Çözüldü MACHINE_CHECK_EXCEPTION ve SYSTEM_PTE_MISSUE mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Türkcan-Acar

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Karbon fiber
Arada bir olmaya başladı. Ortalama birer saatte bir iki mavi ekrandan birini alıyorum. RAM'lerimde arıza var yeni RAM'lerin gelmesini bekliyorum. RAM'ler ile bir alakası olabilir mi? Yoksa başka bir sorundan ötürü mü ve çözümü nedir?
Not: RAM'lerin arıza yaptığı gün başladı bu sorunlar öncesinde yoktu.

Şimdide WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR ve IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatalarını almaya başladım.

Umarım ki birisi konuya bakıp durumu ele alır. Belki isterseniz diye minidump dosyası ektedir.

Arada bir olmaya başladı. Ortalama birer saatte bir iki mavi ekrandan birini alıyorum. RAM'lerimde arıza var yeni RAM'lerin gelmesini bekliyorum. RAM'ler ile bir alakası olabilir mi? Yoksa başka bir sorundan ötürü mü ve çözümü nedir?
Not: RAM'lerin arıza yaptığı gün başladı bu sorunlar öncesinde yoktu.

Şimdide WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR ve IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatalarını almaya başladım.

Umarım ki birisi konuya bakıp durumu ele alır. Belki isterseniz diye minidump dosyası ektedir.

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS güncel değil ilk onu güncelleyin.

ME güncel değil güncelleyin.

Temiz önyükleme yapın.

Corsair, EVGA, Samsung ve Asus yazılımlarını(sürücü değil) kaldırın.

Sorun devam ederse güncel dosyaları paylaşırsınız.

ME güncel değil güncelleyin.

Temiz önyükleme yapın.

Corsair, EVGA, Samsung ve Asus yazılımlarını(sürücü değil) kaldırın.

Çözüm

Me güncel değil güncelleyin.

Temiz önyükleme yapın.

Corsair, EVGA, Samsung ve ASUS yazılımlarını(sürücü değil) kaldırın.

Yardımın için çok teşekkür ederim. Sorunum işlemci yatağındaki 2 pinin yamulmasından kaynaklıymış. Anakartı değiştirdim şu an sorun yok. Ek olarak me güncel değil güncelleyin dediğiniz tam olarak ne oluyor? Şu anki anakartımda güncel değilse güncellemek isterim. Gigabyte Z390 Aorus Master.

Bu BSOD'lar genel olarak işlemci hataları ancak ilk olarak yazılımsal kontrol sağlamak gerekir.
Düzgün montajlarda bu tür hatalar yok denecek kadar az çıkar deneyimsiz biri topladı heralde.
Ek olarak me güncel değil güncelleyin dediğiniz tam olarak ne oluyor?
Firmware yazılımı oluyor. Farklı bir anakart almışssınız o yüzden güncelliğini Aida raporunu paylaşırsanız kontrol edebiliriz. BIOS içinde de bazen gözükebiliyor.
Intel Management Engine Firmware olarak sitesinde bulunuyor sizin modelde de ancak güncel olarak geldiğini varsayıyorum.

Bu BSOD'lar genel olarak işlemci hataları ancak ilk olarak yazılımsal kontrol sağlamak gerekir.
Düzgün montajlarda bu tür hatalar yok denecek kadar az çıkar deneyimsiz biri topladı heralde.

Firmware yazılımı oluyor. Farklı bir anakart almışssınız o yüzden güncelliğini Aida raporunu paylaşırsanız kontrol edebiliriz. BIOS içinde de bazen gözükebiliyor.
Intel Management Engine Firmware olarak sitesinde bulunuyor sizin modelde de ancak güncel olarak geldiğini varsayıyorum.
Murat bey üzerinden çok zaman geçmiş farkındayım fakat yazmak istedim. İşte göründüğü kadarıyla baya bilgilisiniz. Ocak ayında bir konu açmıştım Anakartın üzerindeki pin girişleri sorunlu olunca bende Anakart değişikliğine gittim fakat bu seferde başka bir sorun yaşıyorum ve bir türlü sorunu çözemedim. Bilginiz var ve müsait olduğunuz bir zaman son açtığım konuya göz gezdirebilirseniz çok mutlu olurum. İyi akşamlar iyi günler.

Geri
Yukarı