MacBook'lardaki RAM ve SSD niye bu kadar pahalı?

devilbaby

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, öncelikle bir şeyi anlamanızı istiyorum örnek vermek gerekirse ben niye 8 GB RAM 256 GB SSD MacBook Pro 13 inç neden 26 bin TL demiyorum bunun sebebinin hem Apple kalitesi hem de dolar kuru olduğunu biliyorum. Ben Apple kalitesine, ya da uzun süre şarja takmadan performans vermesine ya da kendi işlemcisini beğendiğim için bu modele 26 bin TL verirken hiçbir sorunum yok. Ancak 256 GB SSD'i 1TB yapmak için verilen 7600 TL saçma geliyor bir de SSD'nin hızı da bence verilen paraya göre çok düşük. Şu an mesela Samsung NVMe 980 Pro MacBook'den 2, 2.5 kat fazla hız veriyor 1TB fiyatı 2200 2300 TL. Hadi Apple'ın hızı devrim niteliğinde olsa SSD'nin gene içim acımayacak. 8 GB RAM'ı 24 GB RAM yaparken 7200 TL isteniyor yani 16 GB RAM için 7200 TL istiyor. Biraz acemiyim laptoplar masaüstü aynı RAM'ı kullanıyorlar mı emin değilim ama şu an 32 GB 6000 MHz DDR5 RAM bile 6000 TL iken bu fiyatlar neden bu kadar pahalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İçine kendin SSD takabilirsin sonuçta Apple farklı giriş kullanmıyor. Sonrasında da macOS kuracaksın yeni SSD'ine.

Fiyatta Apple fiyatı yani bir şey diyemeyiz Apple'ın uygun fiyatlı bir şey yaptığını görmedik daha.

İçine kendin SSD takabilirsin sonuçta Apple farklı giriş kullanmıyor. Sonrasında da macOS kuracaksın yeni SSD'ine.

Fiyatta Apple fiyatı yani bir şey diyemeyiz Apple'ın uygun fiyatlı bir şey yaptığını görmedik daha.
Yenileri bilmiyorum da hocam eski macbookların bazılarında özel girişli m2 vardı.

Yeni Macbook’lara sonradan SSD veya RAM takmak mümkün değil.

Geri
Yukarı