Manjaro'nun yarına kurulabilecek Distro önerisi

Bence bu daha çok kişinin tercihlerine ve kullanımına bağlı. Artix, tabanını aşan bir dağıtımdır, systemd-free bir distrodur ve en iyi arch based distrolardan biridir. Onun dışında bağımsız bir dağıtım olarak Void epey iyidir, denenmelidir. Eskiden KISS de vardı ama şimdi desteği yok. Onun dışında, NixOS vs. tonla dağıtım var.
Evet Artix'i biliyorum aslında denemek çok isterim ama zor gelmiyor değil şu an. Bir ara denemeyi bende düşünüyorum zaten denediklerim arasında en iyisi Saf Arch idi. Void'in paket zenginliğini bilemediğim için zaman kaybetmek istemedim. Belki deneyebilirim bir ara.

Evet Artix'i biliyorum aslında denemek çok isterim ama zor gelmiyor değil şu an. Bir ara denemeyi bende düşünüyorum zaten denediklerim arasında en iyisi Saf Arch idi. Void'in paket zenginliğini bilemediğim için zaman kaybetmek istemedim. Belki deneyebilirim bir ara.
Void'in repolari biraz kucuk, paket yoneticisi guzel.

Void'in repolari biraz kucuk, paket yoneticisi guzel.
Öyleyse yeni hedefim Artix olur galiba. :)

Artix de Arch Linux gibi terminal ekranıyla kuruluyor demiştiniz. Arch ile aynı değil mi kurulum hocam? Aynı şekilde devam edebilirim yani?

Bu arada Systemd sistem kapanışıyla alakalı olabilir mi? Arch kullandığımdan beri bazen sistemi kapatamıyorum. Önceki dağıtımlarda da ara olurdu.

Artix de Arch Linux gibi terminal ekranıyla kuruluyor demiştiniz. Arch ile aynı değil mi kurulum hocam? Aynı şekilde devam edebilirim yani?

Bu arada Systemd sistem kapanışıyla alakalı olabilir mi? Arch kullandığımdan beri bazen sistemi kapatamıyorum. Önceki dağıtımlarda da ara olurdu.
Cogu sey ayni, pacstrap yerine basestrap kullanacaksiniz ve systemd komutlari yerine farkli init komutlari kullanacaksiniz sadece. Hic zorlanmazsiniz.
Olabilir.

İkisi de. Özelleştirmeyi bilmiyorum ve uğraşmayı sevmiyorum. Dolayısıyla öğrenesim de yok.

ArchCraft kullanıyorum aktif olarak. Openbox ve bspwm gayet hoş, GNOME'da ek olarak yüklü, şuan GNOME kullanıyorum. XFCE kullandığımda beğenmedim.

Bir ara distro hopping yapıyordum, farklı tabanlar kullandım ama en rahat ettiğim taban arch olduğu için değiştirmek istemiyorum. Ubuntu/Debian, Fedora, Arch dağıtımları denedim. Gentoo hiç uğraşmak istemedim.
Peki hocam, daha fazlası için uğraşmıyorsanız kullanabilirsiniz, olduğunuz yerde kalabilirsiniz (distro).

Repoları biraz küçüktür, ama bu onun için bir eksi yaratmıyor.Kaynaktan derleyebilir veya flatpak kullanabilirsiniz.

Artix'i Gui olarak da kurabilirsiniz, ayrıca isterseniz base iso'dan arch gibi kurulum yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı