Maksimum oyun performansı için modlu Windows sürümü

Mc_rapboi

Picopat
Daha fazla  
RAM
2x16 GB Kingston
SSD veya HDD modeli
Crucial P1 1 TB
Ekran kartı
Nvidia GTX 1050Ti
Anakart
Lenovo
İşlemci
İ7 7700HQ
Dün bir forumdan XOS isimli bir modlanmış Windows ISO'su buldum. Windows 10 1803 sürümü ve bütün gereksiz işlevler çıkarılmış. Normalde oynanmış sürümlere güvenmem ama oyundaki takılmalardan FPS droplardan bıktığım için denemek istedim, Dual Boot'a ikinci sistem olarak kurdum.

Sonuç harika. Boşta RAM ve işlemci kullanımı çok düşük. O yüzden oyun sırasında da kasmıyor. 3 yıldır oynadığım oyunu ilk defa sorunsuz oynayabildim. Sizinle de paylaşayım istedim.

Maksimum oyun performansı için modlu Windows sürümü bende arıyorum. Bunun bir faydası var mı?
Hocam ben faydasını gördüm. Ama şunu söyleyeyim sistemi rahatlatmak adına çok fazla Windows işlevi çıkarılmış ve kurulumdan sonra sürücüleri elle yüklemeniz gerekiyor. O yüzden önce harici bir belleğe veya diske sisteminizin sürücülerini indirip yedekleyin sonra kurulumu yapın. Bitince de sürücüleri yüklersiniz.

GhostSpectre & RevOS en iyi modlanmış sürüm neredeyse.
Ghost'u da indirdim. Zamanım olursa onu da denerim bugün.

Ghost Spectre'de Windows'u güncelleyip yapılan ince ayarların korunması çok iyi özellik. Ancak güvenilirlik açısından çok arada kaldım.
Güvenilirlik hepsinde aynı yani sonuçta oynanmış sistemler. O Windows'da sadece oyun açacaksınız alışveriş bankacılık falan sıkıntı olabilir.

Sizin sisteminiz için zaten Windows 10 Home 21H2 oldukça hafif bir sürüm olarak kalıyor. Bence o sürümler bilgisayarları tam sınırda 25-30 fps arasında oyun açan kötü sistemler için daha makul olur. Yine de ben önermiyorum. Belki oynadığınız oyun eski sürüm 1803 ile daha uyumludur. İşletim sistemi daha hafif diye daha iyi FPS alacağınızı düşünmüyorum. Sizin sistemi ne kadar sömürebilir ki zaten Windows 10.

Microsoft tarafından sağlanan LTSB ve LTSC sürümleri ile güvenlik sorunu bile yaşamadan benzer hatta aynı performansı alabilirsiniz.

Zaten yapılan işlem internetten sizin bile indirebileceğiniz “ince ayar dosyaları” ile arkaplanda çalışan “gereksiz” hizmetleri ve işlemleri kapatarak disk ve RAM kullanımını azaltmak.

Geri
Yukarı