Maksimum Veri Oranı'ndan daha fazla Mevcut Veri Oranı

m0rphine

Kilopat
Geçenlerde açmış olduğum "Hat Değerleri Yorumlama" başlıklı konumdaki yardımlarınız için teşekkürler. Aklıma takılan bir soruyu yöneltmek istiyorum. Modem arayüzüne girdiğimde maksimum veri oranı geçenkiyle aynı olarak 25K civarında. Ama mevcut veri oranı 35K civarında. Önceki konumda gözüken hat zayıflaması ve snR margin değeri aynı ve rezalet. Speedtest'te hızım 32-33 Mbps çıkıyor. Normalde kopmalar yaşamam lazım sizin de malumunuz fakat hiçbir oyunda kopma yaşamıyorum. Pingim Avrupa sunucularında 50-60 ms civarında. Nasıl oluyor bu durum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle VDSL nedir ondan başlayalım. :) Yakın konumdaki fiber baskına bakır kablo ile bağlanıp santrali ve eski santral teknolojisini aradan çıkartarak internete bağlanırsınız. Her baskın taşıyabileceği bir kapasite mevcuttur. Bu yük normal bağlantılarda,(ONT'ye bağlı fiber kablonun apartman şaftından direkt baska bağlanması) 5Gbps'tir. 1 Apartman'da 30 daire olduğunu ve her dairenin 100Mbps internet hızı olduğunu düşünürsek bask bu yapıyı kaldırabilir. Fakat mahalle basklarında ise baska VDSL ile gelen hat sayısı fazla ve apartman-bask arası kullanılan bakır kablolar 52Mbps taşıyabileceği için mevcutta aldığınız hız o an yaşanan kullanım durumuna göre değişebilir. Akşam saatlerinde kullanım oranı fazla olacağından hız düşüşü yaşamanız normal. Gündüz ise 52Mbps'e kadar hız alabilirsiniz. Tabi bu hız dairenize gelen bakır kablonun kalitesi, modeminiz gibi sebeplere göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebepten dolayı adsl satan ISS'ler 'e kadar ifadesini kullanırken, kendi fiber altyapısını kullanan ISS'ler direkt 25Mbps, 50Mbps gibi hızları net olarak belirtiler. Hatta superonline %20 daha fazla hat veriyor tüm kullanıcılarına. 100Mbps hızınız varsa 120Mbps alırsınız ve veri kaybı yaşamazsınız.

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Binada internet kullanan insanlar genelde TT veya Superonline kullanıyor. 24 daire var. Şu an altyapı sorgulaması yaptığımızda veya ISS'leri aradığımızda adresimize 16 Mbps'e kadar ADSL hız sağlayabileceklerini söylüyorlar. Binada 24 ve üzeri kullanan kişi sayısı çok az. Ben de yakın zamana kadar ADSL kullanıyordum.

Turkcell ile taahhütüm bitince hız ve fiyat bilgisi için ISS'leri aramaya başladım. En yüksek hızı TT verdi. 83 liraya aylık 200 GB kotalı 35 Mbps internet kullanıyorum. Ve sizin söylediğiniz gibi kopma yaşamıyorum. Turknet vb. firmalar nedense 16 Mbps'ten daha fazla hız veremeyeceklerini söylediler.

Doğru mu anladım bilmiyorum. Yani şimdi binada VDSL kullanan sayısı arttıkça benim kopma yaşama ihtimalim mi artacak? @BETERZ

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Binada internet kullanan insanlar genelde TT veya Superonline kullanıyor. 24 daire var. Şu an altyapı sorgulaması yaptığımızda veya ISS'leri aradığımızda adresimize 16 Mbps'e kadar ADSL hız sağlayabileceklerini söylüyorlar. Binada 24 ve üzeri kullanan kişi sayısı çok az. Ben de yakın zamana kadar ADSL kullanıyordum.

Turkcell ile taahhütüm bitince hız ve fiyat bilgisi için ISS'leri aramaya başladım. En yüksek hızı TT verdi. 83 liraya aylık 200 GB kotalı 35 Mbps internet kullanıyorum. Ve sizin söylediğiniz gibi kopma yaşamıyorum. Turknet vb. firmalar nedense 16 Mbps'ten daha fazla hız veremeyeceklerini söylediler.

Doğru mu anladım bilmiyorum. Yani şimdi binada VDSL kullanan sayısı arttıkça benim kopma yaşama ihtimalim mi artacak? @BETERZ

Sadece bina olarak düşünmek yanlış olur. Bina içindeki ankastre ve ona gelen hat da önemli fakat esas önemli olan bağlantı kurduğunuz bask. Mahallenizde VDSL kullanan sayısı artarsa (10-15 kişilik artıştan bahsetmiyorum, en az 200 kişi) bağlantı hızınız 1-2Mbps düşebilir. Tabi türk telekom ne kadar altyapı yatırımı yapıp iyileştirme sağlıyor bilemiyorum fakat mevcut adsl abonelerini düşünürsek yaptıklarını da sanmıyorum.

Sizin şu an yaşayacağınız en önemli sorun veri kaybına bağlı ping olur. Binanızın içindeki kablo ve ankastreniz yeniyse bu tarz bir sorun yaşamayı düşünmeniz bile gerekmez.

İlginiz ve anlatımınız için teşekkürler. Bu sorumun cevabını arıyordum. Ping yükselmesi yaşamıyorum. Fakat nasıl olduğunu merak ediyordum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı