Makine dili nereden öğrenilebilir?

Redux89

Hectopat
Daha fazla  
Makine dili öğrenebileciğim yerler var mı? Biraz merak ediyorum makine dilini. Şu an C# öğreniyorum. C#'dan sonra öğrenebileceğim bir yer varsa makine dili öğrenmek istiyorum.

Makine dili öğrenebileciğim yerler var mı? Biraz merak ediyorum makine dilini. Şu an C# öğreniyorum. C#'dan sonra öğrenebileceğim bir yer varsa makine dili öğrenmek istiyorum.

Hocam Assembly zor bir dil. C++ geçin bence.

Assembly işlemci dili, dünyanın en zor programlama dili diye geçiyor çoğu yerde.

@The Anorak hocam daha iyi biliyordur.

Hocam Assembly zor bir dil. C++ geçin bence.

Assembly işlemci dili, dünyanın en zor programlama dili diye geçiyor çoğu yerde.

Nasıl yani Assembly öğrenmiyorum ki. C# öğreniyorum oyun geliştirme için. Şu an amatörce 2D bir oyun yaptım Unity de. Biraz merak ettim makine dilini de. Assembly mı lazım makine dili için?

Nasıl yani Assembly öğrenmiyorum ki. C# öğreniyorum oyun geliştirme için. Şu an amatörce 2D bir oyun yaptım Unity de. Biraz merak ettim makine dilini de. Assembly mı lazım makine dili için?

Hocam Assembly ile makine dili neredeyse aynı şey. İkisi de 0 ve 1'den oluşuyor (işlem bakımından).

Son düzenleme:
Makine dili dediğimiz şey 01. Bunun öğrenmenin pek bir faydası yok.

Low level bir şeyler yapmak arka planda işlerin nasıl döndüğünü anlamak istiyorsanız Assembly dillerine yönelebilirsiniz.

Emu8086 veya doğrudan FASM, MASM gibi assemblerlar ile x86 öğrenebilirsiniz.
Veya benim daha çok sevdiğim ancak günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan 32 bit MIPS assembly.

asm.jpg

Hocam Assembly ile makine dili aynı şey. İkisi de 0 ve 1'den oluşuyor (işlem bakımından).

Makine dili dediğimiz şey 01. bunun öğrenmenin pek bir faydası yok.

Low Level bir şeyler yapmak arka planda işlerin nasıl döndüğünü anlamak istiyorsanız Assembly dillerine yönelebilirsiniz.

EMU8086 veya doğrudan fasm, masm gibi assemblerlar ile X86 öğrenebilirsiniz.
Veya benim daha çok sevdiğim ancak günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan 32 Bit mıps Assembly.

Normal kodlama gibi değil yani. O zaman Assembly'ın temelini öğrensem. (sadece hobi olarak). Sonra ana amacım olan oyun geliştirmeye devam edebilir miyim?

Makine dili dediğimiz şey 01. bunun öğrenmenin pek bir faydası yok.

Low Level bir şeyler yapmak arka planda işlerin nasıl döndüğünü anlamak istiyorsanız Assembly dillerine yönelebilirsiniz.

EMU8086 veya doğrudan fasm, masm gibi assemblerlar ile X86 öğrenebilirsiniz.
Veya benim daha çok sevdiğim ancak günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan 32 Bit mıps Assembly.

Eki Görüntüle 966961

Bazen kendimi açıklayamıyorum. Hocam güzel şekilde anlatmış.
Normal kodlama gibi değil yani. O zaman Assembly'ın temelini öğrensem. (sadece hobi olarak). Sonra ana amacım olan oyun geliştirmeye devam edebilir miyim?

Edersiniz. Zaten C# gibi diller derleyiciler ile otomatik makine diline çeviriliyor.

Doğrudan değil de dolaylı olarak yardımı dokunur.
C#, Unity içerisinde assembly kullanmazsınız. Ancak Assembly öğrenirken sıkça kullanılan bitwise işlemler, conditional jump, call stack, memory addressing, offsetting vs gibi konuları iyice anlayıp yazdığınız kodu daha optimize hale getirebilirsiniz.

Bkz. Basit bir örnek.
C#:
// modulo operator
if(number % 2 == 0)
{
    // sayı çift
}

// bitwise and
if((number & 1) == 0)
{
    // sayı çift
}

Sayıların bellek üzerinde nasıl saklandığını anladığınız zaman bir sayının çift mi yoksa tek mi olduğunu anlamak için mod 2'sini alıp kalanın 1 mi yoksa 0'mı olduğunu kontrol etmenize gerek yok. LSB (En önemsiz bit) 1 ise sayı tektir, 0 ise çift. Bitwise AND işlemi ile maskeleme yapıp sadece en sağda bulunan önemsiz bite bakarak tek mi yoksa çift mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Son düzenleme:

Kardeşim sen fazla gaza gelmişsin yavaş, daha 40 tekne ekmek yiyeceksin. Kendin demişsin C#'ı sadece oyun geliştirecek kadar biliyorsun. Daha o dilin içinde öğreneceğin çok şey var ama mesele kimin neyin sana öğreteği. Okul ya da kursta belli bir yere kadar öğretiyorlar üniversiteye gitmen lazım o işler için. O kadar kolay olsa üniversiteye niye gidiyor millet?

Yeni konular

Geri
Yukarı