Mağazalarda RTX 3060 fiyatının yüksek olması legal mi?

Ya madem sen bu işlerin içindesin kardeşim o zaman takip edeceksin VRAM üretimi, yarı iletken üretimi ne alemde, minerların parazit gibi çoğaldığını bileceksin bilmiyorsan " ben bu alemdeyim, yaşın küçük." diye boş laf yapmayacaksın anladın mı? Adamlar hazır sistemleri alıp içinden ekran kartını çıkarıp posasını geri satıyor sen gelmişsin ekran kartları ucuza satılsın diyorsun. Evet bence de satılsın ben de alayım ama olmuyor anlıyor musun olmuyor. Adam satamaz falan değil, bak adam iki katına satıyor neredeyse stoklar eriyip gidiyor. Ne diyorum? Arz talep. Ben sana kızmıyorum ya da kötü bir şey söylemiyorum ama şu yaptığın çocukluk. Yaştan bahsediyorsun fakat gerçekliği reddeden sensin. Bence çocuk olan sensin. Render yapıyorsun, neyin renderını yapıyorsun Blender'da tasarım mı yapıyorsun, bir inşaat şirketinde binaların sunum için görsel tasarımını mı yapıyorsun? Yapıyor olabilirsin madem mesleğin madem mecbursun alacaksın ne yapalım neyin tartışmasını veriyorsun ben onu da anlamadım açıkçası.
Yine bir kraldan çok kralcı birisi. Arkadaşım anlamıyor musun nvida oraya yazmış 3200 den başlıyan fiyatlarla nvidia bu adamlara stok yok arz meselesi diyip 200 dolarlık kartı 500 dolara mı satıyor böyle olsa eyvallah. Bu adamlar 200 dolara alıyor 1000 dolara satıyor neyi anlamıyorsun ? Anlamadım ki arkadaş para sanki kendi cebine giriyor
Yok arkadaşlar siz beni anlamıyorsunuz böyle devam gelmiş ordaki ekmeğe takılmış ekmek ile ekran kartını karşılaştırmıyoruz ticaretin etik şeyini karşılaştırıyoruz hey allahım .Devam arkadaşlar devam böyle hak ediyorsunuz :)

Kardeşim adam fırında ekmek üretmiyor. 😄 Çıldıracağım ya, teknolojiyle geçiyor sabahınız akşamınız dünyada ne oluyor biraz açıp bakın. Yarı iletken ile içine milyarlarca transistör doldurulmuş parmak ucundan daha küçük olan o çiplerin üretimi öyle fırında ekmek üretmeye benzemiyor. Adamın belli bir zaman içerisinde üretebileceği çip dolayısıyla ekran kartı sınırlı kısa süreli depolama birimi üretiminde de sıkıntı var. Minerlar o kartları almak için gece gündüz bekliyorne fiyattan satarsalar alacaklar. Ne yapsın adamlar biraz mantıklı düşünü teknoloji çağındayız arkadaş.
Sen niye bana çıkışıyorsun şimdi? Senin yazdıklarını zaten onaylıyorum. Bana burada yorum yapacağına buyur profilime gir de attığım mesajlara göz gezdir.

Yine bir kraldan çok kralcı birisi. Arkadaşım anlamıyor musun nvida oraya yazmış 3200 den başlıyan fiyatlarla nvidia bu adamlara stok yok arz meselesi diyip 200 dolarlık kartı 500 dolara mı satıyor böyle olsa eyvallah. Bu adamlar 200 dolara alıyor 1000 dolara satıyor neyi anlamıyorsun ? Anlamadım ki arkadaş para sanki kendi cebine giriyor
Ya neyin kralı, neyin kralcısı. Kendin söylüyorsun oraya vereceğin para benim cebime girmiyor. Ayrıyeten sana yazılan yazıyı da okumuyorsun. Bellek üretimindeki yetersizlik, çip üretiminin uzun ve sıkıntılı bir süreç olduğu dolayısıyla ekmek üretir gibi ekran kartı üretilemediği, minerların pusuda bekleyip fiyatı ne olursa olsun kartı onar yirmişer satın aldığı, bütün bunları bilenlerin kartları satın alıp kara piyasaya düşürmesi... Bunların hepsi bir araya geldiği zaman o kart ucuza ya da kendi fiyatına satılamaz satılamıyor.

Ya neyin kralı, neyin kralcısı. Kendin söylüyorsun oraya vereceğin para benim cebime girmiyor. Ayrıyeten sana yazılan yazıyı da okumuyorsun. Bellek üretimindeki yetersizlik, çip üretiminin uzun ve sıkıntılı bir süreç olduğu dolayısıyla ekmek üretir gibi ekran kartı üretilemediği, minerların pusuda bekleyip fiyatı ne olursa olsun kartı onar yirmişer satın aldığı, bütün bunları bilenlerin kartları satın alıp kara piyasaya düşürmesi... Bunların hepsi bir araya geldiği zaman o kart ucuza ya da kendi fiyatına satılamaz satılamıyor.
Kendinizi haklı çıkarmak ve beni haksız yapmak için hala ekmek şeyini diyorsunuz ordaki bahsettiğim şey etik arkadaşım.Her neyse boş tartışmaktan başka bir şey olmucak kart filanda alamıcağız yakın zamanda . İyi günler.

Sen niye bana çıkışıyorsun şimdi? Senin yazdıklarını zaten onaylıyorum. Bana burada yorum yapacağına buyur profilime gir de attığım mesajlara göz gezdir.
Ben diğer arkadaşı alıntılayacakken senin mesajını alıntılamış olma ihtimalim çok yüksek çıkışmıyorum hocam niye çıkışayım. 😄 Sana demiyorum ama buradakiler normal hayatta takıldığının kat ve kat fazlası zamanını internette geçiriyorlar ve "güya" bilişim sektörüne meraklılar. Fakat ne neden oluyor düzgün takip etmiyorlar sinir bozucu oluyor buda.
Kendinizi haklı çıkarmak ve beni haksız yapmak için hala ekmek şeyini diyorsunuz ordaki bahsettiğim şey etik arkadaşım.Her neyse boş tartışmaktan başka bir şey olmucak kart filanda alamıcağız yakın zamanda . İyi günler.
Ya kartı ben de alamıyorum, kavga falan da etmiyoruz güzel güzel tartışıyoruz. Evet ekran kartı fiyatları pahalı, evet olması gerektiğinden de yukarı fakat burada yanlış kişiler suçlanıyor. 3500-4000 liraya ortalama bir ekran kartı alacak olmak korkunç bir şey siz bunun farkında değil misiniz geneliniz? Türkiye'nin yarısından fazlası bu parayı bir ay çalışıyor didiniyor kazanamıyor. Türkiye böyle bir ülke değildi bir zamanlar. Bunun vergisi de var üstelik sadece kur da değil. Yani demek istediğim 4000 lira olması gereken bir kart diyorsun bu bile saçma. O kartın satış fiyatı 4000 liraysa bugün mağazaların bunu 5000 liraya satmasını değil başka şeyleri konuşmamız lazım. Hadi onu geç bak. Minerlar kaç paradan bulursa alıyorlar ve 10-20-30 tane alıyorlar. 30 kişinin alacağı kartı adam tek başına alıyor. E bu firmalarda piyasaya sonsuz miktarda kart sürmüyor ki. Çok düz mantık düşünüyorsunuz olmaz böyle. Alamamaksa bende alamıyorum işte söylüyorum benimde sistemimde RTX serisi bir ekran kartı falan takılı değil.

Son düzenleme:
Madem öyle bizede direk firmalardan satış yapsınlar Asus, MSI vb. o zaman kim istiyorsa istediği yerden, alsın istediği fiyata satsın. Ne kadar basit bir şey gibi söylüyorsunuz kazık yemek sizin hoşunuza gidiyor ya da siz de onlar gibi ticaret yapıyorsunuz. Adam kartı geliştirsin ARGE yapsın üretsin saçma sapan bir firma gelip sadece satarak daha fazla gelir elde etsin, tüketicide kazık yesin. Bu nasıl bir düşünceye ya. Gerçi Türk halkından fazla bir şey beklemiyorum artık, nerede fırsatçı, nerde kazıkçı, dolandırıcı hepsiz bizde sen satma, o satmasın uygun fiyattan , kim satacak ? Nasıl düzelecek bu piyasa ? Bu bir şeyle olacak olay değil ekran kartı ile sınırlı değil araba , motorsiklet piyasasıda aynı şekilde. Dolar 8.50 olsun deli gibi zamları yiyelim dolar 6 olsun bir kuruş indirim olmasın. Neymiş zarar ederlermiş hadi oradan. Dolar yükselince biz dolarla iş yapıyoruz diyip zam yapılsın dolar düşünce TL bazında zarar ederiz diyip indirim yapılmaması serbes piyasaysa, böyle bir piyasa olmasın o zaman. Keşke devlet denetlese diyecektim ama onlarında işine geliyor kendileri zaten.. neyse.

Evet, legal ne yazık ki. Serbest ekonomi.
Serbest ekonomiyse fahiş fiyat mal satan zincir marketlere neden ceza kesiliyor? Gündemden uzak kalmışsınız sanırım. Siz kazıklanmaya alışmışsınız ne diyeyim. Amazon neden ucuza satıyor o zaman? Yerli tedarikçiler nvidia'ya şikayet edilip sadece amazon.tr'nin satması sağlanmalı. En azından yeni çıkacak 3050 modelleri icin nvidia bu yerli sözde teknoloji özde al satçı firmalarıyla sözleşme yapmasın.

Yanlış bilmiyorsam bir ürünü piyasa fiyatının çok üstünde satmak yasak. Önerilen satış fiyatı bu konuda pek bir etken değil. Ürün her yerde 100TL iken X firması bunu 500 TL'ye satıyorsa şikayet edilebilir şayet ürünün genel piyasadaki fiyatı da 400-500 civarındaysa önerilen fiyatı 1 TL bile olsa bir şey yapılmaz. Temel gıdalar harici, genelde temel gıdalarda üst ve alt limit olur.

Madem öyle bizede direk firmalardan satış yapsınlar Asus, MSI vb. o zaman kim istiyorsa istediği yerden, alsın istediği fiyata satsın. Ne kadar basit bir şey gibi söylüyorsunuz kazık yemek sizin hoşunuza gidiyor ya da siz de onlar gibi ticaret yapıyorsunuz. Adam kartı geliştirsin ARGE yapsın üretsin saçma sapan bir firma gelip sadece satarak daha fazla gelir elde etsin, tüketicide kazık yesin. Bu nasıl bir düşünceye ya. Gerçi Türk halkından fazla bir şey beklemiyorum artık, nerede fırsatçı, nerde kazıkçı, dolandırıcı hepsiz bizde sen satma, o satmasın uygun fiyattan , kim satacak ? Nasıl düzelecek bu piyasa ? Bu bir şeyle olacak olay değil ekran kartı ile sınırlı değil araba , motorsiklet piyasasıda aynı şekilde. Dolar 8.50 olsun deli gibi zamları yiyelim dolar 6 olsun bir kuruş indirim olmasın. Neymiş zarar ederlermiş hadi oradan. Dolar yükselince biz dolarla iş yapıyoruz diyip zam yapılsın dolar düşünce TL bazında zarar ederiz diyip indirim yapılmaması serbes piyasaysa, böyle bir piyasa olmasın o zaman. Keşke devlet denetlese diyecektim ama onlarında işine geliyor kendileri zaten.. neyse.
1.5 Saat anlattık yukarıda tekrar tekrar yazdırma kardeşim. Yukarıda yazılanları oku ikna olursun.

Serbest piyasa mantığını anlamayan insanlara laf anlatmak da çok sıkıcı iş boş ver. İsterse adam 1 kuruşluk ürünü 5 milyon TL'ye satışa koyar isteyen alır isteyen almaz kimse sizi zorlmamıyor. Yok değerinin çok üstü satılması, yok maliyetinin çok üstü satılması falan geçin bunlar hepsi legal ve ayrıca ekmek, meyve ve sebze gibi ürünlerin yüksek fiyatlı satılmasıda kanuna uygun ancak milletin gazını alıyor işte devlet :) .
1.5 saat anlattık yukarıda tekrar tekrar yazdırma kardeşim. Yukarıda yazılanları oku ikna olursun.

Geri
Yukarı