Makine teknikerligi maaşları ne kadar?

Nerede olduğuna bağlı. 2 arkadaşım makine teknikeri. Biri ASELSAN'da diğeri ROKETSAN'da. Maaşları her ikisinin de asgari ücret + kurum ek ödeme + prim + mesaiye kalırsa -kesin kalınıyor- ek ücret = ASELSAN'daki 12, ROKETSAN'daki 16 alıyor. Ancak ROKETSAN'daki çok yoruluyor, kaldı ki iş yeri Elmadağ'da. Eğer ki kamu kurum ve kuruluşu veya savunma sanayi olmaz ise asgari ücretin çok cüzi üstünde alırsın.

Türkiye'de tekniker adamın hiçbir değeri yok. Bu makine içinde böyle elektrik içinde böyle diger meslekler içinde böyle amacınız mühendis olmak olsun.

Teknikerler güzel para kazanıyor diyenlere asla inanmayın bizzat hocalarım tarafından bu şekilde kandırılmıştım 9bin lira alırsınız dedikleri zamanlarda teknikerler 2000tl maaş alıyordu.

Hatta staj sırasında durumu yadırgayip patrona demiştim 9bin maaş alırsınız dediler diye, adamlar mabadi ile gülmüştü. Bugün bir tekniker kıyak bir yerde çalışmıyorsa 10bin maaş alır.

Türkiye'de her (birkaç istisna var tabi) tecrübesiz ve liyakatli çalışmak isteyenin maaşı asgari ücrettir. İş yerinin eleman ihtiyacına ve sizin donanımıza göre biraz yukarı çekilebilse de çok bir değişim olmaz.
Nerede olduğuna bağlı. 2 arkadaşım makine teknikeri. Biri ASELSAN'da diğeri ROKETSAN'da. Maaşları her ikisinin de asgari ücret + kurum ek ödeme + prim + mesaiye kalırsa -kesin kalınıyor- ek ücret = ASELSAN'daki 12, ROKETSAN'daki 16 alıyor. Ancak ROKETSAN'daki çok yoruluyor, kaldı ki iş yeri Elmadağ'da. Eğer ki kamu kurum ve kuruluşu veya savunma sanayi olmaz ise asgari ücretin çok cüzi üstünde alırsın.
Bahsettiği gibi kamuya ait yahut büyük ölçekli firmalar da bu skala biraz genişler gibi olsa da esasen çok bir değişiklik yoktur. Büyük ölçekli firmaların artısı ilerisi için maaş ve olası daha iyi bir konumdur ama genellikle liyakatsiz alımlar söz konusudur.

Türkiye'de her (birkaç istisna var tabii) tecrübesiz ve liyakatli çalışmak isteyenin maaşı asgari ücrettir. İş yerinin eleman ihtiyacına ve sizin donanımıza göre biraz yukarı çekilebilse de çok bir değişim olmaz.

Bahsettiği gibi kamuya ait yahut büyük ölçekli firmalar da bu skala biraz genişler gibi olsa da esasen çok bir değişiklik yoktur. Büyük ölçekli firmaların artısı ilerisi için maaş ve olası daha iyi bir konumdur ama genellikle liyakatsiz alımlar söz konusudur.

Sizce ne okumaliyim?

Türkiye'de tekniker adamın hiçbir değeri yok. Bu makine içinde böyle elektrik içinde böyle diger meslekler içinde böyle amacınız mühendis olmak olsun.

Teknikerler güzel para kazanıyor diyenlere asla inanmayın bizzat hocalarım tarafından bu şekilde kandırılmıştım 9bin lira alırsınız dedikleri zamanlarda teknikerler 2000TL maaş alıyordu.

Hatta staj sırasında durumu yadırgayip patrona demiştim 9bin maaş alırsınız dediler diye, adamlar mabadi ile gülmüştü. Bugün bir tekniker kıyak bir yerde çalışmıyorsa 10bin maaş alır.

Sizce ne okumaliyim?

Sizce ne okumaliyim?
Bence veya başkasınca bir öğrenim görmeniz yalnızca hayatınızı zora sokar. Yapmak istediğiniz işi seçerken:
1- Bu işi her gün sıkılmadan yapabilir miyim? Neticede kim, ne derse desin o işi yıllarca yapacak olan sizsiniz.
2- Ülkemde bu işin ilgilendiğim dalıyla ilgili bir sektör var mı? Yoksa bu işi icra etmek için yurt dışına gider miyim?
3- Ne iş yaparsanız yapın global olarak yetkinlik sağlayabilecek uzmanlıkta yapmaya çalışın. Belki nepotizmden ötürü kısa süreli sorunlar yaşarsınız ama uzun vadede hem kimsenin yükünü taşımaz hem kimseye bağlı çalışmadığınız için biriyle gelip biriyle gitmezsiniz hem de işinizi iyi yaptığınız için alanızda aranan kişi olursunuz.
Eğer bu üçünü iyi tahlil ederseniz, çok absürt ya da doygunluğa ulaşmış işler harici, tecrübe kazandıkça sorun yaşamazsınız. Tabi bir de işi öğrenip yatmamak, güncel olarak takip etmekte lazım.

Bence veya başkasınca bir öğrenim görmeniz yalnızca hayatınızı zora sokar. Yapmak istediğiniz işi seçerken:
1- Bu işi her gün sıkılmadan yapabilir miyim? Neticede kim, ne derse desin o işi yıllarca yapacak olan sizsiniz.
2- Ülkemde bu işin ilgilendiğim dalıyla ilgili bir sektör var mı? Yoksa bu işi icra etmek için yurt dışına gider miyim?
3- Ne iş yaparsanız yapın global olarak yetkinlik sağlayabilecek uzmanlıkta yapmaya çalışın. Belki nepotizmden ötürü kısa süreli sorunlar yaşarsınız ama uzun vadede hem kimsenin yükünü taşımaz hem kimseye bağlı çalışmadığınız için biriyle gelip biriyle gitmezsiniz hem de işinizi iyi yaptığınız için alanızda aranan kişi olursunuz.
Eğer bu üçünü iyi tahlil ederseniz, çok absürt ya da doygunluğa ulaşmış işler harici, tecrübe kazandıkça sorun yaşamazsınız. Tabii bir de işi öğrenip yatmamak, güncel olarak takip etmekte lazım.

Keşke ders merakım olsa hiç mi merakım olmaz ya

@umut bayaner güzel bir üniversitede ingilizce işletme okumanızı ben şahsen tavsiye ederim. Eşit bilgi seviyesindeki bir mühendis ile işletme mezunu bir beyaz yakalı aynı maaşı alıyor ama hem eğitim süreci hemde iş yerinde yaptıkları işin zorluğu göz önüne alındığında mühendis hakettiği değeri görmüyor diye düşünüyorum. Türkiye'de en temizi memur olmak yerinizde olsaydım özel sektörde de iş bulabilen yüksek atamalı bir mesleği tercih ederdim.

Şuna da bir açıklık getireyim elbette herkes sevdiği işi öğrenmeli ve yapmalı ama o işler öyle olmuyor maalesef. Sevdiğiniz işi zehir ederler adama, ben bunları yaşamış birisi değilim ama yaşayan çok gördüm.

Keşke ders merakım olsa hiç mi merakım olmaz ya

Önceden fabrika da calismadiysaniz bi gidin çalışın o zaman yemek yemez ders çalışırsınız :) yok o zorluğu biliyor ona rağmen ders çalışmak istemiyorsanız yapacak bişey yok.

Yazılım ile ilgili bir şey okumanı veya güzel bir üniversitede İNGİLİZCE mühendislik -Sayısaldan ilerleyeceğini düşündüğümden bu bölümleri yazdım-
Hukukçubey kardeşim sistemde özel mesaj atılamadığı için özelden yazamıyorum. Foruma gelince lütfen bu yazıma dönüş yapar mısın ? Bir konu hakkında soru sormam lâzım. Geçmiş bir konu yanıtına istinaden. Çok önemli ve mühimdir. Teşekkür ederim. Hayırlı sahurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı