Mağazanın kabloyu bantlamasındaki fark nedir?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Elektrik kablosunu, fişini, prizini birbirine bağlıyorum(uzatma kablosu yapıyorum) ihtiyacım oldukça ama aynısı elektrik mağazasındakiler de yapıyor.
Acaba benimle onların yaptığı arasında farklar var mı?

Kısaca onlara mı yaptırayım uzatma kablosunu yoksa kendim mi yapayım?

Genelde 2 tane içinde kablosu olan kablolara priz, fiş takıyorum. (Bantlamak değil, civatasını çıkarıp bakır kısmını soyup bakır teli civata kısmına sıkıştırıyorum)

Üçüncü kablolu olandan takmak için sebepler?

Başlıkta hata var. Brnim yaptığım uzatma kablosu ile elektrikçi mağazalarının yaptıkları arasındaki farkı sordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıklamandan pek bir şey anlamadım açıkçası ama 3 kablo varsa sarı-yeşil olan topraktır ve her zaman bağlanmalıdır.

Elektrik kablosunu, fişini, prizini birbirine bağlıyorum ihtiyacım oldukça ama aynısı elektrik mağazasındakiler de yapıyor.
Acaba benimle onların yaptığı arasında farklar var mı?

Kısaca onlara mı yaptırayım uzatma kablosunu yoksa kendim mi yapayım?

Genelde 2 tane içinde kablosu olan kablolara priz, fiş takıyorum.

Üçüncü kablolu olandan takmak için sebepler?

Üçüncü kablo topraklamadır.
Eğer uzatmada topraklamalı bir ürün kullanacaksan bu kablo gerekli.

Senin yaptığın ile mağazada satılan veya yapılanlar aynı. Yaptığınız kablo ince olmamalı ve kesinlikle 3 kablolu kablo kullanılmalı ve topraklama hattına sahip fiş ve prizler kullanılmalı. Hem cihaz güvenliği hem de senin can güvenliğini sağlamak açısından. Bilmiyorsanız yaptırmanızı tavsiye ederim yangın çıkmasına kadar yolu var saka degil yaptiginiz iş.

Geri
Yukarı