Madımak (Sivas) Katliamı

İsrail büyükelçisini solcuların taptığı Mahir Çayan öldürdü, 1980 MHP başkan yardımcısı öldürüldü, DHKPC eski başbakan olan Nihat Erimi öldürmesi, Deniz Gezmiş'in bir terörist'den farksız olması adam kaçırması, banka soyması, ABD elçiliğinin önünde ki polislere kurşun sıkması, THKO kurması, solcuların bu adamlara taptığını biliyoruz. Bana göre ikisi de birbirinden masum değil Türk devletini kaosa sürüklediler, iç savaşa sürüklediler.
Bu dediklerinden çok daha fazlasını biliyorum, o dönemin (Deniz Gezmiş davası) avukatlarından biri (sonra Fransa'ya iltica eden) aile dostumuz oluyor. Sana sorduğumla senin söylediğin şeyin hiçbir alakası yok. Bir sol grup, Sivas'ta olana benzer şekilde bir sağ grubu toplu şekilde katletti mi onu soruyorum sana. Bir tarafta ideolojik bir güç oyunun tarafları var, diğer tarafta ise suçsuz insanlar. Bu dediklerinin hiçbiri Sivas'ta yapılan katliam ile benzerlik göstermiyor.

Bu dediklerinden çok daha fazlasını biliyorum, o dönemin (Deniz Gezmiş davası) avukatlarından biri (sonra Fransa'ya iltica eden) aile dostumuz oluyor. Sana sorduğumla senin söylediğin şeyin hiçbir alakası yok. Bir sol grup, Sivas'ta olana benzer şekilde bir sağ grubu toplu şekilde katletti mi onu soruyorum sana. Bir tarafta ideolojik bir güç oyunun tarafları var, diğer tarafta ise suçsuz insanlar. Bu dediklerinin hiçbiri Sivas'ta yapılan katliam ile benzerlik göstermiyor.
Yaşınız benimkinin iki katından büyük daha iyi bilirsiniz tabi ama bir tarafı tutup bir tutup bir tarafa saldırmak bana mantıklı gelmiyor. İnsanları diri diri yakmanın tabi ki açıklaması olmaz, ama bu olaylar çok önceden de devam ediyordu, bir tarafta suçsuz insanlar yok Sovyet Emperyalizmini Türkiye'ye yaymak amacında olan eşkiya insanları destekleyen bir grup var. İnsanların yakılmasına karşıysanız bir büyükelçinin şakak kemiğinden vurulmasına ve eski başbakanın öldürülmesine de karşı olmanız gerek, hem bardağın dolu tarafını görmeli hem de boş tarafını görmeli.

Bir tarafı tutup bir tutup bir tarafa saldırmak bana mantıklı gelmiyor.
İşte her türlü fanatizm bu yüzden kötü bir şey. Fanatik biri sağduyulu olamaz, vicdanını ve aklını bırakıp yerine başka şeyleri koyar.

İnsanların yakılmasına karşıysanız bir büyükelçinin şakak kemiğinden vurulmasına ve eski başbakanın öldürülmesine de karşı olmanız gerek.
Bu dediklerine karşı olmadığımı ya da savunduğumu nereden çıkardın? Benim destekçisi olduğum şey ne solculuk ne de sağcılık, sadece vicdanın destekçisiyim. Vicdanım bunların hepsine aynı ismi veriyor, bir tarafın yaptığı şeyi desteklemiyorsam bunu başka taraf yapınca da desteklemiyorum. Bak bu konudaki ilk mesajımda ne demişim:

Romantik solculardan da milliyetçiliği abartıp kafatasçılığa giden sağ kısımdan hiç hazzetmeyen biri olarak merak edip sorayım dedim.

Büyük gruplar halindeki aptal insanların gücünü hafife almayın...

Fanatizm öyle bir yere uzanmış ki seninle aynı fikirde olmayan, aynı dünya görüşünde olmayan birilerini yakacak seviyeye kadar çıkmış. Yazık, başımıza ne geldiyse hep bölündüğümüzden, birbirimizden koptuğundan geldi. Boşuna demiyorlar, Türk'ün en büyük dostu da, düşmanı da yine bir Türktür.

Temelinde bir Ateist'in yattığını bilmiyordum. Her şey yine bir inancsızın, inananların dinine saygı göstermediği için başlamış gibi..

Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum..
Hortlatma dürtümü tetikler bu.
Aziz Nesin fikrini belirtti, saygısızlık etmediğini kendi de söyledi. Ancak olayı çarpıttılar ve Nesin'i hedef gösterdiler. Sonrası otelin yakılması ve masumların ölmesi oldu. Olayın suçlusu varsa halkı kin ve düşmanlığa yönlendiren kişilerdir. Aziz Nesin değil.

Şu dışarıdaki topluluğun üstüne bir bomba düşse tek kayıp o bomba olurdu, o derece cahil yobaz bir kitle, Türkiye'nin kanserleri.

@KırAtlıLiberal Romantik solculardan da milliyetçiliği abartıp kafatasçılığa giden sağ kısımdan hiç hazzetmeyen biri olarak merak edip sorayım dedim. Bana solcuların, sağcıları toplandıkları bir yerde yakarak öldürdüğü bir olaydan örnek verebilir misin? Geçmiş olayların kaynaklarını okuyorum, ya solcu kahvehanelerinden biri taranmış ya solcuların olduğu mekan yakılmış ya da bir punduna getirilip hapse atılıp işkence edilmişler. Sağcılar için böyle şeyler okumadım, bilmediğim bir şeyler varsa merak ediyorum.
PKK.

Onun haricinde üniversitelerdeki sağ-sol çatışması hep karşılıklı. Yakın tarihten örnek verirsek Fırat Çakıroğlu bilye oynarken öldürülmedi, bir militan tarafından öldürüldü. Fanatik değilim diyerek alttan sol seviciliği yapmanın alemi yok. Bunlar tamamen karşılıklı gerçekleşen olaylar.

Ancak Madımak olayını sağ-sol olarak ele alamazsınız. Katledene sağcı denebilir evet ama sol tanımın nedir diye sorarlar adama. Her gördüğünüz aydın solcu değil. Burada zaten eksene din giriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı