Manjaro sistem temizliği

unknownuser5252

Centipat
Arkadaşlar merhaba.

Manjaro işletim sistemi kullanmaktayım. Şimdilik sistemimi manual olarak kodlarla temizliyorum ama yeterli mi bilmiyorum. Önerdiğiniz bir program var mı? Var ise root erişimi vermediğim taktirde sistemde herhangi bir zarara yol açar mı?

Yardım için teşekkürler.

Kullandığımda tüm temizlik kutucuklarını işaretlesem sorun çıkar mı bilemiyorum.

Boş alanı temizle seçeneğini işaretlerseniz işlem uzun sürebilir. Bunun dışında browserlar kısmındaki cookies, passwords vs. temizle derseniz şu an webte login olduğunuz sessionları kaybedersiniz. Yani tekrar login olmanız gerekir. Ancak hiçbir seçeneğin PC´ye sorun çıkartacağını düşünmüyorum.

Neden? Artısı nedir bunun hemen iptal ediyorum.

Normalde bir dosyayı sildiğinizde (çöp kutusundan kaldırsanız bile) o dosya tam olarak silinmiyor. Tamamen silinebilmesi için diskteki alana tekrar veri yazılması gerekiyor. O seçenekte silinen veri tekrar geri kurtarılamasın diye boş alana veri yazıp siliyor. Avantajı bir dosyadan tamamen kurtulmak istiyorsanız işe yarayabilir. Dezavantajı eğer SSD kullanıyorsanız diskin ömrünü kısaltabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı