Çözüldü MAK anahtarı silinebiliyor mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ramazan Ö

Hectopat
Merhaba. Bilgisayar için Retail almayı düşünüyorum. MAK olanlar anakarta gömülür, format atsan bile tekrar etkinleşir deniliyor. Retail gelmese bile ben bunu silip Retail alıp onu girebiliyor muyum? MAK anahtarı sorunsuzca, uğraştırmadan silinebiliyor mu?

Çözüm
Silinir. Neden silinmesin ki?
BIOS ayarlarına da bakınız. Orada gömülü anahtarı silmek için seçenek oluyor bazen.
MAK Key Nedir? ( Volume MAK Lisans ) MAK Key, tek bir lisans anahtarı ile birden fazla cihazı etkinleştirmek için kullanılır. Bu lisans türü genelde bilgisayar sayıları fazla olan kurumlar tarafından tercih edilir. MAK Key kullanılarak lisanslama işlemi yapılacak bilgisayar sayısı sınırlıdır.
Kaynak: www.baskabirkod.com
Merhaba. Bilgisayar için Retail almayı düşünüyorum. MAK olanlar anakarta gömülür, format atsan bile tekrar etkinleşir deniliyor. Retail gelmese bile ben bunu silip Retail alıp onu girebiliyor muyum? MAK anahtarı sorunsuzca, uğraştırmadan silinebiliyor mu?
20-30 TL fiyatlarına bulunan ürün anahtarlarından alabilirsin. Tabi onlarda forumlarda bulunan ürün anahtarları ama neyse yinede işini görür. Format attıktan sonra ürün anahtarı bilgisayarında kalmaz, bilgisayarın donanım kimliği Microsoft sunucularına gönderilir, format attıktan sonra donanım kimliğine göre otomatik etkinleşir.

@sauranex hocam, attığınız kaynağı ben de okumuştum zaten.
  • MAK Lisansı, OEM lisansındaki gibi anakart değişimi olmadığı takdirde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
Orada da başka yerlerde de anakarta gömülmesine geliyor olay. Ben silinip silinmediğini merak ediyorum.

Silinir. Neden silinmesin ki?
Hocam, ben de silineceğini düşünüyordum. Biraz araştırma yapmıştım ama elle tutulur bir yanıt bulamayınca ve anakarta gömüldüğü için "Silinemeyebilir mi?" sorusunun cevabından emin olamamıştım. :D

BIOS ayarlarına da bakınız. Orada gömülü anahtarı silmek için seçenek oluyor bazen.
B450M S2H var, bir açışımda bakayım. Başka yöntemleri de var mı? Silinememe gibi bir durumla karşılaşabilir miyim?

Silme amacınız nedir?
Şehir dışında okuyorum. Bir gün gelince tekrar bununla vakit kaybetmek istemiyorum. Zaten pek vaktim olmuyor.

Yeni bir ürün anahtarı girdiğiniz zaman diğer anahtar bilgisayarınızda devre dışı kalır.
Anakarttan da silinir mi yani?

Lisanssız mı kullanmak istiyorsunuz?
Hayır, şu an lisanssız deneme sürümünü kullanıyorum sanırım. Özelleştirmeler gibi şeyler dolayısıyla lisanslı kullanmak istiyorum.

Şehir dışında okuyorum. Bir gün gelince tekrar bununla vakit kaybetmek istemiyorum. Zaten pek vaktim olmuyor.

Anakarttan da silinir mi yani?

Hayır, şu an lisanssız deneme sürümünü kullanıyorum sanırım. Özelleştirmeler gibi şeyler dolayısıyla lisanslı kullanmak istiyorum.
Fiziksel olarak anakartınızda depolanan bir ürün anahtarı yok, lisans anahtarını etkinleştirdiğiniz zaman bilgisayarınız anakart veya diğer parçalardan oluşan bir seri numarasını Microsoft sunucularına gönderir, format attıktan sonra bilgisayarınız interneti görünce Microsoft sunucuları tarafından "bu kimliğe göre bu bilgisayarın lisansı var" gibi bir yanıt verir ve bilgisayarınız tekrar etkinleştirilir, lisansınızı silmenize gerek yok, yeni bir anahtar aldığınız zaman tekrar etkinleştirirsiniz eski ürün anahtarı bilgisayarınız için pasif kalır ve yeni ürün anahtarını kullanırsınız. Umarım açıklayıcı olmuştur.

@sauranex hocam, genel olarak anladım, teşekkür ederim :)

MAK ürün anahtarlarının patlayabilme ihtimali de varmış. O yüzden de kullanmak istemiyordum. Zaten merak ettiğim önemli noktalardan birisi de burasıydı. MAK anahtarı bir kere girince ona mahkum olup olmamam. Ama farklı anahtar girince pasif kalması da işimi görür sanırım. :)

@sauranex hocam, genel olarak anladım, teşekkür ederim :)

MAK ürün anahtarlarının patlayabilme ihtimali de varmış. O yüzden de kullanmak istemiyordum. Zaten merak ettiğim önemli noktalardan birisi de burasıydı. MAK anahtarı bir kere girince ona mahkum olup olmamam. Ama farklı anahtar girince pasif kalması da işimi görür sanırım. :)
Patlama durumlarını kafa takma, yenisini 20-30 TL civarında bir fiyata alabilirsin. Eğer içini çok rahatlatmak istiyorsan yeni ürün anahtarı girebilirsin, zaten Windows 11 geliyor, aynı lisansla geçiş yapılacak mı yoksa yeni lisans mı almak gerecek belli değil.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı