Mantık nedir?

Çok zor açıklanan bu sorunun cevabı sizce nedir?
Benim bu soruya cevabım şu şekilde:
Mantık, insanın beynindeki akıl terazisidir.
Görüşlerinizi bekliyorum...

Mantık öznel bir yargıdır. Nasıl yani dediğini duyar gibiyim, o zaman hemen anlatayım.

Mantık: Kişinin yaşadığı tecrübeler, deneyimlerin toplanıp beyin denilen bilgi merkezinde harmanlanıp, kişinin kendi özgür iradesi ile hareket etmesine denir.

Mantık neden mi özneldir? Hemen anlatalım.

Birisi Annesi tarafından büyütülen babası tarafından şiddet gören bir çocuk, diğer çocuk ise bu durum tam tersi bir şekilde büyütülse.

Çocuğun yaşadığı tecrübe ve deneyimlerin toplanıp özgür iradesi ile karar verdiği zaman (sağlıklı bir insanda) 'Annesi mi, babası mı?' diye sorulduğunda annesini seçmesi daha mantıklı olacaktır.

Tam tersi durumda ise babasını seçmesi daha mantıklı olacaktır.

Mazoşist birisi ise Babasının onu dövmesi zevk verdiği için bize göre mantıksız ama ona göre mantıklı olan hareketi yapıp babasını seçecektir.

Bu yüzden bu fikir mantıklı değil demeden önce, kişinin yaşanmışlıkları ve tecrübeleri ile empati kurun.

Mantık öznel bir yargıdır.

Tam tersi. Mantik matematiksel bir fonksiyondur, kisisel fikirlerden ve oznellikten ayrilmistir.
Bu fonksiyona bir girdi verirsin, o da sana bir cikti verir. Ayni girdi hep ayni sonucu dogurur.
Bu yuzden "Aklin yolu birdir" diye bir soz var. Mantikli insanlar benzer durumlari analiz ettiklerinde benzer sonuclara ulasirlar.

Tam tersi. Mantik matematiksel bir fonksiyondur, kisisel fikirlerden ve oznellikten ayrilmistir.
Bu fonksiyona bir girdi verirsin, o da sana bir cikti verir. Ayni girdi hep ayni sonucu dogurur.
Bu yuzden "Aklin yolu birdir" diye bir soz var. Mantikli insanlar benzer durumlari analiz ettiklerinde benzer sonuclara ulasirlar.

Fonksiyonel olarak düşünürsek, bir fonksiyonun tersi olabilmesi için, birebir ve örten olmalıdır. Yani bazı şartlar sağlanmadan bu konu hakkındaki karşıdaki kişinin verdiği kararı mantıklı veya mantıksız diye ayırmak, bizim at gözlüğü ile dünya ya bakmamıza neden olur.

Fonksiyonel olarak düşünürsek, bir fonksiyonun tersi olabilmesi için, birebir ve örten olmalıdır. Yani bazı şartlar sağlanmadan bu konu hakkındaki karşıdaki kişinin verdiği kararı mantıklı veya mantıksız diye ayırmak, bizim at gözlüğü ile dünya ya bakmamıza neden olur.

Mantiksiz demek inverse fonksiyon demek degil. Ters fonksiyon sonuctan sebebe ulasmak demek bu analizde.

Mantiksiz demek icin, verilen input sonucunda vardigin sonucun mantik fonksiyonunun verecegi sonuclardan biri olmamasi yeterli.

Yani aslinda bunun at gozluguyle bir alakasi yok, yaklasimin yanlis.

Mantiksiz demek inverse fonksiyon demek degil. Ters fonksiyon sonuctan sebebe ulasmak demek bu analizde.

Mantiksiz demek icin, verilen input sonucunda vardigin sonucun mantik fonksiyonunun verecegi sonuclardan biri olmamasi yeterli.

Yani aslinda bunun at gozluguyle bir alakasi yok, yaklasimin yanlis.
Buna matematiksel yaklaşmak ne kadar doğru? Sonuçta buna özgür irade giriyor.

Buna matematiksel yaklaşmak ne kadar doğru? Sonuçta buna özgür irade giriyor.
Bundan ben de emin degilim. Belki matematiksel yaklasimdan bagimsiz da tanimlanabilir ama ben matematiksel mantik tanimi yaklasiminin mantikli oldugunu dusunuyorum :)

Ozgur irade bence konudan bagimsiz. Ozgur iradeyle analiz yapip ayni sonuca varabilir 2 insan. Burada iradeyi limitlemiyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı