MacOS'ta C# yazılır mı?

AsilTÜRK

Decipat
C# çalışıyorum, MacOS'a ilk defa indirdiğim için bir şey anlamadım. MacOS'ta C# yazılır mı? Hangilerini seçmem lazım yardımcı olur musunuz?

Merhaba,

İstediğin işletim siteminde istediğin programlama dilini yazarsın. Bunun için bir kısıtlama yok. Sonuçta insanların okuyacağı kodu yazıyorsun. Eğer sorun şu ise; C#'ı Mac OS X'te derleyebilirim miyim? Evet derleyebilirsin.

Microsoft'un Visual Studio for Mac paketi var bunu kurduktan sonra; kodlarını yazıp derleyebilirsin. 😉 Kaynağı aşağıya yazdım.

Kaynak: Compiling and Building - Visual Studio for Mac

Merhaba,

İstediğin işletim siteminde istediğin programlama dilini yazarsın. Bunun için bir kısıtlama yok. Sonuçta insanların okuyacağı kodu yazıyorsun. Eğer sorun şu ise; C#'ı Mac OS X'te derleyebilirim miyim? Evet derleyebilirsin.

Microsoft'un Visual Studio for Mac paketi var bunu kurduktan sonra; kodlarını yazıp derleyebilirsin. 😉 Kaynağı aşağıya yazdım.

Kaynak: Compiling and Building - Visual Studio for Mac
Hocam aslında tam olarak burayı anlamadım. Windowsta 3 seçenek vardı onları seçip yüklüyordum bunda nasıl oldugunu çözemedim bir türlü görsele bakın lütfen.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-12-02 15.20.53.png
    Ekran Resmi 2022-12-02 15.20.53.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 185
  • Ekran Resmi 2022-12-02 15.22.42.png
    Ekran Resmi 2022-12-02 15.22.42.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 181
Siz yazdığınız yazılımı hangi işletim sistemlerinde/cihazlarda çalıştırmak istiyorsanız onu seçmeniz için seçenek sunuyor. Örneğin sadece Android için program yazacaksanız Android seçeneğini seçiniz. Hepsi için geliştirme yapacağım derseniz Multi-platform'u seçip tam kurulum yapabilirsiniz.

Burada seçeneğin fazla olması iyi gereksiz paketleri yükleyip bilgisayarın diskini boşa doldurmamak için iyi yapmışlar. :)

Eğer öğrenme aşamasındaysanız ve yazdığınız paketler sadece kendi bilgisayarınızda çalışacaksa Mac OS (Cocoa)'yı kurmanız yeterlidir.

Siz yazdığınız yazılımı hangi işletim sistemlerinde/cihazlarda çalıştırmak istiyorsanız onu seçmeniz için seçenek sunuyor. Örneğin sadece Android için program yazacaksanız Android seçeneğini seçiniz. Hepsi için geliştirme yapacağım derseniz Multi-platform'u seçip tam kurulum yapabilirsiniz.

Burada seçeneğin fazla olması iyi gereksiz paketleri yükleyip bilgisayarın diskini boşa doldurmamak için iyi yapmışlar. :)

Eğer öğrenme aşamasındaysanız ve yazdığınız paketler sadece kendi bilgisayarınızda çalışacaksa Mac OS (Cocoa)'yı kurmanız yeterlidir.
windowsta yaptıgım yüklemelerin hepsi burada da var değil mi? bakın mesela windowsta seçtiklerim bunlar veri depolama ve işleme, asp.net ve web geliştirme bir de .net masaüstü geliştirme. Macte sizin dediğinizi seçip yüklemem yeterli mi?

Dosya Ekleri

• Vs.jpeg
    Vs.jpeg
    244,3 KB · Görüntüleme: 139
  • vss.jpeg
    vss.jpeg
    89 KB · Görüntüleme: 146
Merhaba,

Windows kullanmadığım için ne var bilmiyorum. Ama Mac'te Visual Studio'yu kurduğunuzda tüm işletim sistemleri için rahatça geliştirme yapabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz tik'ler yeterli. İhtiyacınız olursa kurulum dosyasını yeniden çalıştırarak diğer modülleri de ekleyebilirsiniz.

Saygılarımla.

Merhaba,

Windows kullanmadığım için ne var bilmiyorum. Ama Mac'te Visual Studio'yu kurduğunuzda tüm işletim sistemleri için rahatça geliştirme yapabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz tik'ler yeterli. İhtiyacınız olursa kurulum dosyasını yeniden çalıştırarak diğer modülleri de ekleyebilirsiniz.

Saygılarımla.
Hocam tam anlamadım biraz daha açar mısınız? Ben visual studio'yu kurdum ama istediğim her şeyi yapamıyorum bir şeyler eksik ve ekleyemiyorum. İsterseniz görüntü atabilirim. Üstteki arkadaşa atmıstım windows üzerinden kurulum yaptığımda bunları seçiyordum, macOS üzerinden kurulum yapınca hangilerini seçmem gerekiyor? Baştaki .net oto tikli oluyor, baska seçmem gereken ne var? Arayüzleri farklı oldugu için aşırı zorluyor zaten programlama bilgim yok, yeni yeni başladım.

tam kurulum yapmak için tüm tik'leri seçin ileri ileri ileri deyin, den var ne yok kurar.
Başka bir şey yapmanıza gerek yok. 😉

Yeni konular

Geri
Yukarı