Maddi durumumuz ihtiyaçlarıma yetmiyor

Zaten yazının son paragrafında yapman gerekenleri güzel bir şekilde kendin özetlemişsin. Ben de senin geçtiğin yollardan geçtim sayılır. Şu anda elinden geldiğince dediklerini yapman ve bu durumu böyle sürekli olumsuz şekilde düşünerek kafayı takmaman lazım.

Bütün isteklerini karşılayabilecek maddi durumunuz olsaydı, bu yazıyı bu kadar düzgün yazabilecek durumda olmazdın emin ol.

En iyi kulaklıklar kulağında gezerdin ama marketten aldığın o 20TL lik kulaklığı ilk açtığındaki heyecanı yaşayamazdın.

Sabır gösterebilecek yaştasın ve sabretmelisin. Çalışmayı bırakmamalısın ki bu şekilde elde ettiğin her şeylerden çok daha keyif alabilesin. Çok zor ve uzun bir süreçmiş gibi gözünde büyüyebilir ama göz açıp kapayıncaya kadar 3-5 sene geçer. Umarım iyi bir üniversitede istediğin bölüme gidebilirsin.

Dostum çok üzgünüm ama ihtiyacın olan tek şey para ve ailende yeterince yok. Benim önerim yazılım öğren 1-2 seneye fena denmeyecek paralar kazanmaya başlarsın, yapmazsan zaten 1-2 sene sonra aynı yerde olacaksın orası kesin.

Yazılım için bilgisayarından dert yanmışsın anlıyorum fakat öğrenmene engel değil. Bizim okuldaki bilgisayarlarda E8200 işlemci vardı birde bunu düşün.

İhtiyaçlar ile istekleri karıştırmak. Troll konu gibi veya birisi yan hesap açmış kimliğini gizlemek için.
Spor ihtiyaçtır, eğer evde oturursak vücudumuz yağ tulumbasına döner. Genç bir arkadaş, sosyalleşmesi gerekiyor ve hayatının en güzel dönemlerinde. Sosyalleşmeyen birey sizde de görüldüğü üzere beyni çalışmayı durdur. Bir gencin kafede otururken anın tadını çıkartması yerine parayı düşünmesi çok acı. Bunları boşuna anlatıyorum, anlayacağınızı pek sanmıyorum.

Bu sizin her hafta fason mallara para vermenizden kaynaklı. Tek seferde güzel bir şey alsanız ve dikktli kullansanız bozulmaz. Bozuldu diyelim, kaliteli bir mal olduğu için firma malının arkasında duracaktır, gerçekten sizden kaynaklı değil ise hatalarını giderecektir.

Bu tamamen bahane. Ben de uzun süredir spor yapıyorum, evde ilk başlarda ekipmanlarım tam değilken vücut ağırlığı ile yapıyordum. Şişeleri, kitapları çantaya doldurup öyle yapıyordum. Yapacak insan yapar efendim, bahane üretmez.

Ailenizden para istemeye utanıyorsunuz, 20-30 TL için size kızacaklarını düşünmüyorum, gerçekten durumları yoksa burada anlayışlı olması gereken sizsiniz, onlar değil.

Oyun oynamanız mümkün değil, ama yazılım geliştirmeniz mümkün. Burada da bahane üretmişsiniz efendim. Giriş seviyesindeki oyunları oynayabiliyorsanız yazılım geliştirmenizde hiçbir engel göremiyorum. Kitapların PDF`leri var (ücretsiz dağıtılanlardan bahsediyorum, diğer türlüsü korsana girer, pek önermem), özetleri var, en kötü videoları var. İzleyin, okuyun efendim. Kitap şart değil. Öğrenmek isteyen öğrenir, bilgi çağındayız, doğru bilgiye ulaşmak sizin araştırmanıza kalmış. Google Academia, Dergipark gibi bizlere yardımcı olan onlarca kaynak vardır, ben en çok işime yarayanları yazdım size. Buralarda yapacağınız bir aratma ile güzel kaynaklara ulaşırsınız.

İyi bir üniversite kazanmak istiyorsanız arkadaşlar ile gezip, tozmayı bir rafa kaldırın. Derslerinize odaklanın. Bakınız derece öğrencilerine, hepsi aklım olsaydı arkadaşlıkları derslerimden üstün tutmazdım diyor. Ben 10. sınıf öğrencisiyim ama bunu ben de anladım, derslerinizi birçok şeyden üstün tutmalısınız.

Kişisel yorumum; ben burada durumunuzun ihtiyaçlara yetmemesinden çok bahane ürettiğinizi düşünüyorum.
Hocam öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederim ama burada anlatmaya çalıştığım şeyi yanlış anladığınızı (bazı yerlerde benim yanlış anlattığımı) düşünüyorum.
Sırası ile cevaplayayım:

Kulaklık konusunda haklısınız hocam dandik mallar çabuk bozulur bende bunun farkındayım.Almak istediğim kulaklık biraz pahalı olduğu için bayramı bekliyordum o arada da idare etsin diye dandik mallara başvurmak zorunda kalıyordum yanlış bir yol ama bana her alanda lazım olduğu için bunu yapmak zorunda kalıyorum.

Spor konusunda aynı şeyi demişiz hocam.Bence de spor yapacak adam her koşulda yapar ama benim bahsettiğim şey sadece maddi olarak yaşadığım zorluklar.

Hocam ailemin maddi durumunu ailem kadar yakından takip ediyorum ve bana alamayacakları bir şeye anlayış gösterebilecek olgunluktayım. Fakat ailemin 60 liralık dambılı almaması ama 700 liraya kendisinin de kullanacağı bir aleti geliştirmesi bazen uyguladıkları çifte standartın bir göstergesi ben ailemi sadece bu durumlarda eleştiriyorum ayrıca 20 30 lira istememe kızmazlar ama genelde vermedikleri için ben zorluk çekiyorum zaten konunun açılış amacı bu tabii ki bununda farklı farklı sebepleri olabiliyor.Utanma derken şunu kast ettim yani yaşım büyüdüğü için artık birinin parasıyla geçinmek benim hoşuma gitmiyor.

Yazılım ve araştırma konusunda zaten şu sebepten pes ediyorum yapmıyorum demedim sadece imkanlarım böyle olduğu için sorun yaratabildiğinden bahsettim önerileriniz için de teşekkür ederim.

Hocam biraz öyle anlaşılmış kusura bakmayın ama ben her gün akşamlara kadar gezip tozan sadece zaman öldüren bir insan değilim.Fakat benimde bir sosyal hayatım var tabii ki onu da askıya alacağımız zamanlar gelecek fakat şu anlık 4- 5 saat ders çalışmam bana yetiyor ve geri kalan zamanımda bunları yapabiliyorum ve paramın olmaması bu konuda zorluk çıkartıyor dediğim gibi.

Hocam bence de insana engel olan tek şey kendisidir.Bunun haricindeki her şey bahanedir bende bu yazıda hiçbir şekilde şu yüzden şunu yapmayı bıraktım demedim.Ben sadece bu süreçte yaşadığım zorluklardan bahsettim ve illaki her şeyi bir şekilde yoluna oturtuyorum.
Şöyle bir şey diyebilirsiniz "E o zaman niye böyle bir konu açtın" hocam amacım sadece son zamanlarda beni darlamaya başlayan bazı sorunlar konusunda sohbet etmek ve içimi dökmekti. Her şeye ağlayan pes eden biri imajı yaratmamak için de ayriyeten uğraştım.
Hocam şu kötü bilgisayar ile yazılım yapılamaz olayını bırakın, bal gibi de öğrenilir ve yapılır.
Haklısınız hocam özellikle temel şeyler rahat rahat halloluyor.Benim burda bahsettiğim tek şey bilgisayarın hantallığı ve yapamadığı şeyler.
Dostum çok üzgünüm ama ihtiyacın olan tek şey para ve ailende yeterince yok. Benim önerim yazılım öğren 1-2 seneye fena denmeyecek paralar kazanmaya başlarsın, yapmazsan zaten 1-2 sene sonra aynı yerde olacaksın orası kesin.

Yazılım için bilgisayarından dert yanmışsın anlıyorum fakat öğrenmene engel değil. Bizim okuldaki bilgisayarlarda E8200 işlemci vardı birde bunu düşün.
Doğru söylüyorsunuz hocam.
Spor kısmında ağrılıklara ihtiyacın yok. Kalistenik yapabilirsin.

Öneriniz için teşekkür ederim hocam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı