkemizin satın alma gücünün, ABD gibi ülkelerin satın alma gücünden düşük olduğunu da düşünürsek ülkemiz için çok yüksek fiyatlara satılıyorlar aslında. Ama alanlar olduğu sürece bu fiyatlar devam edecektir. Bir de o bilgisayarları sadece donanım olarak düşünmemek gerek. İşletim sistemi de ayrı bir dünya.

Herkesin butcesi farkli oldugu icin pek birsey demeyecegim ama, gecen hafta yeni macbook air almis bulunmaktayim. Soyle bahsedeyim windows' da olan karisiklik daha az cihaz şık zaten kullanimi daha basit geldi. Daha sonrasinda en onemlisi benim icin pil suresi cunku bilgisayar hep yanimda nerdeyse. Pil suresi apple'in belirttigi gibi 12 saat degil bu sureyi ben flash player olmadan safaride gezinerek 15 saat kaldigini gordum kisacasi senin kullanimina bagli ama kesinlikle oyun oynanacak bir urun degildir oyunda tatmin etmez ha sadece iphone ve ipad deki oyunlar olabilir. Amaci ise internette gezinmek, sunum yapmak, kisacasi gunluk isleri hizli yapan bir makine ben basit bir kullanici oldugum icin memnunum. Yazimi okudugunuz icin tesekkurler.Not: Telefondan yaziyorum.

İs amaçlı kullanıyor ve para kazanıyorsaniz kesinlikle hakediyor. Gerek video isleme ozellikle de fotoğraf işleme amacı ile kullanan insanlar icin en önemli artısı üstün ekran kalitesi. Ozellikle mobil ihtiyaçlar soz konusu oldugunda Windows tarafında benim gördüğüm kadarı ile Dell XPS serisi dışında cok fazla seçenek yok. Zaten iş amaçlı satın almalar klasik bir son kullanıcıdan daha farklıdır. Maliyeti gider kalemleri arasında gosterirsiniz ve teorik olarak paranızın sadece bir kısmı gerçek anlamda cebinizden çıkar...

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı