macOS bilgisayara neden Linux kuruyorlar?

Mr246

Decapat
Yer
İstanbul
YouTube'da can değer adında bir kanal var. Kanal sahibi Unity'de çalışmış. İş çevresinde çoğu kişinin Apple bilgisayarına Linux kurup Unity ve benzeri programları Linux'da kullanmayı tercih ettiğini görmüş.

Yıllarca Linux kullanmış biri olarak, Unity'yi hiçbir şekilde stabil çalıştıramadım. Farklı Linux dağıtımlarını ve farkı Unity sürümlerini denesem de nafile. Sırf bu nedenle Windows'a geçmek zorunda kaldım.

Neden böyle bir şey yapıyorlar? macOS kullanmamış bir olarak merak uyandırdı. Unity'yi baz alarak cevap vermenizi rica ediyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle YouTube'da izlediğin kanalları gözden geçirmeni öneririm. Bu soruya Unity'i baz alarak cevap vermek çok mantıklı gelmedi bana. Spesifik olarak Unity için cevap istiyorsan Unity'nin kendi forumunda Linux kategorisine yazabilirsin, bağlantısını aşağıya bırakıyorum. GNU/Linux genel olarak programlama konusunda daha rahat. Bunun temelinde ise paket yöneticileri yatıyor, çoğu avantajı doğrudan veya dolaylı yoldan paket yöneticileri sağlıyor. Bir sürü başka sebep de var fakat saymaya gerek yok.

Öncelikle YouTube'da izlediğin kanalları gözden geçirmeni öneririm. Bu soruya Unity'i baz alarak cevap vermek çok mantıklı gelmedi bana. Spesifik olarak Unity için cevap istiyorsan Unity'nin kendi forumunda Linux kategorisine yazabilirsin, bağlantısını aşağıya bırakıyorum. GNU/Linux genel olarak programlama konusunda daha rahat. Bunun temelinde ise paket yöneticileri yatıyor, çoğu avantajı doğrudan veya dolaylı yoldan paket yöneticileri sağlıyor. Bir sürü başka sebep de var fakat saymaya gerek yok.

Kanalı birkaç gün önce keşfettim. En uç noktalardan bahsetmesi dışında olumsuz bir yanını görmedim. Neden öyle söylediniz? Bilmediğim bir şey mi var? Bahsettiği konulardan çok anlamadığım için geneli mantıklı geldi.

Özellikle Unity dememin sebebi şu anda aktif olarak Unity kullanmam ve Unity'nin hiçbir şekilde Linux dağıtımlarında çalışmaması. Düzgün kullanabilen var mı bilmiyorum fakat benim gibi sıkıntı çeken çok.

Bunu tüm Unity developerlar için söylemek biraz fazla olur gibi. Ama mesela frontend developerlar macOS kullanırken, backend developerlar linix tercih ediyor olabilir. Bazı büyük firmaların backend developerları Linux tercih ettiğine dair blog yazıları falan zaman zaman karşıma çıkıyor. Sonuçta Unity'de çalışan her geliştirici aynı işi yapmıyor. O videoda bahseden arkadaş tüm developerlardan değil de belki bir kısmından bahsetmiş olabilir. Neden Linux kullandıkları hakkında çok kesin bir şey söyleyememekle birlikte bir blog yazısında Apple'ın son yıllarda kendi ekosistemi üzerine çok fazla baskı kurduğunu ve Linux'ta terminal kullanımının işlerini kolaylaştırdığını yazan bir developer'ın yazısını gördüm. Tüm yazı kısaca, bizim( anladığım kadarı ile backend dev) tüm o görsel şölenle ve gereksiz araçlarla işimiz yok o yüzden işimizi kolaylaştırması için Linux seçtik minvalinde bir yazıydı. Ben backend dev konusunda çok bilgili birisi değilim o sebeple adamın anlatmak istediğini belki yanlış anlamış olabilirim.

Özellikle Unity dememin sebebi şu anda aktif olarak Unity kullanmam ve Unity'nin hiçbir şekilde Linux dağıtımlarında çalışmaması. Düzgün kullanabilen var mı bilmiyorum fakat benim gibi sıkıntı çeken çok.
Flatpak ile Unity Hub’ı kurdum kullanıyorum.
Kanalı birkaç gün önce keşfettim. En uç noktalardan bahsetmesi dışında olumsuz bir yanını görmedim. Neden öyle söylediniz? Bilmediğim bir şey mi var? Bahsettiği konulardan çok anlamadığım için geneli mantıklı geldi.
Videolarının genelini ve üslubunu çok saçma buluyorum ben.

Flatpak ile Unity Hub’ı kurdum kullanıyorum.
Unity sorunsuz açılıyordu fakat sahne kısmında sürekli fare kontrolünü kaybediyordum. Oyunu başlatıp durdurmadan düzelmiyordu. Debian'a geçtim belki düzelir diye ama düzelmedi. En son Windows kurdum rahat rahat kullanıyorum.
Videolarının genelini ve üslubunu çok saçma buluyorum ben.
Verdiği bilgilerde sorun yoksa benim açımdan izlenebilir bir yayıncı. Üslubu espriyi fazla kaçırdığı yerlerde hafif rahatsız edici olabiliyor. Onun dışında geneli keyifli bence. En sıkıcı konuyu bile goygoy şeklinde anlattığından sıkmıyor.

Unity sorunsuz açılıyordu fakat sahne kısmında sürekli fare kontrolünü kaybediyordum. Oyunu başlatıp durdurmadan düzelmiyordu. Debian'a geçtim belki düzelir diye ama düzelmedi.
Garip yani, bende öyle bir şey olmadı ancak her dağıtımda olan bir problemse büyük ihtimal donanım sürücüleriyle alakalıdır.

Geri
Yukarı