Maket silahlı adamı vuran ABD polisi

Arkadaş ne yaşanmasını bekliyormuş ama o durumdan canlı olarak çıkamazsın zaten. Elinde silah olmasa bile bu derece tuhaf davranmak garip. Uyuşturucu etkisinde olabilir.

Amerikan polisini bu anlamda seviyorum, yüzlerce video izlemişliğim var yönergeye göre davranıyorlar. Bir bilgi daha ; eğer ki şüpheli polisin ihtarlarına uymayıp hala bir şeyler arıyorsa polisin o anda bile vurma hakkı var. Bazı polislerin ölümüne sıktığını biliyorum ama bu tür olaylar insiyatif haline gelmiş artık.

Toplamda 1.5 yıl ABD'de yaşadım, polisle şaka olmayacağını, polislerle hiçbir şekilde muhatap olacak bir şey yapmamak gerektiğini ve onlara karşı konulmayacağını anlamam sadece 2 ayımı aldı. Bunlar o kadar orada yaşayıp da bunu hangi kafayla yapıyorlar anlamıyorum. Bence intihar etmek isteyenler ABD'de polise tehdit yaratıyor ki kısa yoldan diğer tarafa garanti geçsinler. Başka bir açıklaması yok.

Haksız bir uygulama yapıldığını düşünüyorsan zaten o anda itaat edip sonrasında bir kamu davası başlatabiliyorsun fakat o anda sana karşı olan bir polise sahte de olsa silah çekmek... İntihar etmek istemiş belli ki, aklıma başka açıklama gelmiyor. Siyah da olsan beyaz da fark etmez, polise silah çekersen indirir orada.

Hocam sağ olun, 1 hafta idare eder beni bu videolar.
Rica ederim de 1 haftadan çok daha uzun süre idare eder o videolar seni. :D Binlerce video var, farklı kanallar var. Her biri o kadar aksiyon dolu olmasa da bazıları filmleri aratmayan cinsten oluyorlar.

Bir video görmüştüm. Amerika'da dur ihtarına uymayan aracı ekipler takip ediyorlar. Adam ısrarla kaçıyor. En sonunda memur arabanın içinden öndeki kaçan arabaya 1 şarjör boşalttı. Evet, arabanın içinden. Kendi ön camını delik deşik etti. Ama kaçmaya çalışan da süzgeç oldu.

Replika olmasaydı ilk yardım yerine 1 şarjör daha mı boşaltacaklardı? :D
Şüpheli etkisiz hale getirildikten sonra her durumda zaten yardıma gidilir. Şüphelinin çevreye ve karşısındakine zarar veremeyecek durumda olduğunda daha ateş etmenin bir manası yoktur ve ateşi bırakıp şüphelinin sağlık durumuna bakılmaya gidiler.

ABD'de bu tür şarjör boşaltma olayları çok normal ve sonucunda yaşayan insanlar da var. 9mm mermilerin bir şarjör boşaltılmasıyla hayatta kalınabiliyor ki 3-4 mermi yediği halde çatışıp sonrasında kan kaybı yüzünden bayılanlar var. O yüzden o kadar mermi sıkılıyor, karşındaki etkisiz hale gelene kadar ateş etme hakkına sahipsin.

Bir video görmüştüm. Amerika'da dur ihtarına uymayan aracı ekipler takip ediyorlar. Adam ısrarla kaçıyor. En sonunda memur arabanın içinden öndeki kaçan arabaya 1 şarjör boşalttı. Evet, arabanın içinden. Kendi ön camını delik deşik etti. Ama kaçmaya çalışan da süzgeç oldu.
Bu tür yetkileri de var ve o çatışma sonrası aracın camını büyük ihtimal bölgedeki polis departmanı kendi bütçesiyle yenilemiştir. Fakat Türkiye'de baktığınız zaman polis aracını çizseniz bile parasını sizden alırlar. Kovalamacada olmanız ya da katili takip etmenizin hiçbir önemi yok. O yüzden Türk polisleri araçla müdahale konusunda zayıf kalıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı