macOS Parlaklık Göstergesi Çalıştırma

macOS kurulumu sonrası laptoplar için en çok yaşanan problemlerden biride parlaklık sorunu. Genelde varsayılan parlaklık sorun çıkartmasa bazen rahatsız edici olabiliyor.
Bunun için bazı çözümler mevcut;

1) App Store üzerinden; Brightness Slider uygulamasını indirip, parlaklık ayarını yapabilirsiniz.

2) DSDT yaması yaparak parlaklık sorunun çözümü için; DSDT ve SSDT Yamalama Rehberi - Technopat Sosyal

3) İlgili kext dosyasını indirin; RehabMan / AppleBacklightFixup / Downloads — Bitbucket
Kext dosyasını L/E içine yükleyin ve SSDT-PNLF.aml dosyasını EFI / Clover / ACPI / Patched içerisine atın.
Son olarak; sistemi yeniden başlatıp, parlaklık göstergesini kontrol edin. Bu işlemleri yapmadan önce uygun SMBIOS kullandığınızdan emin olun.

Son düzenleme:
macOS kurulumu sonrası laptoplar için en çok yaşanan problemlerden biride parlaklık sorunu. Genelde varsayılan parlaklık sorun çıkartmasa bazen rahatsız edici olabiliyor.
Bunun için bazı çözümler mevcut;

1) App Store üzerinden; Brightness Slider uygulamasını indirip, parlaklık ayarını yapabilirsiniz.

2) DSDT yaması yaparak parlaklık sorunun çözümü için; DSDT ve SSDT Yamalama Rehberi - Technopat Sosyal

3) İlgili kext dosyasını indirin; RehabMan / AppleBacklightFixup / Downloads — Bitbucket
Kext dosyasını L/E içine yükleyin ve SSDT-PNLF.aml dosyasını EFI / Clover / ACPI / Patched içerisine atın.
Son olarak; sistemi yeniden başlatıp, parlaklık göstergesini kontrol edin. Bu işlemleri yapmadan önce uygun SMBIOS kullandığınızdan emin olun.
DSDT yaması maalesef yapamıyorum çünkü mac sistemine ekran sorunundan tam olarak giremiyorum. Kext dosyasını indirdim other içine attım. SSDT dosyasını patched içine attım ve farklı SMBIOS ile denedim. İlginç bir şekilde ekran karanlıkta olsa şifre girip enter tuşuna basıyorum sistem arka planda açılıyor. Klavyedeki F11 tuşuna basınca ekran parlaklığı olması gerektiği gibi oluyor. Ama bir program çalıştırınca kararıyor tekrar F11 yapınca ekran yine düzeliyor çalışan programları arka plana alıyor.
Kullandığım efi folder : Dosya Yükle - Dosya Upload
@blackandyellow Kemal lütfen sizde bakar mısınız. Aylardır uğraşıyorum sonunda masaüstü göründü ama yine sorunlu.
IMG_0764.jpg

IMG_0765.jpg

IMG_0766.jpg

IMG_0767.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru şekilde upload edin. Ayrıca sistem tercihleri > Ekran kısmından görsel gönderin.
Kext dosyasınıda L/E içine yükleyip rebuild caches yaptınız mı?
İndir EFI
sudo kextcache -i / komutunu uyguladım ama bir değişiklik olmadı. F11 tuşuna basınca ekran düzeliyor sadece.
İndir origin
Bir şekilde orijin klasörüne dosyaları alabildim.
IMG_0772.jpg

IMG_0773.jpg

IMG_0774.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Komutla yapın denilmedi size.
Ayrıca ekran kartın tanınmamış buda sebep olabilir.
Uygun SMBIOS kullanıp dene.

Komutla yapın denilmedi size.
Ayrıca ekran kartın tanınmamış buda sebep olabilir.
Uygun SMBIOS kullanıp dene.
Sorunum şu. MacOS sistemine tam olarak giremediğimden program kullanamıyorum. F11 ile işletim sistemi arayüzü geliyor ama program çalıştırınca tekrar ekran siyah oluyor. Yine f11 basınca arayüz geliyor ve program arka planda kalıyor ve ben hiç bir işlem yapamıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı