Manavgat'taki yangını 12 yaşında bir çocuğun çıkardığı belirlendi

Yangınla mücadele son hızla devam ederken Manavgat'ta başlayan yangınlarla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Bilgilere göre yangının başlamasından bir çocuk sorumlu. Daha 12 yaşında olan m. A. T. Verdiği ifadede yangını kendisinin başlattığını kabul etti.

İfadesi:
28 Temmuz tarihinde ablam ve kardeşim ile birlikte dayımlara kahvaltıya gittik. Saat 10.00 gibi eve geldik. Sonra saat 13.00-14.00 sıralarında dışarıya çıktım. Kafamda daha önceden annem ve babamın durumu nedeniyle ormanı yakma planım vardı. Mutfakta bulunan çekmeceden aldığım mavi renkli bir çakmak ile ormana gittim. Biz bu ormanda daha önceden hayvancılık yapmıştık. Bu sebeple ormanı biliyordum. Ormana gittiğimde yerde bulunan kurumuş çalılara etraftan biraz daha çalı ve kurumuş ot toplayarak çember haline getirdim ve elimdeki çakmakla orayı ateşe verdim. Beş dakika kadar orada kaldım. Yangın büyüdü. Ben ormanın yakınlarındaki oduncunun bulunduğu yöne doğru gittim ama oduncuyu görmedim. Yangının istif halinde bulunan odunlara doğru ilerlediğini görünce yangının daha fazla büyümesini engellemeye çalıştım. Ancak başaramayınca koşarak hızlıca eve gittim. Ormanı hiç kimseden talimat almadan kendi istediğim ile yaktım. Bu konuda birileri bana tehditte bulunmadı veya yönlendirmesi olmadı. Ormanı yakmam konusunda kimse beni tehdit etmedi, aileme ya da bana zarar vereceklerini söylemediler. Çok pişmanım.

En sonunda m. A. T. Adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. M. A. T. İçin eğitim tedbiri uygulanmasına ve resmi bir yurda yerleştirilmesine karar verildi.

Kaynak:

11-12 yaşlarımda trafik kazası yaşayıp çocuk şubeye giden biri olarak söylüyorum çocuklar ifadeye özellikle kişisel düşünce yansıtırlar örneğin "Ormana yorgun bir şekilde gittim" tarzı düşünceler. Çocuğun ifade bayağı profesyonel. Ya, binlerce kere suça karışıp ifadeye çağırılan birisi ki ihtimali çok düşük veya ifadesi ezberletilmiş birisi.

Bu işin içinde gerçekten bir kahbelik olabilir.

images (7).jpeg

Geri
Yukarı