MAG Forge 100R kasa fanlari sesli çalışıyor

Gökhan Kale

Centipat
Arkadaşlar chipset güncellemesi yaptıktan sonra kasa fanlari sesli çalışmaya başladı. ECS B250H4 M.20 anakartım, MSI MAG Forge 100r kasam var ve çoklayici ile bağladım. Bunun ayarını nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a girip ayar yapmanız gerek. Fanlar 3 pinliyse voltaj ayarı yapmanız gerekir. 4 pinliyse direk yüzdelik olarak ayarlayıp geçiyorsunuz. :)

PWM için örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3 pin için örnek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bendede aynı kasa var. Kasanın fanlarını kendi modülüne bağladım anakarta bağlamadım. 1 yılı aşkın zamandır gayet normal çalışıyorlar.
BIOS'a girip ayar yapmanız gerek. Fanlar 3 pinliyse voltaj ayarı yapmanız gerekir. 4 pinliyse direk yüzdelik olarak ayarlayıp geçiyorsunuz. :)

PWM için örnek:

3 pin için örnek:

O ayarı buldum fakat en düşükte nasıl calistirabilirim?
Bi ayar tutturamadım
Bir türlü eski ayara dönemedim.
Oradaki rakamlari dusuruyorum daha sesli çalışıyor chipset güncelleme sonrası böyle oldu eskiden çok sessizdi.

Dosya Ekleri

• 20210425_022200.jpg
    20210425_022200.jpg
    110,5 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
PWM Fan start PWM value değerini değiştirin. %50 hızda çalışmasını istiyorsanız 50 yapın mesela. Smart Fan Slope kısmınıda aynı değer yapın. Siz belirleyin hangi hız olacağını. Fan Full Speed Offseti ayarını da değiştirebiliyorsanız 50 yapın. (Aynı değeri yani.) Sabit hızda dönmesini sağlayın fanların.

BIOS üzerinden PWM değerini 65'e getirirseniz ideal şekilde sessiz çalışır. 67 ve üzerinde biraz daha sesli çalışmaya başlıyor. Aynı kasayı kullanıyorum 65 en ideal değeri.

Teşekkür ederim sabah deneyeceğim.
PWM fan start PWM Value değerini değiştirin. %50 hızda çalışmasını istiyorsanız 50 yapın mesela. Smart fan slope kısmınıda aynı değer yapın. Siz belirleyin hangi hız olacağını. Fan Full Speed offseti ayarını da değiştirebiliyorsanız 50 yapın. (aynı değeri yani.) Sabit hızda dönmesini sağlayın fanların.

Fan Full Speed ofset kısmı diğerlerini ayarlayınca kendi değişiyor.
BIOS üzerinden PWM değerini 65'e getirirseniz ideal şekilde sessiz çalışır. 67 ve üzerinde biraz daha sesli çalışmaya başlıyor. Aynı kasayı kullanıyorum 65 en ideal değeri.

Hocam nasıl olduğunu anlayamadım sayilari azalıyorum ses çoğalıyor.
Ya kardeşim nasıl bir ayar bu düşürüyorum oradaki sayıyı fan hizi daha çok artıyor nasıl yapacağım ben bunu.
Ayarlayamadim bir türlü kasanın fanlarini direk durduracağım önceden böyle değildi sessiz çalışıyordu chipset güncelleme sonrası böyle oldu lütfen bilen birisi yardımcı olabilir mi artik.
Hocam tüm fanları denedim ses yok güç kaynağı fanindan geliyormuş ses.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı