macOS Catalina'da KERNEL_TASK hatası

klaw

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Bir buçuk yıl önce aldığım MacBook Pro'ya dair yaşadığım bir sorunu dile getirmek istiyorum.

Apple MacBook Pro 15" MID-2018​
2, 2 GHz Intel Core i7 8750H​
16 GB 2400 MHz DDR4​
4 GB AMD Radeon Pro 555X​

Cihaz bir buçuk senelik ve sıfır aldım. Hiçbir neden yokken KERNEL_TASK isimli bir sistem uygulaması CPU kullanımını %150 - %200 seviyelerine çıkarıyor. Öyle ki o esnada dock kısmının bile 10 FPS'ye düştüğünü görebiliyorum. Durum böyle olunca işimi yapamıyorum.

Bu sistem uygulamasıyla ilgili Apple'ın kendi sitesinde yazdığı makale ise şu şekilde:

"KERNEL_TASK görevinin işlevlerinden biri CPU'yu yoğun olarak kullanan işlemler için kullanımı kısıtlayarak CPU ısısının yönetilmesine yardımcı olmaktır. Bir başka deyişle KERNEL_TASK, Mac'iniz size sıcak gelmese de, CPU'nuzun aşırı ısınmasına neden olan koşullara yanıt verir. Ancak kendisi bu koşullara yol açmaz. KERNEL_TASK, CPU sıcaklığı düştüğünde etkinliğini otomatik olarak azaltır."

Korsan bir yazılım kullanmıyorum ve Adobe programlarını ise ücretli kullanıyorum.

CPU sıcaklığı Photoshop, After Effects, Chrome ve Spotify açık olduğu halde gayet makul seviyelerdeyken (45 - 55) bu sorunu yaşıyor olmam can sıkıcı olmaya başladı. Sıcaklık değerlerini cleanmymac adlı programdan görüyorum. Konuyla ilgili Apple ile birçok kez görüştüm. SMC sıfırlama yöntemini denedik. Catalina'yı sıfırdan tekrar kurduk. Fakat sorun hala devam ediyor.

Bu sorunu yaşayan veya çözüm yolunu bilen biri yanıtlarsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı