Madencilikte karta verilen zarar işin neresinde?

Elimde 2017 faturalı 2 tane Vega kart vardı. Biri mining kartı idi, diğerinde ise oyun oynanmış. Mining kartı, oyun oynanan karta göre aynı voltajda daha yüksek frekansta daha az güç çekerek daha az ısınıyordu. Tabi her kart aynı olmasa da mining yapmanın kartı yıpratmadığı kanısına vardım.

Mining kartı: 810 mV 1250 MHz 100 W.
Oyun oynanan kart: 810 mV 1100 MHz 110W.

Sayısal değer vermeyin artık sonucu belli olmayan şeylere ya? Bu aynı bitik motora %90 vermek gibi bir şey. Araba mı bu? Niye olur olmadık şeylerle karşılaştırıyorsunuz yahu? Bir de sanki test etmişler gibi %10 ömür kısaltıyor diyorlar. Teknolojik aletlere ömür biçilemez. Bu araba için de geçerli.
Ben okuduğum haberi yazdım kesin öyledir demedim hocam.

+100 konu acilmistir sanirim bunun hakkinda. Kazicilar vs Kullanicilara donusuyor git gide yorumlar.

Ben de soyle bir ornek vereyim:

-Arabanin kilometresi artar diye kullanmayan, sehiricinde otobuse binen bir grup insan var. Diger yandan, almisim arabami catir catir kullanirim, kilometre bakimlarini da yaptiririm diyen bir kesim var.
- Bir de sunu da eklemek lazim: 1m kilometre garantili araba modelleri mevcut.

Bu ekonomik sartlarda ben elimdeki kartin potansiyelini kullanirim. Cekinmeden ancak gerekli bakimi ve tedbiri alarak.

Bu benim de kafama takıldı. Sonuçta oyun oynarken de ekran kartı yoruluyor ve ısınıyor fakat madencilikten ayıran mevzu nedir?

Bu benim de kafama takıldı. Sonuçta oyun oynarken de ekran kartı yoruluyor ve ısınıyor fakat madencilikten ayıran mevzu nedir?
Fark 7/24 sürekli çalışması. Bunun dışında madencilikte bellek, çekirdek frekanslari ve güç tüketimi oyuna göre kat kat daha stabil ve özellikle çekirdek noktasında çok daha düşük frekansta çalışıyor. Bozulma işi şans işi diye düşünüyorum. Kimi kullanıcı alır arada oynar bozulur kimi 4-5 yıl lazım yapar canavar gibi çalışır. Bizim elimizde olan sıcaklıkları kontrol etmek kalanı kimsenin elinde değil maalesef.

Fark 7/24 sürekli çalışması.
9-10 saat çalışması ve bilgisayarın geriye kalan sürede kapalı kalması veya sadece sosyal medya için kullanılması bu durumu nasıl çevirir? Sıcaklık sabit bir şekilde ilerliyor, aslında fan hızını yükseltsem sıcaklık da düşer fakat kendi haline bırakıyorum.

9-10 saat çalışması ve bilgisayarın geriye kalan sürede kapalı kalması veya sadece sosyal medya için kullanılması bu durumu nasıl çevirir? Sıcaklık sabit bir şekilde ilerliyor, aslında fan hızını yükseltsem sıcaklık da düşer fakat kendi haline bırakıyorum.
Bunu kimse bilemez ancak çalışmak için var bu ekran kartları. Sıcaklık sabit ve 60-65 derece altında ise sorun yok. 7/24 de yapabilirsiniz. Bir şey fark etmez. Yani madencilik yapacaksanız yapın ya da yapmayın. 8 10 saat ile zaten kazanç yarı yarıya düşüyor. Yapmışken tam yapsın kişisel fikrim.

1 haftalık denemek için yapıyorum baktım aklıma yatıyor bu sefer tam zamanlı yaparım. Benim sıcaklık 75-77 derece aralığında gidiyor, sizce fan hızını arttırmam lazım mı? 80 ve üstü olmadığı sürece dokunmam diye düşündüm.
Uzun süreli bu sıcaklıklar fazla ki bellek sıcaklığı da bu değerler. Ekran kartınıza göre OC ayarlarını yapın. Yine düşmez ise fanı artırın. 65 üstünü geçmesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı