Mac'lerin Intel'i bırakması

HakanAtilla

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Haber kesin olarak doğru mu bilmiyorum ama 2 senedir dedikodular vardı. Apple Intel'i bıraktı ve kendi ARM tabanlı işlemcilerine geçecekmiş. Apple ARM tabanlı işlemcilerden yüksek performans ve düşük güç tüketimi bekliyormuş. Kişisel düşüncem, hiçbir zaman ARM tabanlı işlemcilerin, X86 platformundaki işlemcilerin kas gücüne yetişeceklerini düşünmüyorum. Peki Apple neden Intel'den ayrılıp Ryzen'lere yanaşmadı? Ben çok istemiştim açıkçası. Düşüncelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Apple genelde mobil takılıyor. Intel, Ryzen'e göre mobil işlemcilerde çok daha başarılı. O yüzden demiştim.

Dediğiniz doğru, ama 4000 serisi mobil Ryzen'lar başarı olarak Intel ile bire bir kapışıyorlar ki bazı durumlarda geçiyorlar.

Çünkü kişisel düşünceniz gerçekliği yansıtmıyor. Performans/güç tüketimi oranı X86 mimarisine göre daha yüksek. Ürettikleri telefonlar ile bilgisayarlarının aynı mimaride işlemcilere sahip olması da bazı avantajlar getiriyor. :sentinel:

Bakın performans/güç tüketimi dediğiniz zaman tabii ki ARM mimarisi daha avantajlı çünkü ARM mimarisinin yapım nedeni zaten performans/güç tüketimi. ARM mimarisini telefonda kullanırsın ama Mac gibi iş yapılan, kas gücü isteyen bilgisayarlarda güç tüketimine mi bakarsınız yoksa mutlak performansa mı?

Intel'den ayrılıp Ryzen'e yanaşması saçma olurdu.

Neden saçma olurdu?

Son düzenleyen: Moderatör:
ARM mimarisini telefonda kullanırsın ama Mac gibi iş yapılan, kas gücü isteyen bilgisayarlarda güç tüketimine mi bakarsınız yoksa mutlak performansa mı?

Zaten bilgisayarlara uygun ölçeklerde üretilecekler :) Aynı miktarda güç tüketip mutlak performansı daha fazla işlemciler göreceğiz gibi geliyor
s13.gif

Zaten bilgisayarlara uygun ölçeklerde üretilecekler :) Aynı miktarda güç tüketip mutlak performansı daha fazla işlemciler göreceğiz gibi geliyor Eki Görüntüle 598687
Umarım sizin düşünceniz gibi olur, bu olay işlemci dünyasını baştan değiştirir ama boyutu büyültünce işlemci daha performanslı olmuyor.

Geri
Yukarı